01.12.21, 10:24Fot. Screenshot You Tube

Prof. Legutko: Gdybyśmy czekali na działania UE bylibyśmy już dawno zalani migrantami Łukaszenki

„Gdyby Polska i kraje bałtyckie czekały na działania Unii Europejskiej ws. kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, to byłyby już dawno pełne ludzi sprowadzanych na Białoruś samolotami. Mam nadzieję, że wielu polityków europejskich zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji” – podkreślił w rozmowie z PAP europoseł, prof. Ryszard Legutko (PiS).

Legutko ocenił, że dobrze, iż Polska podejmuje działania dyplomatyczne na arenie unijnej w sprawie kryzysu migracyjnego. „Szczególnie, jeśli chodzi o relacje międzypaństwowe, bo tutaj należy szukać poparcia. Państwa bałtyckie bardzo dobrze odebrały wizytę polskiego premiera. Zobaczymy, co przyniosą wizyty w Europie Zachodniej” – zaznaczył.

„Prezydent Macron jak i kanclerz Niemiec próbowali odegrać pewną rolę w kryzysie, co się niekoniecznie podobało wielu ludziom w naszej części Europy. To były działania ponad głowami krajów najbardziej zainteresowanych. Często pada argument, że Aleksander Łukaszenka to polityk białoruski, który był na marginesie, wydawało się, że jest skończony, a nagle w którymś momencie, dzięki przywódcom Niemiec i Francji, stał się jednym z rozgrywających w Europie. To jednak nie było dobre posunięcie. To jest typowe nastawienie wielu naszych partnerów z Europy Zachodniej, którzy nie liczą się z Europą Środkowo- Wschodnią” – wskazał.

Legutko przyznał, że zdziwiło go, iż polski premier nie mógł wziąć udziału w zeszłotygodniowej debacie w PE. „Trudno zrozumieć tę decyzję władz PE, bo jednak sprawa jest istotna dla wielu krajów UE. Polska jest w tej kwestii na pierwszym froncie” – zaznaczył.

Szef delegacji EKR mówił, że w kwestii zaangażowania KE w rozwiązanie konfliktu na granicy ma „mieszane uczucia”. „Wiceszef KE Margaritis Schinas podczas wystąpienia w PE podkreślał to samo, co polski premier, że to nie jest kryzys migracyjny porównywalny z tym, jaki miał miejsce w 2015 r. To jest wojna hybrydowa, atak na państwa UE. To było dobre stwierdzenie. Z drugiej strony widać było, że od razu – co typowe dla polityków w Brukseli – chwalił UE. Unia wiele nie zrobiła, a od razu chwali się ją, wskazując, że bez niej nic nie może się wydarzyć. To też często okazja do poszerzania kompetencji przez instytucje UE” – oświadczył.

Zdaniem europosła, „gdyby Polska i kraje bałtyckie czekały na działania UE, to byłyby już dawno pełne ludzi sprowadzanych na Białoruś samolotami”.

„Mam nadzieję, że wielu polityków zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji. Pamiętajmy, że często Bruksela jest mocna tylko w słowach. Gdyby chodziło o Rosję, to już niekoniecznie UE byłaby skłonna do konkretnych działań. Przykładem jest Nord Stream 2, który został zrealizowany, mimo działań Putina względem Ukrainy. Wszyscy w PE deklarują, że są przeciw Nord Stream 2, ale jak tylko pojawiała się propozycja, aby o tym rozmawiać na sesji plenarnej, to od razu ktoś blokował taki pomysł. Tak wygląda UE od środka” – wskazał.

 

ren/PAP

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.12.1 22:13
Brawo Pan Profesor Ryszard Legutko .
Norbert2021.12.1 19:11
W latach 90-tych Polska przyjęła na pobyt stały kilkuset tysięcy muzułmanów z Czeczeni. W naszym kraju pozostało około 20 tys Czeczenów, a reszta wyjechała do bogatszych krajów. Premier Ewa Kopacz była krytykowana przez polityków z PiS-u za wyrażenie chęci przyjęcia 7 tys uchodźców. Od 2015 roku tj. od czasu przejęcia władzy przez PiS władze naszego kraju przyjęły na pobyt stały ponad 19 tys muzułmanów z krajów arabskich.
Krakus2021.12.1 17:28
Legutko, debilu, migranci nie zaleja Polski, bo tu nie ma darmowego socjalu (prócz patologii, rencistów i emerytów) i WSZYSCY migranci chcą do Niemiec, Francji lub Skandynawii. Świetny przykład uslyszałem wczoraj w niezależnym radiu "Nowy świat" - wypowiadała sie babka prowadząca ośrodek dla uchodźców (bo niektórych jednak przyjęto - z 85 osób, po tygodniu zostało 12, reszta uciekła na Zachód. W Polsce chcą zostać wyłącznie Ukraińcy, Białorusini, WIetnamczycy oraz niewielka liczba Hindusów i Pakistańczyków. W sieciowkach w KrK (Żabki, Biedry,), restauracjach i hostelach pracuje większość Ukraińców czy Białorusinów, Ukraińca mam w pracy - jesst inżynierem budowy. Wietnamczycy mają duzo handlu i gastronomii, a ich dzieci zawsze (!) sa najlepsze w klasie w polskich szkołach. Hindusi i Pakistańczycy - dużo ich pracuje w branzy IT lub outsourcing, ale też dużo widać ich, jak rozwożą jedzenie (Uber, Wolt, Pyszne itd). To są pracowite narody. Afgańczycy, Irakijczycy czy afrykańczycy chcą wyłącznie socjalu bez pracy. Legutko, debilu, pochodzisz jak ja z Krakowa, byłeś tu nawet profesorem, a takich podstawowych rzeczy nie wiesz...
Skrzypek na dachu2021.12.1 22:13
Krakcio debilu .
Art2021.12.1 14:56
Prawicowy profesor, ktory od dawna nie ma juz kontaktu z rzeczywistoscia, postanowil sie zblaznic po raz kolejny. Europa zalatwila sprawe blyskawicznie u zrodel wysylajac swoich wyslannikow do krajow Bliskiego Wschodu, Turcji i Rosji. Omijala kontakty z Warszawa, bo z tlukami nie ma co rozmawiac, a polska dyplomacja po prostu nie istnieje. Sprawe rozwiazano. Dodatkowo nie zgodzono sie by Pinokio plotl kolejne androny w Parlamencie Europejskim. Ostatni raz tak sie wyglupil, ze wszystkie swiatowe media sie z niego nabijaly. Nie wiem czego nie rozumie profesor Legutko - ale mysle, ze to jak zwykle to samo: fakty swoje, a prawica swoje. Powodzenia :-)
Krakus2021.12.1 19:36
Kraków przeprasza za Legutko!
Ala Wilk2021.12.1 12:50
Skoro UE jest źle rządzona to możecie podać przykład państwa rządzonego lepiej niż UE? USA pod rządami Bidena? Chiny pod rządami komunistów? Rosja pod rządami KGBowca Putina? Wielka Brytania gdzie nie ma benzyny na stacjach? Węgry z inflacją 10%?
Zenek2021.12.1 14:07
Ala Hiena jaka ty jesteś głupia. UE nie jest państwem.
Ala Wilk2021.12.1 11:49
Łukaszenko atakuje Polskę a Legutko bluzga na UE
Legutko2021.12.1 12:17
Ma Rację
Hanys GórnoŚląski2021.12.1 11:47
zarząd ue to głupole pomieszani z narkomanami i zboczeńcami
robaczek2021.12.1 11:11
I ZADNE FAKTY NIE ZMIENIĄ NASZEGO ZDANIA!!!! ;] ;] ;] ......................... ŻAŁOSNY KABARET NIEUDACZNIKÓW
Anonim2021.12.1 14:09
Kiedys mnie rozśmieszyłeś stwierdzeniem, że piszesz merytorycznie XD
rzekłem2021.12.1 11:01
Legutko - to ten co jako popychadło jeździł do żydowskiego Mosadu jak mają się pisowcy (nie cofniemy się o krok - Sasin) wycofać z ustawy o IPN, panie Legutko pisowski kłamco (tak się profanuje tytuł naukowy co jest w PIS standardem) gdyby się wam pisowcom nie zachciało się robić rewolucji na Białorusi to problemów z emigrantami by nie było ale wy żydy z PIS zaczęliście jątrzyć i judzić tam od 2015 roku i zaczęło się to zaraz po wizycie amerykańskich żydów w listopadzie 20125 roki kiedy żydostwo wydało wam rozkaz przygotowania się do wypłaty im 300 miliardów dolarów jako rekompensatę za mienie bez spadkowe (spłacone przez RFN w 1952-54) a wy ten rozkaz zaczęliście sumiennie wykonywać prowadząc tajne negocjacje z żydami z USA i Izraela co zostało ujawnione
Popychadło2021.12.1 12:19
to ten co za pieniądze Polaków jeździł do PERU po czapeczkę.
rzekłem2021.12.1 12:47
masz rację, Legutko niczym z lica nie rożni się od Tuska, wam się coś wiecznie myli, wy plujcie na Legutko a nie na Tuska, wygląd może zmylić
KE zrobi wszystko2021.12.1 10:45
...by zalać Europę terrorystami. To przecież zgodne z planami kundla sorosa i jego kanalii na zniszczenie naszej cywilizacji.
pytam2021.12.1 11:08
czy to Soros nakazał Kaczyńskiemu (PIS) wp**lać się w wewnętrzne sprawy Białorusi i robić tam rewolucje czy to była samodzielna oddolna inicjatywa Kaczyńskiego, który nie chciał być gorszy od Sorosa wszak to on jest wice premierem d/s bezpieczeństwa
Po 11 ...2021.12.1 10:39
To racja. UE to tak rozlazła, powolna, ślamazarna organizacja, że rzygać się chce. Szczególnie to widać w przypadku robienia porządku z przestępstwami PiS. To trwa latami.
Anonim2021.12.1 10:57
Bo komuchy w Unii fantazjują - fantazjują, że w Polsce są jakieś przestępstwa pisu, i fantazjują, że eurourzędasy mają jakiś wpływ na te urujone przestępstwa.
co za pisowski syf2021.12.1 11:11
swój ma ścigać swego? PIS jest antyunijny tylko w tvPIS, Niezależnej i Frondzie, w Brukseli następuje zwrot o 180 stopni, ostatnio Morawiecki kłamał, że Unia nie zgodziła się na 0% VAT na żywność a komisja w Unii powiedziała, że takiego wniosku nie złożył a po drugie to nie do nich taki wniosek