19.08.17, 10:00fot: Youtube/screenshot/ Niezależny serwis informacyjny

Ppł. Anna Pęzioł-Wójtowicz dla Frondy: MON jest w ciągłej gotowości do pomocy potrzebującym!

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Na czym polega pomoc wojska ludziom, którzy ucierpieli podczas ostatnich nawałnic? Kto podejmuje decyzje o tym, że potrzebni są żołnierze? 

Ppł. Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzeczniczka MON: Wojsko, w ramach zarządzania kryzysowego wydziela swoje siły i środki, czyli żołnierzy i sprzęt wojskowy na wniosek wojewody. Jednym słowem to wojewoda wystosowuje wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o użycie odpowiednich sił do określonych działań. Minister Obrony Narodowej natychmiast po przeanalizowaniu takiego wniosku wyraża zgodę i następnie wojsko udziela swoich żołnierzy i sprzętu.

Jak wygląda współpraca wojska z pozostałymi służbami, w miejscach gdzie jest taka potrzeba?

Działanie to jest koordynowane na miejscu poprzez nasze Wojewódzkie Sztaby Zarządzania Kryzysowego. Wojsko w każdym z regionów, gdzie jest skierowane, organizuje specjalne zespoły, które pozostają w ścisłym kontakcie z szefami pozostałych zespołów innych służb. Współpraca jest komplementarna, uzupełniamy się nawzajem.

Czy mamy konkretne informacje co do tego jak wielkie są straty?

Jeżeli chodzi o konkretne dane w tej sprawie, to proszę się zwrócić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oni posiadają dokładne dane na ten temat. My odpowiadamy na wnioski wojewodów, a o konkretnych potrzebach informują nas Sztaby Zarządzania Kryzysowego.

Ile potrwa pierwsza niezbędna pomoc, nie ta związana z odbudowywaniem zniszczonych domostw?

Trudno dokładanie powiedzieć ile potrwają te prace. Jeżeli natomiast chodzi o Ministerstwo Obrony Narodowej to chcę zaznaczyć, że jesteśmy w ciągłej gotowości niesienia pomocy potrzebującym do momentu, kiedy będzie im ta pomoc potrzebna – czyli tak naprawdę bez przerwy.

Jak wielu żołnierzy jest zaangażowanych?

Każdego dnia liczba ta się zmienia w zależności od wykonywanych działań. Siedemnastego sierpnia w akcji pomocy uczestniczyło ponad stu siedemdziesięciu żołnierzy. W województwie pomorskim aktywnych jest ponad sześćdziesiąt pięć jednostek sprzętu, ponad czterdzieści jednostek w województwie kujawsko-pomorskim.

Sprzęt ten jest specjalistyczny, czyli są to koparki, spycharki, samochody transportowe, terenowe, ciężarowe, osobowe i agregaty prądotwórcze.

Dziękuję za rozmowę.