26.07.19, 12:35

Prezes Ordo Iuris: Prewencyjna cenzura sądu ws. ,,GP''

Prezes Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris uważa, że sądowe orzeczenie w sprawie nalepki dołączanej do "Gazety Polskiej" to zamach na wolność prasy i debaty publicznej.

"Gazeta Polska" ukazała się w środę z szeroko komentowanymi w kraju nalepkami "Strefa wolna od [ideologii] LGBT". Słuszne i uccziwe, zostało to wszakże ostro skrytykowane przez środowiska lewackie. Po ich stronie stanął także Sąd Okręgowy w Warszawie. Brzmi to absurdalnie, ale odzwierciedla ponurą rzeczywistość polskiego wymiaru sprawiedliwości. Sąd uznał bowiem, że należy wstrzymać kolportaż wydanoa "GP" z nalepkami.

Według prezesa Ordo Iuris, mec. Jerzego Kwaśniewskiego, mamy w oczywisty sposób do czynienia z sądowym atakiem na wolność prasy. Atak ów wszakże ostatecznie sięnie powiódł. "Wyobraźmy sobie co by się stało gdybym wykorzystał to samo orzeczenie i zażądał zakazu publikacji tygodnika „Newsweeka” albo „Polityki” np. na wieść o tym, że znajdzie się tam artykuł krytyczny wobec Kościoła katolickiego. Jako katolik bym zażądał zakazu dystrybucji tygodnika z tym artykułem. To właśnie są elementy cenzury prewencyjnej, które są paraliżujące dla prasy i niedopuszczalne w świetle konstytucji" - powiedział dosłownie Kwaśniewski w rozmowie z portalem pch24.pl.

Zakaz kolportażu "Gazety Polskiej" miałby być w istocie zabezpieczeniem umożliwiającym realizację roszczeń pozywającej "GP" strony. Według Kwaśniewskiego poszło to wszakże o wiele za daleko. "Zabezpieczenie idzie za daleko i jest formą cenzury prewencyjnej. Cenzura prewencyjna jest konstytucyjnie zakazana i niedopuszczalna w świetle europejskiej konwencji praw człowieka i to wielokrotnie potwierdzał Trybunał w Strasbourgu. W szczególności wobec prasy należy być ostrożnym" - podkreślił.

Kwaśniewski dodał, że zabezpieczenie jest nieskuteczne, bo większość numerów "GP" kolportowanych jest z nalepką o innej treści, niż opisana w orzeczeniu sądowym. Sąd odnióśł się bowiem do nalepki o treści "Strefa wolna od LGBT", tymczasem gdy napis potem zmieniono i w większości numerów jest nalepka o treści "Strefa wolna od ideologii LGBT".

Co więcej, orzeczenie sądowe musi zostać dostarczone wydawcy pocztą i dopiero wtedy można je wykonać. A na tym nie koniec, bo wydawca może zażalić orzeczenie do sądu wyższej instancji.

Stąd procedura nie zostanie przeprowadzona i nakład "GP" zostanie wyprzedany wbrew sądowym próbom prewencyjnej cenzury.

bsw/pch24.pl

Komentarze

ochrona przed pedofilami w sutannach2019.07.28 9:00
może nalepka strefa wolna od radia maryja?
ceramik2019.07.26 17:49
To jest pedalski terroryzm. Bezkarny terroryzm i nic ludzie zrobić nie mogą. Boże pomóż.
polak2019.07.26 16:09
cały czas mówi się o wolności słowa nawet ten wieprz timermans o tym gadał i co to przeszkadza ,a obraza katolików to już tylko wyraz ""artystyczny""--uważajcie zboki --nie pozwolimy wam tutaj na bydlęckie zachowania
Michał2019.07.26 14:59
Gazeta Polska powinna była na naklejkach promować treść: STREFA WOLNA OD PROPAGANDY LGBT. Wtedy mogłoby być w porządku a na pewno nie mogliby się czepiać. A tak trochę zrobiło się trudno. Najlepsze życzenia dla GP!!!!
Torchwood2019.07.26 14:24
Ciekawe co Ordo luris powie, jak jakaś gazeta wyemituje naklejki "Strefa wolna od ideologi katolickiej"
Gnostyk 2019.07.26 16:33
Wtedy będzie się skarzyć na obraze uczyć religijnych i dyskryminacje katolików i będzie składać doniesienia w prokuraturze!
skoki2019.07.26 13:40
Ciekawe co by powiedział na naklejkę z tekstem, wyznawcom PiSlamu wstęp wzbroniony.
Ja.2019.07.26 13:37
A wizerunek symboli katolickich to może być tak szargany oj coś idzie to wszystko w złym kierunku ludzie obudzicie się ale będzie za późno.
Maria Blaszczyk2019.07.26 20:26
Symbole nie mają wizerunków.
ofiara seksualna dewianta w sutannie2019.07.26 13:12
Dzień dobry! Wszystkim forumowiczom, internautom, hejterom i osobom przypadkowym, życzę dzisiaj miłego dnia...
ruchad\\\\\\\\305\\\\\\\\202o proboszcza2019.07.26 12:55
Panie prezesie "Ordo Iuris" wywal pan "ptaka" ze spodni na wierzch i chodź pan z tym jako ozdobą! przecież jest wolność i demokracja! A co nie wolno?
ebe ebe2019.07.27 12:00
WOLNOŚĆ - to prawo do postępowania zgodnego ze swoją wolą - z zakazem naruszania cudzych słusznych interesów, praw i wolności. - A dla ordo iuris - prawo do do podżegania przeciwko "innym"