01.07.17, 13:45zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, CC0

'Premier Beata Szydło walczyła jak lwica!'

Przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu podczas kongresu w Przysusze podziękował premier Beacie Szydło.

"Jak trzeba było, premier Beata Szydło walczyła jak lwica i chcę jej za to podziękować."-powiedział.

Prezes PiS mówił m.in. o polityce zagranicznej, którą porównał do jazdy na rowerze: "trzeba umieć jeździć i ostro pedałować".

"Polityka zagraniczna opiera się na pewnych filarach, te filary są dwa, to jest NATO i to jest Unia Europejska. Warszawski szczyt NATO przyniósł nam bardzo poważny sukces: podwyższył nasze bezpieczeństwo, ale także wzmocnił nas status i pozycję. Wielka w tym zasługa pana prezydenta Rzeczypospolitej i chcę mu podziękować i wielka zasługa ministra Macierewicza."

"Nie eksploatowaliśmy tych państw, z których ci uchodźcy dziś do Europy przyjeżdżają, nie korzystaliśmy z ich siły roboczej i wreszcie nie wzywaliśmy ich do Europy. Mamy pełne, moralne prawo powiedzieć: „nie”.- mówił szef PiS o kryzysie migracyjnym. Odnosząc się do polityki historycznej natomiast, przypomniał, że Polska jako pierwsza postawiła się niemieckiemu hitleryzmowi. Pytał, czy otrzymaliśmy odszkodowania za zniszczenia, jakie wywołała II wojna światowa, po czym sam sobie odpowiedział, że nie.

Według Jarosława Kaczyńskiego reformą "absolutnie fundamentalną" jest reforma sądownictwa. Od jakości wymiaru sprawiedliwości zależy bowiem w dużej mierze jakość życia społecznego.

Prezes PiS poruszył również kwestię funkcjonowania mediów w Polsce. 

"Obywatele mają prawo do informacji, maja prawo do wyboru. Nie wolno nimi manipulować, po to jest potrzebny prawdziwy pluralizm. W Polsce mamy do czynienia z chorobliwą koncentracją mediów. W wielu państwach europejskich obowiązują przepisy dekoncentracyjne. Wprowadzimy je."-zapowiedział. 

Kaczyński wskazał również błędy rządu PiS. Skrytykował na przykład wprowadzanie programu "Mieszkanie Plus".

"W listopadzie będą dwa lata rządów i będzie związana z tym ocena i ta ocena to wielkiej mierze będzie ocena z realizacji tego niezwykle ważnego, niezwykle potrzebnego społecznie programu. Ludzie tego po prostu chcą"- powiedział.

"Nas zbytnio obciążają ludzkie słabości. One są nie do uniknięcia, ludzie są grzeszni, wszyscy, ze mną i każdym z was (…) Wiele rzeczy, które są przedmiotem różnych sporów, to są sprawy które wynikają z subiektywnych przyczyn."- w ten sposób Jarosław Kaczyński mówił o pewnych "wpadkach" PiS.

JJ/TVP Info, Fronda.pl