Prezydent Andrzej Duda wziął udział w 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau, które ze względu na pandemię w tym roku odbywają się jedynie w Internecie. W czasie swojego wystąpienia Andrzej Duda podkreślił, że pamięć o Holokauście będzie trwała wiecznie, a naszym zadaniem jest przekazywanie jej następnym pokoleniom, aby dramat Auschwitz już nigdy się nie powtórzył.

- „Jest on najważniejszym symbolem Zagłady, bo był największą hitlerowską fabryką śmierci. Niemcy, na okupowanej przez nich polskiej ziemi, urządzili swój ludobójczy przemysł” – mówił prezydent o wyzwolonym 76 lat temu niemieckim obozie.

Podkreślił, że „naszą powinnością jest zachować wszelkie materialne dowody, pamiątki i znaki ich istnienia, życia i męczeństwa po to, żeby ludzkość nigdy o nich nie zapomniała”.

- „Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie. My, współcześni, poniesiemy w przyszłość i przekażemy następnym pokoleniom przesłanie płynące z tego miejsca: nigdy więcej Auschwitz!” – mówił.

- „Nigdy więcej ludobójstwa, nienawiści i rasizmu!” – dodawał.

Przed prezydentem głos zabrały byłe więźniarki obozu Auschwitz, które trafiły do niego jako dzieci. Zdzisława Włodarczyk przypomniała, że w obozie rodziły się dzieci, ale nie pozwalano im żyć i natychmiast zabijano. Nie nadawano im imion, ani nawet numerów, a dziś nikt nie jest w stanie zliczyć, ile ich było.

- „Teraz na całym świecie panuje epidemia koronawirusa. Czy to też nie jest wojna? Ludzie od siebie oddaleni, dzieci nie mogą z rówieśnikami się bawić, stają się nerwowe, też będą mieć urazy psychiczne. I też cierpienia są. I ludzie umierają samotnie. Dlaczego? Zabrakło czujności na świecie” – kończyła swoje przemówienie apelując, aby nigdy więcej nie dopuścić do wojny.

O zachowanie pamięci o ofiarach Holokaustu apelowała Anita Lasker-Wallfisch, która do Auschwitz trafiła w wieku 18. lat.

- „Uczcijmy te miliony, które tu zginęły. Pokonajmy strach przed nieznanym. Budujmy mosty, rozmawiajmy ze sobą, świętujmy naszą różnorodność, ponieważ tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli” – apelowała.

Uroczystość zakończy się wspólna modlitwą rabina Michaela Schudricha oraz biskupów: katolickiego Romana Pindla, prawosławnego Atanazego i luterańskiego Adriana Korczagi. Następnie odbędzie się jeszcze dyskusja online zatytułowana „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”. Tegoroczne obchody zostały szczególnie poświęcone najmłodszym ofiarom nazistów. Do Auschwitz trafiło co najmniej 232 tys. dzieci. Niemcy zgładzili ponad 200 tys. z nich, w większości Żydów.

kak/PAP