27.03.19, 12:00screenshot Youtube

Prof. Legutko: Nie ,,renesans'', a ,,zmierzch'' Europy

Prof. Legutko do Tuska o Brexicie: Nie oszukujcie się - duża część odpowiedzialności spoczywa na Was


W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat ostatniego szczytu Rady Europejskiego poświęconego Brexitowi. W imieniu Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos w debacie zabrał przewodniczący EKR Ryszard Legutko.

Europoseł PiS podkreślił ważny aspekt, jakim było ustalenie przez Radę precyzyjnego kalendarza i działań na najbliższe tygodnie, który został zaakceptowany przez Zjednoczone Królestwo.

„Ale zostawmy Wielką Brytanię Brytyjczykom. Moje obawy dotyczą raczej Unii Europejskiej. Złą wiadomością jest kontynuowanie przez UE polityki zastraszania, która składa się z dwóch elementów: ukarania Wielkiej Brytanii poprzez brak porozumienia tak, by w przyszłości nikt nie odważył się pójść w jej ślady i upokorzenie Wielkiej Brytanii nakłaniając ją do anulowania Brexitu poprzez na przykład kolejne referendum pod pretekstem bardzo niewielkiej większości głosów, które zdecydowały o Brexicie. Gdyby było odwrotnie, gdyby to zwolennicy referendum zwyciężyli taką samą większością, wynik byłby w tej izbie uznany za nieodwracalny i obowiązujący na wieki wieków” - mówił przewodniczący EKR.

„Złą wiadomością jest również ten ton samozadowolenia, który tu wybrzmiewa. To nie czas na samozadowolenie, ale na samoocenę. Panowie Przewodniczący, bądźmy szczerzy: od początku integracji europejskiej UE nigdy nie była tak zdominowana przez kryzysy jak obecnie” - dodał.

Ryszard Legutko zaznaczył, że Brexit to tylko jeden z wielu kryzysów, z którymi dziś boryka się UE i za które odpowiedzialność ponoszą m.in. obecni na sali podczas debaty Donald Tusk i Jean Claude Juncker.„Wszyscy, którzy podejmowali zasadnicze decyzje w UE są za to odpowiedzialni. Nie oszukujcie się - duża część odpowiedzialności spoczywa na Was” - powiedział Legutko.

Przypomniał także niedawny list Emmmanuela Macrona, w którym prezydent Francji postuluje dalszą centralizację.

„Zabawne jest, że nazwał to „renesansem Europy”. Najwyraźniej prezydent Macron nie rozumie używanych przez siebie słów. „Zmierzch Europy” byłby bardziej na miejscu. Oczywiście brexitowy zegar bije i mamy tego świadomość. Liczymy na progres w Londynie i mamy nadzieję, że on nastąpi. Nie mniej jednak powinniśmy być gotowi na każdą decyzję obywateli Wielkiej Brytanii i ją uszanować. Zegar bije także dla Unii Europejskiej, szanowni Państwo, i powinniście słuchać wyborców w całej Europie, wyborców, którzy coraz bardziej domagają się zmiany. I ta zmiana nastąpi” - podsumował Ryszard Legutko.

Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Delegacja Prawa i Sprawiedliwości

dam/informacja prasowa

Komentarze

Cogito ergo sum2019.03.27 13:22
Chrześcijańscy politycy zbudowali Unię Europejską a lewaccy politycy ją rozwalą. Chyba, że ich pogonimy kartką wyborczą.
Polak2019.03.27 13:12
Spójrzcie na przyrodę wokół nas i porównajcie to sobie z wiosną Biedronia. Milion do zera dla Wiosny kalendarzowej.(miliard,nieskończoność)
bea2019.03.27 13:08
wlasnie Acta 2 gender lgbt narzucanie obcej kultury islamizacja walka z Chrzescjanstwem ateizacja Europy Wielka Brytania napewno sie teraz cieszy ze nie ma recenzji i nikt nie bedzie im nic narzucal
anonim2019.03.27 12:53
Polska powinna ofiarować przyjaciołom z Anglii to,co ma najcenniejszego, czyli Jarosława Przykurczonego Dewelopera Pierwszego! Żoliborski hodowca kotów szybko by Brytyjczyków wyprowadził z UE!!!
kosa2019.03.27 13:16
Ciasno w głowie , przestronno w gębie
anonim2019.03.27 18:48
Kosa, ale w twojej ciaśniej, bo tego nie pojmujesz !!!
IRENA2019.03.28 2:19
POLIAMORYSTO! TAK SIĘ MARTWISZ O JAROSŁAWA? SPOKOJNA TWOJA" ROZCZOCHRANA" MARTW SIĘ O SIEBIE! A TY CO, LUB KOGO OFIAROWAŁBYŚ ZE SWOJEGO WIELOOSOBOWEGO ZWIĄZKU? PRZECIEŻ SAM NAPISAŁEŚ KIM JESTEŚ, WIĘC PYTAM! JAK MYŚLISZ? JA ZNAM OKREŚLENIE TEGO SŁOWA!
zenio2019.03.27 12:43
Niby w ten Europie zmierzch, ale wszyscy tam żyją lepiej niż my w kraju. Ciekawe, nie?
ZERR02019.03.27 12:49
Co w tym ciekawego? Celowo i z rozmysłem trzymali nas w sowieckim zamrażaliniku a teraz równie konsekwentnie blokują rozwój narzucając Standardy Europejskie czyli socjalizm. No i ten zmierzch nie jest na niby, tylko całkiem namacalny. Wystarczy policzyc demografię... Ostateczne Rozwiązanie Kwestii Białego człowieka to sprawa kilkunastu lat. Ostatni zgasi światło, ty goju.
sct2019.03.27 13:39
Zenio, jakbyśmy mieli np.rok 1982 to miałby Pan absolutną rację.Ale niestety mamy 2019 i bardzo dużo się zmieniło.W negatywny kierunek.
anonim2019.03.27 18:44
A pomimo, żyją dużo dużo lepiej i miliony Polaków tam nawiało i nie chcą wracać, zastanawiające !!!
Beno2019.03.27 12:56
Zyją dużo gorzej niż w latach 70,80 i 90 minionego wieku i to pod każdym względem, nie mówiąc o wymieraniu narodów.
denaturat artystyczny2019.03.27 13:29
W Bizancjum także dobrze się żyło
anonim2019.03.27 12:41
Bardzo dobrze panie profesorze. Tak wöa¨nie powinna przemawiać duma Polski, a nie lizusostwo i na kolanach przed nieudacznikami zarządzającymi Unią Europejską.