01.12.15, 07:43

Premier Węgier w Iranie. Zapowiada współpracę

– Zachowanie moich poprzedników było niemądre i pozbawione logiki – mówił premier Węgier Viktor Orban odnosząc się do swojej wizyty w Iranie.

– Mój kraj bardzo chętnie będzie współpracował z Iranem w tej dziedzinie – powiedział w poniedziałek w Teheranie premier Węgier, komentując pomysł rozwoju cywilnego programu nuklearnego.

Orban jest pierwszym od 27 lat szefem węgierskiego rządu, który odwiedza Iran. Viktor Orban do Teheranu wybrał się razem z połową swego gabinetu i 120 przedstawicielami węgierskiej gospodarki.

14 lipca tego roku sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie. Jego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Porozumienie zakłada, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Dzięki umowie Iran wychodzi z izolacji.

kz/tvp.info

Komentarze

anonim2015.12.1 8:05
no i bardzo dobrze! czy tylko Niemcom i zydom wolno robić interesy z Iranem, Chinami i Pakistanem?
anonim2015.12.1 9:00
Oczywiście, nasz prezydent też powinien udać się do Iranu, póki tam jeszcze nie weszła na dobre reszta świata. Jest to z pewnością teren do zagospodarowania dla wielu dziedzin naszej gospodarki. Kilka miesięcy temu, bratanica mojej małżonki była w Iranie. Na lotnisku w Teheranie, w części dla obcokrajowców była jedynym pasażerem do odprawy. To znaczy, że jeszcze jest miejsce dla co odważniejszych przedsiębiorców bo zaraz wejdą tam Amerykanie, Niemcy, Rosjanie, Chińczycy i cała reszta.