23.05.19, 10:40fot. Georges Biard, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Przypominamy: Ci artyści bronili Polańskiego

Według amerykańskiej prokuratury w 1978 roku Roman Polański podał 13-letniej dziewczynce Samancie Gailey alkohol i narkotyki. Według materiałów procesowych, gdy dziewczyna była oszołomiona, Polański miał brutalnie zgwałcić  dziecko waginalne i analnie.

 

W 2015 roku, w ramach organizowanych na terenie Uniwersytetu Warszawskiego dni ateizmu odbył się przez stolice pochód ateistów (w którym udział brał profesor Jan Hartman). Podczas warszawskiego marszu ateistów nad pochodem ateistów doskonale widoczny było transparent głoszący po angielsku „Panie Obama. Ręce precz od żydowskiego ateisty Polańskiego”. Nie była to prowokacja. Transparent był akceptowany przez uczestników marszu, trzymali go angielskojęzyczni goście zlotu ateistów.

Warto przypomnieć nazwiska artystów z naszego kraju, którzy bronili Romana Polańskiego przed odpowiedzialnością karną. W opublikowanym na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (instytucji podległej Ministerstwu Kultury, zajmującej się między innymi marnowaniem pieniędzy podatników na finansowanie filmów szkalujących Polskę, Polaków, Kościół katolicki i katolików) zamieszczony jest pochodzący z 2009 roku list „Uwolnić Romana Polańskiego”.

 

https://www.pisf.pl/aktualnosci/list-ws-uwolnienia-romana-polanskiego

 

W liście tym można przeczytać, że „my, niżej podpisani, zwracamy się do Prezydenta RP i Rządu, a w szczególności Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o podjęcie natychmiastowych, energicznych działań zmierzających do uwolnienia obywatela Rzeczypospolitej Polskiej Romana Polańskiego i zapobiegających jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej”.

 

Zdaniem sygnatariuszy listu „wydarzenia sprzed 30 lat i udział w nich Romana Polańskiego zasługują na negatywną ocenę moralną. Ale równocześnie zwracamy uwagę, że wyjazd Romana Polańskiego z USA był ucieczką przed sądowym linczem. Fakt, że Stany Zjednoczone nigdy nie przyznały, iż oskarżenie przygotowane przez prokuratora w tym kształcie jest nadużyciem, a Roman Polański miał istotne powody by myśleć, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces - uważamy za skandaliczne”.

 

Zdaniem sygnatariuszy listu „wydarzenia rozgrywające się w innej kulturze społecznej i obyczajowej, które w europejskim systemie prawnym byłyby już przedawnione, nie mogą być sądzone po tylu latach w sposób, który przekreśla życie człowieka i - co najważniejsze! - życie jego rodziny”.

 

W swym liście artyści z naszego kraju potępili „zachowanie władz państwowych Szwajcarii, kraju w którym Roman Polański bywał stale kilka razy w roku i posiada dom. Fakt aresztowania artysty w drodze po nagrodę za całokształt twórczości podczas festiwalu filmowego w Zurychu uważamy za prowokację”.

 

Dla sygnatariuszy listu „Roman Polański jest wybitnym polskim artystą, który wniósł wielki wkład do światowej kultury filmowej”. Sygnatariusze listu zażądali „od władz Polski uniemożliwienia ekstradycji Romana Polańskiego, od władz Szwajcarii jego natychmiastowego uwolnienia, a od Stanów Zjednoczonych rzetelnej rewizji nadużyć śledczych i prokuratorskich w procesie Romana Polańskiego, wobec którego ewidentnie stosowano inne standardy, niż wobec obywateli USA”.

 

List w obronie Romana Polańskiego podpisali:

Wojciech Adamczyk

Iwona Aleksandrowska

Barbara Baczyńska

Jadwiga Baczyńska

Andrzej Besztek

Dorota Bierkowska

Alicja Bilińska

Grzegorz Biliński

Jerzy Birczyński

Andrzej Bober

Jacek Borcuch

Jacek Borzych

Stefan Bratkowski

Jacek Bromski

Rafał Bubnicki

Viletta Buhl

Marek Chołoniewski

Grzegorz Cydejko

Izabella Cywińska

Renata Czarnkowska

Elżbieta Czerwińska

Wojciech Danowski

Marianna Dąbek

Wiesław Dąbrowski

Małgorzata Domin

Maciej Dutkiewicz

Jolanta Dylewska

Jan Englert

Feliks Falk

Marcin Frybes

Adam Garbicz

Jacek Gąsiorowski

Konrad Geca

Robert Gliński

Janusz Głowacki

Jerzy Gołosz

Remigiusz Grzela

Jolanta Hartwig-Sosnowska

Dorota Hawliczek

Agnieszka Holland

Bogusława Hubisz-Sielska

Edyta Jabłońska

Andrzej Jakimowski

Zuzanna Janin

Alicja Janosz

Krzysztof Jaroszyński

Grzegorz Jarzyna

Dobromiła Jaskot

Piotr Jaworski

Anna Maria Jopek

Sławomir Jóźwik

Reni Jusis

Krystyna Kalinowska

Wanda Kamińska

Piotr Kamiński

Janusz Kijowski

Włodzimierz Kiniorski

Krzysztof Kłopotowski

Krzysztof Knittel

Mikołaj Komar

Jacek Koprowicz

Jerzy Kornowicz

Jacek Kucharski

Krzysztof Kumor

Michał Kwieciński

Marcin Kydryński

Piotr Ledwig

Tadeusz Lubelski

Ilona Łebkowska

Grzegorz Łoszewski

Marcel Łoziński

Mariusz Łukomski

Agnieszka Maciąg

Wojciech Marczewski

Anna Maruszeczko

Wojciech Maryański

Michał Merczyński

Grzegorz Michalski

Czesław Minkus

Rafał Mohr

Janusz Morgenstern

Krystyna Morgenstern

Jacek Moskwa

Anna Nasiłowska

Jerzy Niemczuk

Magdalena Nowacka

Maciej Nowak

Marek Nowowiejski

Agnieszka Odorowicz

Marta Ogrodzińska

Maciej Orłoś

Andrzej Pawłowski

Paweł Pewny

Pierre Peyrichout

Paweł Piec

Marta Plucińska

Edward Porembny

Diana Poskuta-Włodek

Maria Anna Potocka

Mirosław Przylipiak

Wojciech Pszoniak

Marta Ptaszyńska

Wacław Rapek

Ewa Ratusińska

Dominik W. Rettinger

Sławomir Rogowski

Jacek Santorski

Maria Seweryn

Elżbieta Sikora

Jerzy Skolimowski

Julia Skórzyńska-Ślusarek

Marcel Sławiński

Janusz Sosnowski

Grażyna Stachówna

Dorota Stalińska

Barbara Starosz

Eryk Stępniewski

Sergiusz Sterna-Wachowiak

Agnieszka Strauss

Maciej Strzembosz

Grażyna Szapołowska

Michał Szczepański

Wojciech Szczudło

Małgorzata Szumowska

Grzegorz Szyroki

Viola Śpiechowicz

Cezary Świtkowski

Artur Tajber

Stanisław Trzciński

Stanisław Tuciński

Janusz Tworek

Andrzej Wajda

Maciej Walczak

Józef Węgrzyn

Tomasz Wiszniewski

Maciej Wojtyszko

Wanda Wolska

Beata Wrona

Krystyna Zachwatowicz

Iwo Zaniewski

Jerzy Zieliński

 

Warto pamiętać kto bronił Romana Polańskiego. I konfrontować takie listy z innymi listami sławnych osób zajmujących stanowisko w sprawach publicznych.

 

Jan Bodakowski

Komentarze

Mizioł2019.05.26 11:17
POlański do dziś umyka amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości,chowając się w swych dziuplach
Mirek2019.05.24 8:29
Ci wszyscy tzw artyści którzy podpisali się pod petycją w niby obronie Polańskiego wykazali tylko swoja bezdenną głupotę ....bo to tak trzeba nazwać . Polański na swoją prośbę miał odpowiadać z wolnej stopy ale zobowiązał się że stawi się na każde żądanie sądu . Facet zrobił świństwo i uciekł do Europy przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości . Tego żaden sąd w żadnym kraju nie odpuści nikomu . Dlatego Polański będzie ścigany przez sądy amerykańskie do końca życia . Wstyd tylko że mamy tak głupich celebrytów którzy nazywają siebie artystami . .
Bogdan2019.05.24 7:50
Pedofil poszukiwany listem gończym. Takie są fakty. Jest pedofilem ściganym listem gończym i każdy kto go broni lub popiera - popiera pedofilię. I żadne pseudoargumenty przeciwników powyższego twierdzenia tego nie zmienią, bo faktów nie da się zmienić. Chyba, że jest się ograniczonym umysłowo. Polański jest poszukiwanym pedofilem i to jest niezaprzeczalny fakt.
Rozbawiony2019.05.24 7:37
Na tej samej zasadzie nalezy tępić pedofila Kuchcinskiego
Rozbawiony2019.05.23 22:00
To proszę o Kuchcinskim napisać Toczka w toczkę to samo
Rozbawiony2019.05.23 21:59
Tylko ze to nie było biedne zagubione dziewczę tylko pannica przez łóżko szykująca kariery natomiast tych co bronili kościelnych pedofili jest setki może tez lista
Mirek2019.05.23 19:48
Gwałt na nieletniej to jedna sprawa ale jest jeszcze coś innego . Polański odpowiadał z wolnej stopy i dał zobowiązanie że stawi się na każde wezwanie sądu amerykańskiego . Jednakże wykorzystał moment i uciekł do Europy i to jest druga przyczyna dla której sądy amerykańskie nie odstąpią od ścigania Polańskiego . Jego ścigają za GWAŁT i za Ucieczkę pomimo że zobowiązał się stawić na każde wezwanie . To nie jest tak że tylko sądy amerykańskie są złe . Sąd każdego kraju także sąd polski ścigałby Polańskiego i każdego innego który wystawił wymiar sprawiedliwości do wiatru .
Marek2019.05.23 19:30
Nie wiem czy wiecie , ale do 1978 środki antykoncepcyjne były w Irlandii zakazane . W jakiej sytuacji można w imię moralności postawić człowieka ? Jak bardzo pokrętnej należy użyć interpretacji , by wmawiać ludziom ,iż to dobro służące człowiekowi .
nolens volens2019.05.23 18:14
najwięksi zboczeńcy to ludzie tzw "kultury"
nolens volens2019.05.23 18:10
jak zwykły Kowalski zrobi gwałt na nieletniej to wszyscy chcą linczu jak to zrobi ktoś znany np celebryta itp to wszystko ok
anonim2019.05.23 18:08
Benicja dla tych osobnikow maja dwie twarze zydowskie pochodzenie . Tego zyczy ARON.
Violetta2019.05.23 18:06
Cale to towarzystwo POWINNO siedziec za pochwalanie pedofili oraz w ten sposob - wspoluczestniczenie. Z drugiej strony powinno przeswietlic sie ich zycie - na pewno by sie cos znalazlo. Panie Ziobro - nie ma ryzyka bezrobocia dla Pana !
Polak Ateista Dumny Gej 2019.05.23 17:26
Na Dzień Dziecka obciągam chłopczykom, nauczę ich jak się daje i bierze w kakałko i każdemu dam lizaka. tyż pederasta prawdziwy.
Szukanie faktow ciekawe zajecie.2019.05.24 5:48
Ateista gej, takie gowno jak ty ,to w gownie dobrze sie czuje, nawet gownem sie maluje, sadze, ze nawet ci smakuje.I smrod takze ci odpowiada i dumnie w okol ciebie sie roznosi mi kazdego geja do gowna zaprosi.
Francuz mason stary pedał2019.05.23 16:42
Ma rację dumny pedał, że wkładanie przez Polańskiego penisa w odbyt 13 latki to nie pedofilia, tylko molestowanie.
janosz2019.05.23 16:38
A kto jawnie nazwał go pedofilem? Paweł Kukiz. Jedyny z artystów który miał jaja. Należy jeszcze wspomnieć Zanussiego i Holland, którzy go jawnie bronili w TVN24. Zanusii nazwał dziewczynkę "małoletnią prostytutką". http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,7089372,Zanussi_broni_Polanskiego__30_lat_temu_skorzystal.html
Jan2019.05.23 15:48
Krzysztof Zanussi powiedział, o ile się nie mylę , o tej 13to latce,że była prostytutką. To miała być obrona kolegi reżysera.
janosz2019.05.23 16:38
To jest klika, tam nie ma kolegów, tylko biznesowo-towarzyskie powiązania.
Jan2019.05.23 16:53
tak, znalazłem artykuł w ...http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,7089372,Zanussi_broni_Polanskiego__30_lat_temu_skorzystal.html
Marek2019.05.23 15:18
W Irlandii przez wieki ponoszono olbrzymie ofiary za Kościół katolicki , dziś ewidentnie okazało się ,iż cierpiano za fikcyjne wartości. O skali upadku świadczy fakt ,że z ośmiu seminariów zostało jedno ,a w zeszłym roku było pięciu kandydatów .
iza2019.05.23 14:57
Aby wybielić kościółek przypomina się Polańskiego. Żałosne. Poparcie artystów dla Polańskiego to błąd. W przeciwieństwie do kościoła to jednostkowy przypadek. Kościół masowo ukrywa pedofilii wśród swoich pracowników, przenosząc ich z parafii na parafię ułatwia zdobywanie ofiar, zastrasza ofiary (przykład 15-latki zastraszanej przez lokalną społeczność,aby wycofała oskarżenia wobec proboszcza z 2009 roku, pedofila chroni Głódź). W środowisku artystycznym pedofil nie jest przenoszony do innego teatru, sprawa Polańskiego jest haniebnym wyjątkiem.
Szukanie faktow, ciekawe zajecie.2019.05.24 5:36
Iza ,zalosne jest to co piszesz. Jednak jestes wytlumaczona.Jako lewaczka masz specjalne przywileje, glupota jest waszym osiagnieciem i koncem logicznego rozumowania.Jezeli by sie do POmylencow dobralo , to wiecej pedofilow nagle by sie ukazalo.
henryk2019.05.26 8:41
to nie jest błąd tych artystów - pamiętam z wypowiedzi A.Wajdy z tej gonitwy w obronie Polańskiego jedno zdanie "artystom wolno więcej " . To jest prawdziwa twarz tych nadętych bufonów którzy tworząc niekiedy denne dzieła uważają się za równych Bogu .Sa przecież też twórcami.A tak nawiasem mówiąc mało kto protestuje przeciwko utworom kontrowersyjnym - raczej przeciw chamskim i prostackim niewiele mającym wspólnego ze sztuką .
Marek2019.05.23 13:17
Ilu z nich są żydami?...
jojo2019.05.23 12:50
wielu z nich z wielkim zapałem broniło zboka senatora PO nijakiego piesiewicza w sukience
matis892019.05.23 12:48
Czas na film o pedofili wśród lewaków, lewackiej kliki popkultury, ruchu sodomitów, lewackich polityków pod masonerią. Tam to się dopiero dzieje.
jojo2019.05.23 12:42
bo wtedy była taka moda a bezmózgowce ,to istoty stadne ,teraz jest moda inspirowana przez niemców żeby atakować K.K . i jego hierarchów bo oni w większości popierają PiS
matis892019.05.23 12:42
Sprawa jest prosta. Sodomici w swoich dewiacyjnych związkach nie mogą urodzić dzieci bo to wbrew naturze. Więc jeżeli ruch sodomski wyciąga ręce po dzieci to ma to podtekst pedofilski.
taro2019.05.23 12:24
cala plejada dziwek i alfonsow komunistycznych i pokomunistycznych czasow.
szto2019.05.23 12:44
Napisałem to ja czerwony komuch taro, komuch wrzeszczy Łapaj komucha.
www2019.05.23 11:57
Co by było, gdyby te zdjęcia przedstawiałyby KSIĘDZA prowadzącego religię: https://culturewarresource.com/10-year-old-boy-drag-kid-photographed-with-naked-adult-drag-queen/ Czy budziłyby oburzenie, czy nie?
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 12:09
Co ma wspólnego niewinne zdjęcie zza kulis występu sztuki podczas występu w teatrze z sutannowymi pedofilami wkładającymi brudne paluchy w pupę dzieci?
www2019.05.23 13:12
Niewinne? Czy ten na zdjęciu też ma HIV, jak Conchita Wurst i większość pederastów? https://viva.pl/kultura/muzyka/conchita-wurst-ma-hiv-zwyciezczyni-eurowizji-padla-ofiara-bylego-szantazysty-29445-r3/
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 13:26
Tego nie wiesz, a co do "większości" ordynarnie łżesz. Poza tym osoby z HIV to nie trędowaci, aby inni dorośli i dzieci nie mogli z nimi przebywać. Twoje porównywanie niewinnej normalnej relacji dziecka na zdjęciu z gwałceniem dzieci przez kleropedofilów na odległość cuchnie zboczeniem. Uważaj co piszesz degeneracie, bo policja się tobą niedługo zainteresuje.
Adam M. 2019.05.24 6:24
Zachorowalność na HIV wg danych WHO jest 20 razy większa u pederastów, niż u normalnych ludzi. Przykładem jest ta Conchita. A co do policji, to czekam w domu, jak tylko dzwonek zadzwoni, zaraz otwieram drzwi :)
Cogito ergo sum2019.05.23 11:35
To jest lista hańby. W tym środowisku to była nierzadka praktyka. Tam powstała fraszka. "Taki to jest właśnie smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek"
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 11:40
Koguciku co złego w tym wesołym powiedzonku? Podpisuje się pod nim każdy biseksualista :) Tylko nawiedzony kretyn odczytuje je jako pedofilię. Najwyraźniej sam ma za uszami takie ciągotki.
michu2019.05.23 11:11
Bodakowskiemu na ten tekst odpisałem, ale cenzor na fronda.pl go nie przepuścił (widać co naprawdę ich boli) . Jest na wprawo.pl w rubryce felietony jako komentarz pod tekstem 'Żmiażdżone kolana) z wymownym obrazem drogowskaz w stronę niemiecką i izraelską. Wprawo.pl to jeden z nielicznych NAPRAWDĘ wolnych portali ;)
Michał Pasierb2019.05.23 11:09
Ciekawe, ile z tych osób popierało akcję "Me Too".... https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1729308,1,metoo-po-polsku-dziennikarze-oskarzeni-o-molestowanie.read. Całe to środowisko celebryckie, cierpi na swoisty rodzaj schizofrenii....
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 11:06
Co za bzdury. Już dawno wszyscy lekarze i sądy stwierdziły, że Polański nie jest pedofilem, kontakt z tamtą dziewczyną to nie była żadna pedofilia, a uwiedzenie i molestowanie. Spraw dawno wyjaśniona, poszkodowana wybaczyła Polańskiemu i zamknęła temat. Prawactwo bezczelnie porównuje Polańskiego do rzeczywistych pedofilów w sutannie. Tak jakbyście chcieli umniejszych im winę, albo powiedzieć "patrzcie lewacy wy też macie swojego pedofila". Otóż nie mamy, bo to nie pedofil, a po drugie to wy prawacy lansujecie kościółek jako przystań moralności i wzorzec cnót wszelakich. Dobrze, że w końcu maski opadają, a polski kk traci zaufanie, wiarygodność, wierni się słusznie odwracają od kleru, w szczególności hierarchów skompromitowanego episkopatu.
Polak Ateista Durny Gej2019.05.23 12:29
Tak jest to nie była pedofilia! Pedofilia jest jedynie wtedy kiedy molestuje ksiądz. Kiedy molestuje Dumny Gej to jest miłość nie zrozumiała dla ciemnogrodu nieoświeconego! Zdelegalizować heteroseksualizm
anonim2019.05.23 12:42
Ile razy ci mają napluć w ryja internauci abyś wreszcie zmądrzał?
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 13:22
słowiczek znowu urządza żałosną prowokacje (ten prawdziwy)
Polak Ateista Durny Gej2019.05.23 14:56
Ale Misiu Pysiu, to tylko ja Twój autystyczny 13 letni adoptowany chłopak.... ja wiem że oni nie rozumieją Naszej miłości, ale Biedronka wygra i będziemy mogli wziąć ślub
WIESLAW KORT.2019.05.24 18:58
Durny geju" Zamknij w końcu jadaczkę! Nikt cię tu nie chce ! Niedługo otworzę lodówkę i wyskoczy smierdzący, nie dumny gej! Może tak jak wasz Robercik wytarzasz się w kale ! ?Wymiotować się na ciebie chce! Zacznij pisać normalnie, albo "chłopie?" fora ze dwora !
Renn12019.05.23 12:33
Odp.: polak ateista dumny gej - No pewnie dla ciebie uwiedzenie 14 letniej wówczas dziewczynki przez ponad czterdziestoletniego faceta to nie pedofilia...???! Polecam ci leczenie własnych dewiacji seksualnych...!!!
jojo2019.05.23 12:53
to stan normalny wśród tak zwanych elit ,przechwalają się który młodszą zaliczył
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 13:23
Degeneracie zanim zaczniesz szczekać najpierw sprawdź definicję pedofilii. A potem stuknij się w ten pusty łeb.
Wojtek Polak2019.05.23 14:59
dewiancie 89% pederastów to pedofile! dlatego nie ma akceptacji dla zboczeńców i nigdy nie będzie. proponuję ci leczyć się bo większość pederastów umiera młodo z chorób wenerycznych albo popełniają samobójstwo.
Maria Blaszczyk2019.05.24 0:00
Frapuje mnie to niesłychanie. To zapewne jest grzech ciężki, móewienie fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu. Jak ktoś wierzy w boga chrześcijan - to przechlapane... Walisz w słabszą grupę, opowiadając o niej przepotworne łgarstwa, i nawet Ci ręka nie drgnie... Pamiętaj, kiedy nieheteronormatywny dzieciak się zabija - bo koledzy mu żyć nie dają, twierdząc, że jest pedofilem - to za każdym razem pomyśl, że dorzuciłeś kamień nienawiści i pogardy do tych, którymi go obrzucono... Oni nie umierają młodo, bo są homoseksualni - oni umierają młodo, bo, tak jak wielu innych, dajesz sobie prawo decydowania, kto moze żyć, a kto nie.
Niemiec2019.05.25 19:57
św. Pawła Apostoła zawartej w Pierwszym Liście do Koryntian: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego”.
jojo2019.05.23 12:44
Ty to szmatławy pedał raczej jesteś
Bodzanta2019.05.23 13:40
..idż biedaku usiądż .. bo cię głowa od str odbytu rozboli!
Baśka2019.05.23 11:03
Zasada podwójnej moralności To takie znamienne dla lewaków
polak2019.05.23 12:47
artystom ,znanym ludziom z lewackimi poglądami ---wolno gwałcić dzieci ---ofiary powinne być dumne z tych gwałtów