14.09.15, 10:30(fot. tvn24.pl)

Prosimy okazać paszporty lub dowody!!!

Jak wynika z komunikatu resortu spraw zagranicznych, w trakcie przekraczania granicy Polacy będą musieli okazywać dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo.

- Minister Teresa Piotrowska została poinformowana przez ministra spraw wewnętrznych Niemiec o wprowadzeniu tymczasowej kontroli na granicach naszych zachodnich sąsiadów. Strona niemiecka poinformowała również, że tymczasowa kontrola graniczna ma dotyczyć zwłaszcza granicy z Austrią i służby graniczne będą skoncentrowane przede wszystkim w tamtym regionie. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maizière podkreślił, że podjęte kroki są zgodne z umową z Schengen. - czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Posiadanie dowodu osobistego lub paszportu na granicy związane jest z przywróceniem kontroli przez niemieckie władze. Kodeks Graniczny Schengen zakłada czasowe przywrócenie kontroli na granicy w szczególnych sytuacjach, związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.

Zawieszony został ruch kolejowy między Niemcami i Austrią, a funkcjonariusze policji i służb postawieni są w stan podwyższonej gotowości.

Przekraczanie granicy na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, czyli paszportu lub dowodu osobistego będzie obligatoryjne dla obywateli Unii Europejskiej, czyli również Polaków. Pozostali, czyli obywatele państw trzecich, są zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen – informuje polski resort spraw zagranicznych.

Niemcy przywracają kontrolę na granicy już po raz drugi w tym roku. Po raz pierwszy od 26 maja do 15 czerwca w związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu G7.

Z kolei z zapowiedzi Czechów wynika, że wzmocnią patrole policyjne na granicy z Austrią.

Dzisiaj odbędzie się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkanie związane m.in. z decyzją Niemiec.

KZ/msw.gov.pl/niezalezna.pl

Komentarze

anonim2015.09.14 10:44
Niedawno dowiedzieliśmy się po tym, jak któryś z szefów unijnych chlapnął ozorkiem, że Unia tak naprawdę powstała po to, żeby toczyć wojnę handlową z USA...No to USA pokazuje Unii jej miejsce w kolejności dziobania. A że padło na Niemcy, to przekaz jest podwójny.
anonim2015.09.14 11:10
Przyszłość Unii wydaje się raczej nieciekawa.
anonim2015.09.14 11:25
Działanie ideologów unijnych doprowadza do ograniczania strefy Schengen. Z czasem pewnie UE całkiem się rozleci. Nie wiem tylko, kto nas obroni, bo chyba nie te kilkadziesiąt tysięcy urzędników w mundurach oficerów wojska polskiego. NATO też będzie nas miało w nosie, bo skoro 46 amerykańskich kongresmenów przyłączyło się do nacisków izraelskich naciągaczy, to źle to wróży dla naszego państwa. Polska - wraz z jej oczywiście obywatelami - w obecnym stanie rozgrabionego doszczętnie państewka bananowego jest zdana na łaskę i niełaskę naszych sojuszników. Od 1939 roku rozdziobują nas kruki i wrony, a nawet WRON-y, przy czym przez ostatnie 25 lat rozdziobują już głównie sami Polacy, zwłaszcza PRL-owskiego chowu.
anonim2015.09.14 13:00
I bardzo dobrze, tak trzymać, a na granice poza przejściqmi przywrócić stałe patrole - lepiej być Polakiem "przed szkodą"
anonim2015.09.14 21:39
- Paszport proszę! - A chcesz maczetą w ryja oberwać, krzyżowcu?!