04.06.19, 09:25screenshot Youtube - Polskie Radio

Prezes IPN: Kreml chciał, by Polska była laboratorium pierestrojki

- Polska była przez lata liderem przemian, punktem odniesienia - papież, "Solidarność", a po 1989 roku to zostało wszystko wyhamowane, niedokończone - mówił w "Sygnałach dnia" Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Dziś mija 30. rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku, które były wynikiem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. W powojennej historii Polski były to pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu, który w PRL został zlikwidowany po sfałszowanym referendum 1946 roku.

Obóz "Solidarności" zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym.

Jarosław Szarek powiedział, że istotą wyborów z 4 czerwca 1989 roku nie było stworzenie wolnej, niepodległej Polski. Jego zdaniem, wynik "Solidarności" nie był przesądzony, a analitycy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie przewidywali, że kandydaci opozycji zdobędą wszystkie mandaty przeznaczone dla nich w Sejmie.

Na antenie radiowej Jedynki prezes IPN zaznaczył, że po 1989 roku procesy demokratyczne w Polsce zostały jednak zatrzymane, a pierwsze całkowicie wolne wybory w innych państwach bloku postkomunistycznego odbyły się wcześniej niż u nas.

Gość Jedynki dodał, że decyzja o dopuszczeniu do wyborów w Polsce opozycji została podjęta przez Kreml. Jego zdaniem w Moskwie chciano, by nasz kraj był "laboratorium pierestrojki".

Całość do wysłuchania tutaj

Polskieradio24.pl

 

Komentarze

Paula2019.06.4 12:35
Cześć! :) Poszukuję do badania osób zadeklarowanych jako katolicy, pomyślałam, że na tej grupie mogłabym sporo takich osób znaleźć. Wypełnienie ankiety nie powinno Wam zająć dłużej niż 10 min, a dla mnie będzie to ogromna pomoc. Brakuje mi ponad 150 osób, które deklarowałyby, że są katolikami. :( Badanie ma na celu sprawdzenie jak różne zmienne psychologiczne wpływają na postrzeganie ludzi. Zależy mi, aby zebrać możliwie dużą grupę osób badanych oraz aby grupy badane były równe pod względem stosunku do religii. Badanie jest w pełni anonimowe a wyniki analizowane zbiorczo. Wszystkim zainteresowanym prześlę wyniki mailem. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! :) Link do ankiety: https://warsawpsy.eu.qualtrics.com/jfe/form/SV_cYcGGk7shuyU2fX
Wies2019.06.4 11:12
Kiedy te wszystkie informacje znajdą się w podręcznikach szkolnych i będą obowiązywać wszystkich nauczycieli historii oraz j.polskiego ? Albo wychowamy nowe pokolenie młodych ludzi świadome swojej historii albo będą to kolejni przerobieni na pasztet czytelnicy GW. Już nie mogę patrzeć na te zdradzieckie mordy pokazywane w podręcznikach jako bohaterowie. Kiedy pojawi się informacja w podręczniku historii na temat Bolka i reszty ?