05.11.15, 10:23

Prof. Cenckiewicz: Przeprowadzić audyt we wszystkich służbach

Zdaniem historyka, Aneks do raportu z weryfikacji WSI należałoby ujawnić. - Aneks nie może się stać czymś na wzór Święto Graala, którego szukamy, ale nie możemy znaleźć – powiedział Cenckiewicz w Telewizji Republika.

- Prezydent jest zobowiązany do poprawienia aneksu WSI w tym sensie, że zobowiązuje go do tego wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2008 r. Mimo wszystko uważam, że ten dokument powinien być opublikowany – oświadczył w programie „W Punkt” Sławomir Cenckiewicz.

- Na pewno istnieje sposób, żeby duży pakiet tych materiałów ujawnić, nie narażając osób, które brały udział w pewnych operacjach i ich dane mogą być wrażliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa – tłumaczył.

Zdaniem prof. Cenckiewicza od momentu utraty władzy przez PiS kwestia aneksu jest dla obozu patriotycznego bardzo ważna i mówi się o potrzebie jego ujawnienia. – Dzisiaj są oczywiście inne ważne sprawy, ale chociażby ze względu na uczciwość wobec wyborców, należałoby tę kwestię jakoś przeciąć – powiedział. – Aneks nie może się stać czymś na wzór Święto Graala, którego szukamy, ale nie możemy znaleźć. Jest kwestią otwartą, czy ten dokument powinien być opublikowany w Monitorze Polskim tak, jak raport przygotowany przez Antoniego Macierewicza. Zgadzam się z opinią prof. Zybertowicza, który podkreśla, że aneks ma pewną wartość historyczną, dlatego nad trybem jego ujawnienia należy się zastanowić – oświadczył.

Pytany o to, czy przerwana weryfikacja powinna zostać dokończona Cenckiewicz stwierdził, że nowy rząd będzie musiał się z tym zmierzyć. – Przez to, że prace komisji przerwano, część żołnierzy WSI wróciła do tajnych służb bez żadnej weryfikacji. Taki tryb umożliwiła Platforma Obywatelska, a prezydent Kaczyński zaskarżył to do Trybunału – dodał.

Historyk tłumaczył też, że jeśli prezydent Duda chciałby ujawnić aneks, to musi zasięgnąć opinii szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

– Doradzałbym przeprowadzenie audytu we wszystkich służbach specjalnych, ponieważ 10 kwietnia 2010 r. jest w historii Polski datą, która zmieniła wszystko. Jestem sceptyczny co do teorii zamachu i udziału jakiś zewnętrznych sił, ale obiektywnie należy powiedzieć, że niewątpliwie był to zamach na bezpieczeństwo państwa – podkreślił Cenckiewicz. – Dopuszczono do sytuacji, w której samolot z prezydentem po prostu spadł – dodał.

KJ/telewizjarepublika.pl

Komentarze

anonim2015.11.5 12:38
Taki audyt powinien mieć miejsce.