09.10.19, 08:20Screenshot Youtube - CGTN

Premier Holandii: Europa nie może zagwarantować własnego bezpieczeństwa

Czasy, w których Europa mogła schronić się pod amerykańskim parasolem bezpieczeństwa, minęły.

Kraje europejskie muszą zwiększyć wydatki wojskowe, aby utrzymywać NATO w warunkach rosnących zagrożeń ze strony Rosji, Chin i innych krajów – powiedział premier Holandii Mark Rutte, informuje portal Segodnya powołując się na Euractiv.

Może nam się to nie podobać, ale minęły czasy, kiedy Europa mogła znaleźć schronienie pod amerykańskim parasolem bezpieczeństwa za minimalną opłatę … Nie możemy zagwarantować własnego bezpieczeństwa. Ale Europa może i powinna zrobić więcej”.

Mark Rutte

Premier Holandii

Rutte dodał, że w celu obrony Europa musi uwzględnić apel prezydenta USA Donalda Trumpa i zwiększyć wydatki na wojsko.

Wcześniej Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, powiedział, że nie wszystkie państwa członkowskie NATO będą w stanie wdrożyć rezolucję ze szczytu Sojuszu w Walii z 2014 r. w sprawie obowiązkowego wzrostu w ciągu 10 lat, tj. do 2024 r., wydatków wojskowych do 2 proc. PKB.

Przypomnijmy, prezydent USA Donald Trump wysłał listy do przywódców państw członkowskich NATO, wzywając ich do zwiększenia wydatków na obronę. Następnie, podczas spotkania z przywódcami NATO, Trump wysunął pomysł zwiększenia wydatków na obronę z 2 proc. PKB do 4 proc. PKB.

Trump nie wypowiedział bezpośrednich gróźb dotyczących wycofania się USA z NATO, ale surowo zażądał, aby europejscy partnerzy w sojuszu zwiększyli wydatki na finansowanie swoich armii.

Jagiellonia.org

Komentarze

dvid2019.10.9 9:21
sprowadzając arabskich imigrantów sami na siebie sznurek zaciągli
Ja2019.10.9 8:35
Oni więcej powinni obawiać się wroga, którego sami sprowadzili.