06.11.19, 09:50Fot. Kancelaria Premiera via Flickr, CC 0

Premier Morawiecki: Sądownictwo nadal wymaga bardzo głębokiej reformy

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczy „stanu historycznego”, a ustawa zmieniona została ponad rok temu – mówił w rozmowie z Polską Agencją Prasową premier Mateusz Morawiecki komentując wyrok TSUE.

Jak podkreślił – rząd dokładnie ów wyrok przeanalizuje oraz jego potencjalne skutki.

Chodzi oczywiście o wyrok TSUE na temat polskich przepisów dotyczących wieku przejścia w stan spoczynku sędziów oraz prokuratorów, które wprowadzone zostały w lipcu 2017 roku. Trybunał uznał, że są one niezgodne z prawem UE.

Premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję Trybunału dodał, że polski wymiar sprawiedliwości:

[…] nadal wymaga bardzo głębokiej reformy”.

Zaznaczył, że te reformy będą kontynuowane:

[…] w taki sposób, aby były one zrozumiane przez naszych partnerów w Unii Europejskiej, ale przede wszystkim, aby nasze sądy w końcu zaczęły sprawnie działać, bo tego bardzo mocno oczekują nasi obywatele”.

dam/PAP,Fronda.pl 

Komentarze

stefan2019.11.6 21:23
24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego. Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii. http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
stefan2019.11.6 21:19
PRAWO JEST TOTALNĄ FIKCJĄ A SĘDZIOWIE I PRAWNICY TO KARTEL PRZESTĘPCZY! List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej frustracji, jaka ogarnia coraz szersze kręgi społeczeństwa, bezskutecznie próbującego od lat osiągnąć to, co zapisane jest w Konstytucji: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32). Tak oto, zupełnie niechcący, Bogusław Biedrzyński udowodnił, że po ośmiu latach nieprzerwanych rządów PO-PSL Polska istnieje jako PAŃSTWO PRAWNE równie realnie, jak granica syryjsko – węgierska, o której również wspomina Ewa Kopacz. http://barwybezprawia.pl/2015/10/14/5348/
Marian2019.11.6 13:57
Pewnie ze wymaga reformy i bledem bylo wycofanie sie z niej
heniek2019.11.6 12:58
sądownictwo i służbę zdrowia należy zbudować od nowa
Dam2019.11.6 12:45
TK po naprawie działa 3x wolniej, niż przed naprawą. Prokuratura po naprawie nie potrafi przez rok rozpocząć śledztwa w sprawie śmierci na komisariacie. NIK po naprawie zakłada własna mafię VAT. A teraz myślą dalej, co by tu jeszcze rozwalić.
Piotr Nowak2019.11.6 10:53
Już niedługo będą rżeć jak końska du-pa do bata ! Pierwsza kadencja była, można powiedzieć, kadencją wstępną. Kadencja druga musi być głęboką orką; orką w celu uporządkowania państwa. Druga część reformy sądownictwa nastąpi od 2020 roku: - w maju odejście niemki Gensdorf w tzw. stan spoczynku i wybór nowego prezesa i sędziów SN, - reorganizacja sądów okręgowych , rejonowych i apelacyjnych, w ich miejsce sądy regionalne i okręgowe (w miejsce rejonowych) - weryfikacja wszystkich sędziów, wymiana prezesów sądów i odsunięcie od orzekania tych sędziów, którzy nie tylko nie będą mogli więcej orzekać, ale sami będą sądzeni, - powołanie ławników do orzekania, tak aby sami sędziowie nie robili cyrku z sądów, - powołanie sędziów pokoju i rzeczników pokrzywdzonych przez sądy, wprowadzenie nowych przepisów antykorupcyjnych, antymafijnych i antypolitycznych.
Suweren2019.11.6 10:42
Chciałoby się rzecz, że nawet coraz głębszej...
Andrzej 2019.11.6 10:33
Panie Premierze - nic nie zostało jeszcze zrobione z sądownictwem. Do roboty.
qwerty2019.11.6 10:13
A i biskupie Sławoju Leszku Głódziu i jego wyczynach nic nie napiszesz ? Co głupio tak o swoich idola pisac że okazali się zwykłymi gnojami.?
Andrzej 2019.11.6 10:34
Napisał gnojek.
Marek212019.11.6 10:02
Cztery lata PiS reformuje sądy. Co osiągnął? Sprawy są rozstrzygane szybciej, bardziej sprawiedliwie? Może jakiś bilans?