09.09.19, 13:00

Premier Mateusz Morawiecki: Polska będzie krajem wysokich płac

Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia, dlaczego - i w jaki sposób - rząd chce wprowadzić aż 4000 zł brutto minimalnej pensji. Jak mówi, to ruch kontrowersyjny, odważny - ale bardzo, bardzo potrzebny. Oto dlaczego.

 

"Wiem, że dla niektórych może to być zaskoczenie. Ale chcemy zakończyć rozdział w najnowszej historii Polski pt. kraj niskich pensji i taniej siły roboczej. Autorzy polskiego modelu rozwoju czasów transformacji byli wręcz dumni z tego, że owoce polskiego wzrostu trafiały głównie do innych państw i elit gospodarczych w Polsce, a nie do portfeli większości polskiego społeczeństwa. Czasem trzeba dokonywać odważnych decyzji, jeśli ma się ambicję zmiany rzeczywistości na lepszą" - powiedział polityk w rozmowie z PAP.

Premier był pytany argumenty ekonomiczne przemawiające za skokowym podwyższeniem płacy minimalnej.

"W okresie transformacji płace w Polsce rosły wolniej niż w Czechach, na Słowacji czy na Węgrzech. To była pułapka, przez którą dziś zmagamy się z wieloma problemami społecznymi, jakimi są efekty masowej emigracji, czy pracujący, którzy jeszcze do niedawna nie mogli związać końca z końcem. Spójrzmy na historię Zachodu" - uznał.

"Pamiętajmy o tym, że w latach 70. i 80. na Zachodzie, płaca minimalna wynosiła nawet ok. 50-55, niekiedy nawet 60 proc. średniej pensji, co mocno redukowało nierówności dochodowe w tamtejszych społeczeństwach. To był jeden z ważnych mechanizmów budujących dzisiejszą klasę średnią w państwach Zachodu. Chciałbym też w tym miejscu przypomnieć słynny apel siedmiu noblistów z 2014 r. o podwyższenie płacy minimalnej w USA. Podpisało się finalnie pod nim około 600 ekonomistów. Świat akademii coraz mocniej zaznacza, jak ważne jest skorelowanie minimalnych wynagrodzeń z wynagrodzeniami średnimi" - dodaje.

Morawiecki przyznał, że decyzja rządu może mieć różny odbiór wśród przedsiębiorców. Przypomniał jednak, że przez ostatnie cztery lata wprowadzono dużo ważnych zmian ułatwiających im funkcjonowanie.

"Systematycznie wprowadzamy rozwiązania pomagające się rozwijać polskim przedsiębiorcom. Dwukrotna obniżka podatku CIT, mały ZUS dla najmniejszych firm osiągających niskie przychody, "przycięliśmy" o blisko połowę stron produkcję nowego prawa, kiedyś to było 30 tys. stron rocznie, dziś ok. 16 tys. Wszystko po to, żeby z biegiem lat było mniej formalności i biurokracji. Zredukowaliśmy też o ok. 40 proc. liczbę kontroli skarbowych w polskich firmach, zwiększając zarazem ich skuteczność, bo mamy dziś w skarbówce najnowsze rozwiązania informatyczne" - wyliczał.

Premier przypomniał, że w Lublinie ogłoszono też podniesienie ryczałtu dla małych i średnich firm do 1 mln euro ich przychodu, a potem do 2 mln euro. "Wyższy ryczałt to zdjęcie z przedsiębiorców niepotrzebnych obowiązków formalnych, mniej biurokracji, swoista mała pozytywna rewolucja w łatwości płacenia podatków" - dodał.

Polityk uznał też, że polska gospodarka musi stać się "jak najszybciej zaawansowaną technologicznie gospodarką wysokich pensji".
Morawiecki tłumaczył, że polskie firmy muszą się unowocześniać, stawiać na inwestycje i innowacyjność, a nie jedynie na niskie koszty pracy.

"Zależy nam na unowocześnieniu technologicznym polskich firm, ich większych inwestycjach i ekspansji zagranicznej. Automatyzacja jest warunkiem koniecznym nowoczesnej gospodarki, będąc równocześnie gwarantem wzrostu pensji. Jesteśmy zdeterminowani do budowania gospodarki wysokich pensji, ale to wymaga przejścia na nowy poziom technologiczny i koniec zasady niskich płac, co jest ze sobą nierozerwalnie związane. Mamy jeszcze wiele ciekawych pomysłów na polski skok technologiczny" - podkreślił premier.

Premier mówił, że w latach transformacji element pracowniczy był mocno niedoceniany. I choć Polska jest krajem wspaniałych, ciężko pracujących ludzi, to nie zawsze mogli oni odczuwać właściwe owoce swojego trudu.

Morawiecki przypomniał, że 500+ miało doprowadzić Polskę do ruiny, a mamy spadający dług publiczny i większy dobrobyt Polaków. Minimalna stawka za godzinę pracy miała mieć skutek w postaci masowych zwolnień, a mamy najniższe bezrobocie od 30 lat.

"Potrafimy łamać szklane sufity rozwoju i myśleć o nim odpowiedzialnie. Rozsądna i kompleksowa polityka wzrostu nigdy nie jest dogmatyczna. Nie ma zdrowej gospodarki, w której owoce wzrostu są bardzo trudno dostępne dla tych, którzy je współtworzą. Nie zgadzam się na model niektórych państw Ameryki Łacińskiej. Polski model dobrobytu ma być modelem solidarnego i sprawiedliwego wzrostu" - powiedział premier na koniec.

bsw/PAP, fronda.pl

Komentarze

qwerty2019.09.10 6:39
"Polska będzie krajem wysokich płac" i wielkiej inflacji i krachu gospodarczego. Jak za Gierka powtórka z lat 90-tych coraz bliżej.
go\\305\\233\\304\\207112019.09.9 20:55
w latach 90 -siątych wszyscy byliśmy milionerami. czyżby powtórka?
Premier Witalis2019.09.9 20:25
A tymczasem lis po chwili Ciągnął dalej: - Moi mili, Nie namawiam, ale radzę: Jeśli dziś otrzymam władzę, Daję słowo, że zasadzę W ciągu pięciu dni na piasku Drzewa mego wynalazku. Już nie szyszki, nie żołędzie, Ale rosnąć na nich będzie Schab wędzony i pieczony, Boczki, szynki, salcesony, Mortadela i serdelki, Mięs przeróżnych wybór wielki, Nawet prosię w galarecie, Jeśli tylko zapragniecie.
Podr\\303\\263\\305\\274nik2019.09.9 19:33
No tak, bo 4000 zl to rzeczywiscie duza placa. W UK tyle zarabiam w 3 dni.
Bozena2019.09.9 22:53
W UK tyle zarabiasz, a gdzie wydajesz? W Polsce, czy w UK ?? Jezeli w UK tyle zarabiasz, to dlaczego jesteś przeciw temu, aby Polacy więcej zarabiali !?
Pet2019.09.9 19:32
Wysokich płac i zaje....stej inflacji.
hallo mendy blogowe2019.09.9 15:33
Lech Keller-Krawczyk, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "oficera LWP". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie ma pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli Lech Keller-Krawczyk nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Co za qrwska kombinacja.!
Aleksandra2019.09.9 23:13
Lechu Keller ! mendą blogową,to ty jesteś, nie my ! Pochwal się ile razy siedziałeś za pedofilię ? -A dlaczego zapomniałes dopisać do tego o swojej służbie w SB ? - Dlaczego nie chwalisz się, że jesteś zdrajcą w rejestrze IPNu ? - Dlaczego nie podasz publicznie Nr-u pod którym jesteś tam w rejestrze, aby ludzie poczytali twoje akta osobowe! Wstydzisz się ? Czyżby? Ja się na nie natknęłam i czytałam ! TO STRASZNE! POWIEM JEDNO, Z TEGO WSZYSTKIEGO, POWINIENEŚ ZAPAŚĆ SIĘ POD ZIEMIĘ! Piszesz sam, że jesteś starym s...synem ! To jednak chyba prawda ! ?
Foster2019.09.9 15:30
Lepie by brzmiało " Polska będzie krajem wysokich płac i niskich cen". To prawie tak jak w Wenezueli.
oficer LWP2019.09.9 15:17
pisiorski sposób na reformę sądów https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1429142,koszty-sadowe-sprawy-cywilne-oplata-od-pozwu-uzasadnienie.html?utm_source=dziennik.pl&utm_medium=site&utm_campaign=cross-linking
hallo mendy blogowe2019.09.9 14:50
Wreszcie czytam mitycznego "Słowiczka" i to z marca, ho ho, 6 m-cy temu. A tobie blogowy archiwisto dziękuję. Nieźle ci zalazł za skórę malutki słowiczek. Jeżeli to jestem ja - kłaniam się i dziękuję za komplement. A tak naprawdę to goowno mnie obchodzi, jak już pisałem, czy mendy blogowe uważają mnie za "Słowiczka" czy za kanarka. Ważne jest, że radykalnie się od was, mendy blogowe odróżniam. Przy okazji ty, jak ci tam, masz tyle tych "nicków" - Autobiografia Dmowskiego jest do nabycia i polecam "Myśli nowoczesnego Polaka 1904" - jest na Amazonie. Innym ciekawym spojrzeniem na R. Dmowskiego jest: "Paris 1919: Six Months That Changed the World" - M. MacMillan. Nie dla ciebie - po angielsku.
Dr Aloha2019.09.9 14:03
Dwie miski ryżu?
Turim2019.09.9 14:03
Wprowadznie przez rząd pensji minimalnej na poziomie 4000 to trochę tak, jakbym powiedział dzieciom sąsiadów, że jak będą grzeczne to rodzice zwiększą im kieszonkowe o 200 zł
man woman albo gender2019.09.9 13:51
NOKAUT! Terlikowski masakruje pseudokonserwatywny PiS. Przeczytaj KONIECZNIE!!! http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25172442,terlikowski-pis-to-nie-sa-konserwatysci-graja-role-obyczajowej.html "PiS to nie są żadni konserwatyści, oni bardzo dużo mówią o sprawach obyczajowych, ale niewiele robią. Wywołują tylko kolejne gównoburze w internecie, z których po tygodniu nic nie zostaje. I nie chodzi mi tylko o obronę życia, lecz także o wzmocnienie małżeństwa i rodziny. Choćby drobne rzeczy, ale nawet tego nie ma."
go\305\233\304\207112019.09.9 20:54
każdy pisowiec ma kochankę wiec nie jest moralny ( jak mówi)
Em2019.09.9 13:44
Widzę, że PIS ściąga z Węgier kolejny nietrafiony pomysł (po zakazie handlu), z którego oni się wycofali kiedy zobaczyli skutki. No ale u nas na pewno się uda. A tutaj analiza tego co stało się na Węgrzech po podniesieniu pracy minimalnej o dużą kwotę: https://spidersweb.pl/bizblog/placa-minimalna-4-tys-przypadek-wegier/ W skrócie: -ok. 10% zarabiających płacę min. straciło pracę -ceny dotkniętych firm wzrosły o 4-11% - zyski spadły o 1 pp - kapitał tych firm wzrósł Ogólnie 75% kosztów pokryli konsumenci, resztę firmy
orgi2019.09.9 15:08
słyszałem POpaprańcu ,że POrąbany program przewiduje podniesienie zarobków i zmniejszenie podatków ..... rozumiem ,że w wykonaniu PO to dobrze a w PIS to zle ......to tak w skrócie
Em2019.09.9 15:27
Dlaczego piszesz w każdym słowie "PO" z dużych liter, to jakaś choroba? Głupie pomysły są głupie niezależnie od tego, czy chce je wprowadzić PIS, PSL, SLD czy PO, tak samo jak mądre też są mądre niezależnie od tego, kto je wprowadza. A ten, jak pokazuje przykład, jest głupi i służy tylko propagandzie i grze politycznej. Tylko Polski szkoda.
pod stołem czy nie pod stołem oto jest pytanie?2019.09.9 15:17
Pracownik z minimalną 2250 brutto kosztuje pracodawcę 2700, a sam dostaje na rękę 1600. Założenie wstępne, że miesięcznie dostawał 4000 na rękę, z tego 2400 pod stałem, łączy koszt pracodawcy wyniósł 2700+2400=5100. Po zmianie minimalnej krajowej na 4000, koszt pracodawcy wyniesie 4800, a netto 2800. Zakładając, że pracodawca wyda tyle samo, czyli 5100, pod stołem będzie płacone 300, czyli pracownik dostanie 3100. Wcześniej dostawał na rękę 4000, teraz dostanie 3100, no ale będzie miał szansę na wyższą emeryturę u bankruta zwanego zusem.
Jarek2019.09.9 13:44
Mowa trawa - jak na razie lepiej się dzieje nierobom i beneficjentom wszelakich plusów. Wysokie płace - obciążenie przerzucone na pracodawców - efekt: - zwolnienia pracowników, kto uniesie te koszty? Od wysokości płac są stawki ZUS; - rosnąca inflacja. Pieniądze nie biorą się z "bankomatu" - to dziecięce myślenie. Ile podrożała żywność? Ile podrożeje prąd i żywność w 2020? Ale kogo z "obdarowanych" to obchodzi. Łykają te farmazony. Tak "obdarowani" - dobre pany, dały Wam, nie wiadomo skąd wzięli, ale Wam dali. Wmówili Wam, że z uszczelnienia VATu, a ja Wam powiem, że wyciągają ode mnie: - Coroczny wzrost składki ZUS - dlaczego, skoro nie ma inflacji wg Kłamczuszka, Mateuszka? - 75% mniej do wliczenia w koszty działalności - taki bonus pod "płaszczykiem" ułatwienia. Co mi jeszcze ten Kłamca zabierze? Da mi ZUS od dochodu. Czyli nie będzie mi się opłacało dużo zarabiać, bo mi sku..rwysyn zabierze. A gdzie te inwestycje Kłamco?
orgi2019.09.9 14:12
jareczku , "tfoje " ubustwo" umysłowe sięga "szczytóf" Himalajów ......do szkół , palancie .... naucz się liczyć , a nie POwtarzać bełkotu POje...nych PO ....paprańców
orgi2019.09.9 15:13
jak na razie jareczku , to oberSS tfusk volksdojcz zabierał .....jakoś ciebie piż,,,dzielcu to nie bolało
oficer LWP2019.09.9 15:21
zażydzony PIS zabierze wszystko co tylko będzie mógł
Bo\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\274ena2019.09.9 22:26
" du...geju," Kelerze, vel oficerze LWP!...itd! NIE WCISKAJ LUDZIOM KITU, JAK ZWYKLE ! JAK NIE SKŁAMIESZ, TO PRAWDY NIE POWIESZ! NAJLEPIEJ ZAMILCZ W TEMATACH, KTÓRYCH SIĘ NIE ZNASZ ! widać, że znów ci sie pomieszało pod beretem! To nie PIS! To POPSLE przez 8 lat zabrali , co tylko mogli i zniszczyli co mogli w naszym Majątku Narodowym ! Dociera to do ciebie w końcu? PRZECIEŻ WIEMY O AFERACH PO-PSLI NA PONAD 800 MLD ZŁ ! Czy nadal masz pamięć wybiórczą!? Mnie nie oszukasz! Ja jestem starą ekonomistką ! Z racji swojego zawodu muszę znać przepisy podatkowe, zusowskie, itd. Więc nie pisz bzdur! ZRESZTĄ, KTO CI W COKOLWIEK UWIERZY, JAK TY SAM SOBIE NIE WIERZYSZ !!!
Urszula2019.09.10 9:09
No to przedstaw te przepisy podatkowe i zusowskie na ktorych tak sie znasz. Odnieś sie do nich, a nie do tego, ktorego atakujesz. Bardzo jestem ciekawa co twojej wypowiedzi.
gdzie jest "premier" Biedroń?2019.09.9 13:23
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? Putinowskie q ...., trolle na polskich blogach są wszędzie. Tu najlepszym dowodem jest "polski gej" i nie tylko on. W jakim miescie jesteś "polski geju"? No powiedz, napisz. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐞𝐣-𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! Łże suka kremlowska, oni tak jak cerkiew ruska sa 𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐢 𝐅𝐒𝐁 - 𝐆𝐑𝐔. GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ???
Wania bolszewik2019.09.9 13:34
"Slowiczku",jak Ty to wytrzymujesz .Naprawde godne podziwu.
gdzie jest "premier" Biedroń? 2019.09.9 13:49
zgaduj, zgaduj a najlepiej mi wskaż tego "Słowiczka" gdzie on coś napisał ja go w Frondzie znaleźć nie mogę
Wania bolszewik2019.09.9 13:52
"Slowiczku," Ty jestes nie do podrobienia.
Nauka głupcze2019.09.9 13:58
Yo muchos dineros! Z kolei ja nie mogę znaleźć tej twojej książki o Romanie Dmowskim. Zechcesz podać jej nr ISBN? Tutaj piszesz, że masz męża: https://www.fronda.pl/a/matki-rodza-ojcowie-pracuja-norma-ale-nie-w-ue-co-za-oszolomstwo,124097.html#comment-1648903 Tutaj piszesz, że masz żonę: http://www.fronda.pl/a/to-juz-pewne-nauczyciele-zarobia-wiecej,129773.html#comment-1770844
oficer LWP2019.09.9 15:19
musiałeś w ramach premii za dobre wywiązywanie się z zadań dostąpić czeluści prezesa w innym wypadku normalny człowiek nie byłby wstanie takiego filozoficznego tekstu napisać, czeluść otumania
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.9 13:08
I jeszcze powiedz Pinokio, że niskich cen za ziemię. Coś o tym wiesz prawda?
inflacja2019.09.9 13:06
A nie prościej zjechać na kursie EUR do 2,20, USD i CHF do 2 sprzedając 330 mld w obligacjach posiadanych przez NBP.
diag2019.09.9 13:18
Nie prościej, bo usługi się trudno automatyzuje a produkcję łatwo. Kurs uderza we wszystkich jednakowo, a płaca minimalna tylko w najprostszą produkcję. W Niemczech płace są wyższe, usługi droższe a produkcja tańsza i to przy 4x wyższych płacach.
Bo\\\\\\\\305\\\\\\\\274ena2019.09.9 22:01
Oszalałeś ! Proponujesz sprzedawać za granicę nasze Polskie Obligacje !? A wiesz z czym to sie potem wiąże? To jest gorsze rozwiązanie? Przecież Morawiecki tyle lat był Prezesem Banku, to się zna! Ja zresztą też w banku pracowałam 8 lat! Te sprawy ekonomiczne nie są mi obce!