05.08.21, 16:44Fot. screenshot - YouTube (IPNtvPL)

Przeszedł piekło Rzezi Woli. ,,Wybaczam, ale nie zapominam’’

Dziś mija 77 rocznica największej jednostkowej masakry ludności cywilnej w Europie w czasie II wojny światowej, która zapisała się w historii jako Rzeź Woli. Eksterminację ludności przeprowadzoną przez Niemców przeżyło niewielu. Wśród nich zmarły w kwietniu tego roku ks. Stanisław Kicman, który miał wówczas 7 lat. Do końca życia towarzyszyły mu dramatyczne obrazy z tamtych dni, zwłaszcza widok zrzuconego z okna, młodszego kolegi. Duchowny podkreślał, że wybaczył swoim oprawcom, ale nigdy nie wolno zapomnieć o zbrodni, której dokonali.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego Hitler wydał jednoznaczny rozkaz. Nakazał zrównać Warszawę z ziemią i wymordować wszystkich mieszkańców. Ten rozkaz zmieniono dopiero 12 sierpnia, kiedy okazało się, że hitlerowskie Niemcy nie mogą pozwolić sobie na stratę siły roboczej. Zbrodnie na cywilach trwały od początku Powstania, ale masowa eksterminacja rozpoczęła się 5 sierpnia od warszawskiej Woli, gdzie zginęło przynajmniej 40 tys. osób. Z rodziną mieszkał tam wówczas siedmioletni Stanisław Kicman, któremu cudem udało się uniknąć śmierci.

Ojciec ks. Kicmana walczył w Powstaniu. W mieszkaniu został z mamą i babcią. Przez firankę obserwował, co działo się na ulicy. Te obrazy zostały w nim do końca życia. Pamięta, jak 4 i 5 sierpnia ludzie uciekali i wzywali do tego samego innych alarmując, że Niemcy wszystkich mordują. 5 lub 6 sierpnia do domu dotarła wiadomość o rozstrzelaniu redemptorystów na Karolkowej. Rodzina postanowiła jednak zostać w mieszkaniu. Udało się im przetrwać do 8 sierpnia, przeżywając czas największego ludobójstwa.

8 sierpnia rano do domu weszli Niemcy i kazali się przygotować do wyprowadzki. Wrócili wczesnym popołudniem i wyprowadzili wszystkich przed dom. Wtedy ks. Kicman zobaczył jedną z najstraszniejszych rzeczy zapamiętanych z wojny.

- „Słyszymy strzał, otwiera się okno na 3. piętrze, Niemiec wyrzuca przez okno mojego młodszego kolegę. On pada dosłownie pod nasze nogi na bruk. Chwila drgawek i dzieciak umiera. To był bardzo wielki wstrząs dla mnie. Ten kolega już nie żyje. A leży obok mnie…”

- opowiadał przed laty Annie Druś w wywiadzie udzielonym dla portalu Stacja7.

Później podpalono dom i przeprowadzono więźniów do kościoła św. Wojciecha. Tam miał miejsce kolejny dramatyczny moment.

- „Kazano nam uklęknąć na trawniku. Tak się złożyło, że z mamą stanowiliśmy początek tej grupy. Widziałem usadowionych we wnękach muru kościoła niemieckich żołnierzy gotowych do strzału z RKM-u. Kazano nam trzymać ręce do góry. Moja babcia obok trzymała w lewym ręku różaniec, do dziś mam przed oczami, jak ona przesuwa paciorki i bezgłośnie, nieustannie szepcze modlitwę. Moja mama w tym czasie chciała mnie przytulić, mimo tych wzniesionych do góry rąk. Tylko się do mnie bardzo przybliżyła. Chciała mówić modlitwę, ale z tego stresu zapomniała słów, więc w kółko powtarzała tylko dwa słowa: Zdrowaś Mario, Zdrowaś Mario. Do dziś słyszę to Zdrowaś Mario szeptane przez nią”

- wspominał.

- „Gdy w pewnym momencie przechadzający się obok żołnierz coś zrobił przy zamku, jakiś ruch – mama pomyślała, że to już, że zacznie do nas strzelać. Opuściła więc lewą rękę, przygarnęła mnie do siebie i powiedziała: zamknij oczy, nie będzie bolało

- dodał.

To jednak nie był koniec. Po trzech godzinach ludzi wpędzono do kościoła. Rano uformowano kolumnę i przeprowadzono do Pruszkowa, a stamtąd, wagonem bydlęcym, ks. Kicman trafił do obozu Bergen Belsen.

Rok temu ks. Stanisław gościł w programie „Wideoczat z historią”. Padło wówczas pytanie o wybaczenie oprawcom.

- „W sercu mogę powiedzieć, że na pewno bym się nie mścił, na pewno przebaczyłem, ale nie zapomnę. Gdybym zapomniał, zgubiłbym własną tożsamość”

- mówił.

Ks. Stanisław Kicman zmarł 16 kwietnia 2021 roku. Miał 83 lata.

kak/Stacja7.pl, YouTube-IPNtvPL

Komentarze

abcd2021.08.6 9:28
Wybaczenie bez kary, to jak rozgrzeszenie bez pokuty. Dziwne, że to się w głowie księdza mieściło...
Prawda2021.08.6 6:43
Niemcom Bestiom nie wolno przebaczać =====Najpierw bestia powinna oddać co ukradła === to jest 10 miliony obywateli zamordowali 3,5 miliona Żydów i 6,5 miliona Narodu Polskiego Katolickiego ==
disel2021.08.6 2:23
I módlmy się za bł Józefa Stanka bo powójny obieg dokumentów folksdojczy na śląsku szkodzi na maxa
Czy Warszawa by ocalała bez powstania?2021.08.6 1:32
Oczywiście, że NIE! Rozkazem Hitlera Warszawa została zamieniona na Festung Warschau i podzieliłaby los innych "twierdz" jak Königsberg, Kolberg, Breslau gdzie zginęło setki tysiące cywilów NIEMIECKICH. Warszawa byłaby zniszczona zarówno przez Niemcow jak i sowietów, ludność nie byłaby ewakuowana i traktowana by była jako "żywa tarcza" jak to miało miejsce w innych "twierdzach". . . . . . Jest sporo rzetelnych publikacji na ten temat, ale i są kretyńskie na które w ogóle nie warto zwracać uwagi. Taką jest "publikacja" pt. Obłęd 44. Autor Piotr Zychowicz się skompromitował takimi m .in. wstawkami, że Polska powinna rączka w rączkę maszerować z Hitlerem na Moskwę.
zawsze jakieś "ale"2021.08.5 22:08
"nie jestem antysemitą, ale" "nie jestem homofobem, ale" "nie jestem antyszczepionkowcem, ale" "nie jestem rasistą, ale" - itd.
waldeberg2021.08.5 20:31
Ciekawy jestem jak Bór-Komorowski kalkulował szanse powstania, w chwili wydania rozkazu o ataku?? Rzeź Woli, Ochoty, cywilów następuje już na początku powstania. Nie brano tego pod uwagę??? I jak powstanie było przygotowane jeżeli oddziały powstańcze nie były w stanie już w pierwszych dniach powstania dać osłony ludności cywilnej, kobieto, dzieciom ludziom starszym?? Pozostawiono ich sam na sam z kryminalistami, zwyrodnialcami, zboczeńcami uzbrojonymi po zęby, którzy dokonywali dzikich gwałtów na naszych kobietach i mordów porównywalnych jedynie w swoim okrucieństwie do mordów Ukraińców na Polakach. Bór-Komorowski powinien po powstaniu STZRELIĆ SOBIE W ŁEB. Zmarł w Londynie w 1966 roku.
mlody2021.08.6 5:29
ICEK NIEMIECCY ZBRODNIARZE MIELI TROCHE WIECEJ KULTURY NIE RZUCALI SIE TAK NA KOBIETA JAK TA SWOLOCZ Z ARMII CZERWONEJ .SWIADOMIE NIE WYMIENIASZ TEJ DZICZY BO CHYBA JESTES POTOMKIEM UBEKA. KTORY DOTAR DO POLSKI NA CZERWONYM CZOLGU. POWIEM KROTKO NIE JESTES POLAKIEM .
waldeberg2021.08.6 14:08
"Iceek"?? to by się Żydzi zdziwili. Młodyś, głupiś, odrób lekcje i idź spać.
POdPIS2021.08.6 5:29
Absolutnie masz racje . Wydać rozkaz do walki myśląc że jakoś to będzie albo że Armia Radziecka pomoże skutkowało morzem krwi i cierpieniem ludności cywilnej . Decydenci zostali zhańbieni na wieki a chwała należy się powstańcom rzuconym wrogowi na stracenie.
waldeberg2021.08.6 14:18
"Jak kamienie przez Boga rzucone na szaniec"
Anonim2021.08.5 18:33
Jan Paweł II w grobie przewraca się, jak widzi, że Polska jest w gronie czterech państw, które zgodziły się, i są wykonywane, na eksperymenty medyczne na zdrowych dzieciach poniżej 12 roku życia.
Anonim2021.08.5 19:59
/stp/ Nie uprawiaj tu łajdactwa!
Hhehheheh2021.08.5 21:28
Jeżeli wiesz o przestępstwie to powiadom prokuraturę i policje.Chyba że grzeszysz ósmym przykazaniem Dekalogu i dowodów nie masz.Wtedy musisz iść do spowiedzi za ten ciężki grzech. Trzecia opcja że jesteś ateistą wtedy spowiedz możesz olać i sprawdzić w internecie jak brzmi to przykazanie, bo przecież nie znasz Dekalogu.
Anonim2021.08.6 5:30
Pfizer EKSPERYMENTUJE na dzieciach?! Grzegorz Braun vs. Cessak w TVN! Przegląd Mediów wRealu24! ................. https://www.youtube.com/watch?v=CZ9PLOPnXJY
Anonim2021.08.6 5:27
PILNE! Braun, Pospieszalski, Płaczek i dr Ratkowska! Interwencja poselska ws. szczepień dzieci!? ......................... https://www.youtube.com/watch?v=VbNQ1_LejI8
Lech Keller-Krawczyk i jego "ocena" Katynia2021.08.5 17:32
CYT.: "A co do Katynia, to tam nie było żołnierzy, a tyko sanacyjne tchórze, damscy bokserzy, niezdolni do podjęcia próby ucieczki z tego rosyjskiego,a więc pewnie marnie strzeżonego i ogrodzonego sznurkami obozu. " .. . . . . .
i dalej Lech Keller-Krawczyk o Katyniu2021.08.5 17:37
CYT.: "Bo jak wiemy, to Ruscy maja karabiny na sznurkach, a więc te ich obozy jenieckie są ogrodzone sparciałymi sznurkami na spróchniałych kijkach i tylko zupełna d upa nie potrafi z nich uciec 3 listopada o godz. 0:35" ...
I co takiemu skurwysynowi zrobić?2021.08.5 17:39
Do sądu podać? Nie ma sensu, zdechnie sam w tym swojej norze!
Za chwilę szabat a wilczur chce jeść!2021.08.5 22:09
Ugotuj mu w końcu tej kaszy!
rebeliant2021.08.5 17:29
A ja nie przebaczam na podstawie świadomości, że w momencie napaści ofiara gdyby była w stanie się obronić, to uczyniłaby to - i tego knebla "przebaczam (i najczęściej: bo jak nie to do piekła)" nie dam wcisnąć w podświadomość ani swoją, a skoro to ma być wszystko ze sobą powiązane, to też i ogólną. Dlatego precz ze spowiedzią, czyli fałszywą deklaracją zamazania faktów. Odpuszczenie nie może być na zasadzie uciekającego zająca przed Alicją, czyli, że każdy ma być wydany ofierze na pastwę jej wszechmocy, aby grzecznie rozwiązać sprawę, czy przypadkiem ofiara nie chce zwrócić krzywdzicielowi jego dzieła.
Po11 ... ledwie dychający "rebeliant"2021.08.5 17:43
Ty zrób mi przysługę parchu i zdechnij. Zabierz tą swoją nienawiść do piachu!
rebeliant2021.08.5 17:59
A ja ciebie pocieszę: w przyrodzie nic nie ginie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.5 17:21
"Ojciec ks. Kicmana walczył w Powstaniu. Przez firankę obserwował, co działo się na ulicy." buhaha... "walczył" wlepiając gały jak mordują innych! przypomina to bohaterstwo żoliborskiego flei który 13 grudnia 1981 roku spał do południa wtulony nosem w dpę swojego kota!
Anonim2021.08.5 20:02
/stp/ Przestań łajdaczyć!
zydowska kretynizacja polski2021.08.6 5:35
GDZIE TYLKO POJAWI SIE ZYD TAM WSZEDZIE KLAMSTWO I CHAMSTWO.
TEGO KURWOM NIEMIECKIM NIE ZAPOMNĘ!2021.08.5 16:57
Co innego działania wojenne a co innego celowe zniszczenie miasta, rabunek i wymordowanie ludności.
waldeberg2021.08.5 20:48
Żona nie chce ze mną jeździć do Trójmiasta bo tam masę Niemców, a jak ja słyszę niemiecki to się zaraz rwę, żeby im mordę zamknąć. Był incydent w Ostródzie w knajpie zachowywali się głośno to im kazałem mordę przymknąć i stało się cichutko jak makiem zasiał. Oni są bezczelni i pyszni dopóki ich się nie weźmie pod but.
Anonim2021.08.5 21:30
Ja mam to samo z Polakami.Księdza Popiełuszke przecież zabili Polacy.Każdy to wie.
zydowska kretynizacja polski2021.08.6 5:41
Icek ci wszyscy co mieszkaja w Polsce to nie zawsze sa Polakami. Ty jestes takim przykladem.
PRAWDA2021.08.5 16:55
Nie wolno Wybaczaś Mordercy jak On nie ma Skruchy -----Żaden Niemiec nie ma Skruchy ,ze wymordowali 50 miliony Narodów Europy ,,Niemcy maja tylko pretensje do Adolfa Hitlera ---Dlaczego przegrał wojne ==20 lat temu wypytywałem się na Śląsku i Niemczech o 2 wojnie światowej to był ich Idol i pozostał ----Mają tysiące mundórów SS czy wermachtu przechowane w szafach przez dzieci wnuki ===Polki i Polacy co remontuja to odkrywaja ==
Po 11 ...2021.08.5 16:55
A gdzie informacja, że kaci byli Chrześcijanami? Że mieli Boga w sercu i "Gott mit uns" na sprzączkach, medalach itp, itd ....
Po11... co za kanalia żydowska!2021.08.5 17:04
Żeby należeć do SS każdy musiał wyrzec się religii. Motto SS to: Meine Ehre heißt Treue. .. . . . Co za skürwysyn z tego kürwa żyda j ebanego, wykształconego w nienawiści. Że cię jeszcze chüj nie strzelił, żeś się nie zatruł własnym jadem!
Po 11 ...2021.08.5 18:18
Deutsche Christen ....
Ale mareczki za mydełko zrobione z rodziny2021.08.5 18:38
to wy żydki nie mieliście najmniejszych zahamowań brać od "Deutsche Christen". Aber natürlich alles hat seinen Preis.
Anonim2021.08.5 20:05
/stp/ Do dziś jeszcze nie znasz języka ideologii niemieckiej? Nie rozumiesz ich hasła?