19.06.20, 11:22Władimir Putin/pixabay.com

Putin o II Wojnie Światowej: Winę ponosi Polska

W wydawanym w USA konserwatywnym magazynie „National Interest” ukazał się artykuł o historii, ale też o nowym porządku świata autorstwa Władimira Putina. Ukazanie się takiego tekstu zapowiadał on już od dość dawna. Tezy w nim zawarte nie są wielkim zaskoczeniem, ponieważ wpisują się w rosyjską dezinformację oraz wybielanie zbrodni Związku Sowieckiego.

Sporo miejsca Putin poświęcił Polsce, artykuł natomiast jest napisany w taki sposób, że przeciętny czytelnik nie znający historii przeważnie odnosi wrażenie, że to właśnie Polska była winna „rozpętania II wojny światowej”.

Ponadto Putin chwali każdego, łechce ich podniebienia, po to tylko, żeby zdobyć przychylność przeciwko Polsce. Putin broni w nim Niemiec jako pokrzywdzonych przez traktat Wersalski, który – według Putina – wywołał wiele kontrowersji i konfliktów.

Jak możemy przeczytać we wstępie:

- Prezydent Rosji oferuje kompleksową ocenę spuścizny II wojny światowej, argumentując, że „dzisiaj europejscy politycy, a zwłaszcza polscy przywódcy, chcą zamiatać zdradę w Monachium pod dywan. Zdrada w Monachium pokazała Związkowi Radzieckiemu, że Zachód kraje zajmowałyby się kwestiami bezpieczeństwa bez uwzględnienia swoich interesów .

Dalej Putin pisze:

- W wyniku zdrady monachijskiej, w którą oprócz Hitlera i Mussoliniego zaangażowani byli przywódcy brytyjscy i francuscy,Czechosłowacja została rozebrana za pełną Zgodą Ligii Narodów. Chciałbym przy tym zauważyć, że w przeciwieństwie do wielu innych przywódców europejskich w tym czasie, Stalin nie zhańbił się spotkaniem z Hitlerem, który był znany wśród narodów zachodnich jako dość szanowany polityk i który był mile widzianym gościem w stolicach europejskich.

Kolejna jego teza mówi o rozbiorze Czechosłowacji przez Polskę, nie wspomina natomiast o zajęciu terenów Śląska przez Czechów po I Wojnie Światowej, pomimo plebiscytu korzystnego dla Polski. Według Putina Związek Sowiecki próbował tej tragedii oczywiście zapobiec. Nie bardzo jednak wiadomo, jak.

Kolejna teza Putina brzmi:

- Dziś politycy europejscy, a w szczególności polscy przywódcy, chcą zamieść monachijską zdradę pod dywan. Dlaczego? Fakt, że ich kraje kiedyś złamały swoje zobowiązania i poparły zdradę monachijską, a niektórzy z nich nawet uczestniczyli w dzieleniu się [Czechosłowacją], nie jest jedynym powodem. Innym powodem jest to, że są zażenowani, gdy przypominają sobie, iż w tych dramatycznych dniach 1938 roku Związek Radziecki jako jedyny stanął w obronie Czechosłowacji

I dlaje pisze:

Naiwnością było wierzyć, że Hitler, po zakończeniu spraw z Czechosłowacją, nie będzie wysuwał nowych roszczeń terytorialnych. Tym razem roszczenia te dotyczyły jego ostatniego wspólnika w rozbiorze Czechosłowacji — Polski. Tutaj jako pretekst ponownie wykorzystano spuściznę Wersalu, a zwłaszcza losy tzw. korytarza gdańskiego. Winę za tragedię, jakiej doznała wówczas Polska, ponosi w całości polskie kierownictwo, które utrudniło zawiązanie sojuszu wojskowego między Wielką Brytanią, Francją i Związkiem Radzieckim i polegało na pomocy swoich zachodnich partnerów, wrzucając własny naród pod lokomotywę hitlerowskiej maszyny zniszczenia.

A tak tłumaczy Putin agresję na Polskę 17 września 1939 roku w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow:

- Niewielu wie dziś, że zaraz po ataku na Polskę, na początku września 1939 r. Berlin wielokrotnie i zdecydowanie wzywał Moskwę do przyłączenia się do akcji zbrojnej. Przywództwo radzieckie zignorowało jednak te wezwania i planowało jak najdłużej unikać angażowania się w dramatyczne wydarzenia. Dopiero gdy stało się całkowicie jasne, że Wielka Brytania i Francja nie zamierzają pomagać swojemu sojusznikowi, a Wehrmacht może szybko okupować całą Polskę i w ten sposób pojawić się na podjeździe do Mińska, Związek Radziecki postanowił rano 17 września wysłać oddziały Armii Czerwonej na tzw. Kresy Wschodnie, które obecnie wchodzą w skład Białorusi, Ukrainy i Litwy. Nie było żadnej alternatywy. W przeciwnym razie ZSRR stanąłby w obliczu poważnie zwiększonego ryzyka, ponieważ stara sowiecko-polska granica przebiegała tylko w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Mińska.

Co więcej Stalin był na tyle „łaskawy”, że nie poszedł dalej:

- Powiem tylko tyle — we wrześniu 1939 r. kierownictwo radzieckie miało możliwość przesunięcia zachodnich granic ZSRR jeszcze dalej na zachód, aż do Warszawy, ale nie zdecydowało się na to.

 

mp/nationalinterest.org

Komentarze

Obiektywny2020.06.20 4:48
USA sprzedawczyki jak angole i francuziki tak samo te młoty parowe z hotdogami nie raz juz Teheran Jałta teraz pod buta berlinowskiego a podczas wojny żydowskiej nkwd i gruzinowi yebanemu stalinowi nas sprzedawali jak dziifke.. sojusznik ktory od Baltyku po Karpaty atomem nam w 30 min chciał zrobić holocaust jeszcze 30 lat temu czy to usa ruski angole francuzi yeden uj kłamią sprzedają a na szczycie dogadują się wspólnie ze sobą jak u nas partie i biznesmeni
Wartek2020.06.20 1:51
Narracja absolutnie nie taka jak w tytule. Faktem natomiast, że Polska podjęła decyzje fatalne, być może najgorsze z możliwych a dowodzi tego ich efekt; gorszego być nie mogło. Oczywiście na usprawiedliwienie można podać dobre chęci panów, którzy ujęłi się honorem narodu i zabrali tyłki w troki. Nuncjusz Stolicy Apostolskiej radził Beckowi postąpić jak Czechosłowacja - i historia pokazuje, że to byłoby lepsze wyjście.
Michał Franciszek Kalinowski2020.06.20 0:41
Dzieła Putina są tyle samo warte co dzieła Lenina i Stalina. Jeśli ktoś to czytał tak jak ja, to zrozumie o czym tu piszę. Każdy z tych demagogów chciał i musiał się popisać talentem literackim, aby być zapamiętanym przez potomnych w Rosji. Tak na serio to nie jest literatura, lecz grafomania w najgorszym tego słowa znaczeniu. Tej ich twórczości nie sposób zakwalifikować nawet jako przyzwoitego pamiętnikarstwa, no może co najwyżej jest to ideologiczny bełkot na rzecz komunizmu. Ustroju który zbankrutował. Jednym słowem, jest to na serio makulatura i tyle. Putin były funkcjonariusz KGB, dyktator tworzący pozory demokracji w FR, usiłuje tuszować zbrodniczy charakter państwa sowieckiego poprzez odwracanie uwagi od oczywistych faktów, na rzecz pomówień i przypisywanie zdarzeń, których nie było.
Szybka Randka sex2020.06.19 19:15
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.eu Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Jan Radziszewski2020.06.19 17:40
Za nie dalej jak 3,5 roku Lucyfer cezar żydów go pochwali ale i tak mu to nie pomoże bo jego męki w słynnym Raju Mahometa tj w Piekle przerosną jego najgorsze wyobrażenia Kary dla tych, co robili podziały, dzielili Opuszczaliśmy się do kolejnych kręgów. W jednym z nich widziałam, jak duszę rąbały na kawałki dwa ogromne demony, w takich skórzanych fartuchach, z siekierami. Rozrąbywały. Robiły to powoli. Rąbały duszę, ale krwi nie było. Był tylko ból. Był wrzask. Krwi nie było. Mówię: „A dlaczego nie ma krwi?” – „Krew należy do Pana”, – powiedział Anioł. – „W piekle nie ma wody i krwi, ponieważ należą one do Pana. Krwi nie ma, ale od tego ból nie staje się mniejszy”. Przypomniałam, że – tak, przecież Krew Chrystusa – ona odkupiła wielu. Zapytałam: „Dlaczego rąbią ich na kawałki?” – „To są ci, którzy robili podziały na ziemi,- uzyskałam odpowiedź. Mówię: "Jak to? Jaki podział?" - "Oni dzielili rodziny. Robili podziały w pracy. Doprowadzali ludzi do tego, aby rozerwać, złamać. Oni robili podziały w rodzinach, kościołach. Wszędzie, gdziekolwiek się zjawili, służyli sobie i tylko sobie. A teraz odczuwają rozdział w pełnym zakresie - teraz ich się dzieli. Oto tak samo, na żywo, rozrywali oni cerkiew”. I znowu, podniósłszy oczy do góry, w myślach podziękowałam Bogu, że tego u mnie nie było, że Pan i od tego mnie ochronił na ziemi; że nawet myśli o rozdzieleniu u mnie nie było. To znaczy, że już do tego kręgu nie trafię. Alleluja! Nie trafię tam! Chwała Panu! można powiedzieć! Strach pomyśleć o tych osobach rządzących i politykach, którzy, świadomie i nieustannie realizują zasadę: „Dziel i rządź”. Jak do nich dotrzeć, aby zrozumieli swój grzech?
Bianka2020.06.19 16:46
Jasne że Polska jest winna temu, że wybuchła II W W ... a Putin to święty broniący prawdy... koń by się uśmiał...
Monika2020.06.19 16:38
NO, TAK! PUTIN SIĘ WŚCIEKA! PLUJE JADEM NIENAWIŚCI ILE SIĘ DA! Teraz jest Wyrok Międzynarodowego Sądu, który zasądził od ROSJI zapłatę 3,5 MLD DOLARÓW dla Polski ! To jest ok.14 mld. zł! A w przeliczeniu na ich kopiejki, to jest przecież "kosmos"! JEST TO ZWROT NIESŁUSZNIE ZAWYŻONEJ PRZEZ ROSJĘ, CENY GAZU, KTÓRĄ MY PŁACILIŚMY IM PRZEZ KILKA LAT! / Rządy POPSL/ WŚCIEKA SIĘ TEŻ, ŻE MOŻE BYĆ ZABLOKOWANY NORD-STREAM 2 ! PUTIN NIE BARDZO MA KOMU SPRZEDAWAĆ GAZ ! GOSPODARKA MU SIĘ WALI, KTÓRA OPARTA JEST PRZEWAŻNIE NA SPRZEDAŻY SUROWCÓW!
Thomas2020.06.19 16:32
Kiedy ta azjatycka małpa odwali się od Polski ? Manipulacja pogodą już mu nie wystarczy?
Igor2020.06.19 15:37
stek bzdur, Putin ma żylaki na mózgu
Precz z POPiSem!2020.06.19 15:34
Putin to agent Izraela przyjaciela Polski POPiSowej; ostatni pomnik armii czerwonej postawiony w Izraelu niedalej jak 2 lata temu! https://www.youtube.com/watch?v=YPUhpzGKWnM
OZ2020.06.19 15:02
ŻADNE PLUGASTWA NIE ZMIENIĄ NIGDY RZECZYWISTOŚCI.
Zatroskany2020.06.19 14:00
Lepiej niech nie przywołuje złego ducha, Stalina. Dlaczego nie wspomniał ile setek tysięcy istnień ludzkich kosztowała tyrania Stalinowska, zanim jeszcze rozpoczęła się druga wojna światowa. Nie wspominając o największym terroryście świata Leninie.
Szkoda czasu na tępego czekistę!2020.06.19 13:59
A gdzie się podziała Konfederacja? Pewnie się z nim zgadzą! A gdzie się podziała "Lewica": kłaczasty, różne bierdonie i i bergi? Pewnie się z nim zgadzają!
JS2020.06.19 13:22
A dlaczego p. Putina nie wskaże prezydenta USA, który dopomógł wybitnie do powstania państwa Polskiego ? Według tego sposobu myślenia, gdyby nie jego interwencja, nie byłoby Polski i II WŚ ! Chore, nierealne myślenie. Pozdrawiam
Olej2020.06.19 12:44
Wam towarzyszu Putin prawdę o Polsce podpowiada pułkownik Aron Mojsiejewicz Pałkin, tak ten sam z ducha ,,prawdy'' który przeprowadzał demokrację w Polsce po 1945 r. I wy towarzyszu Putin macie tę demokrację w arsenale sowieckiej prawdy o Polsce. Niekończącej się prawdy z katyńskimi dołami śmierci i Smoleńskiem w tle. Prawdy w której to nie wy mordowaliście, wszak oni wszyscy wyjechali z ZSRR i nic o nich nie wiadomo.
TTT2020.06.19 12:26
To jest naprawdę historyczna chwila. Polacy musimy się maksymalnie zmobilizować, bo postkomuniści i liberalni lewicowcy w II turze wyborów prezydenckich wszyscy oddadzą głosy na R. Trzaskowskiego. Chyba nie chcemy znowu powrotu do wysokiego 20% bezrobocia, ciągłego szukania pracy, pracy na umowach śmieciowych, braku dodatkowych możliwości zarobkowych z tzw."przeżyciem od pierwszego do pierwszego", braku gospodarczego rozwoju naszego kraju, totalnego zwijania przemysłu i likwidacji zakładów pracy. Nikt nie chce być robotnikiem w niemieckich montowniach za psie pieniądze. Nie chcemy też kolejny podwyższenia wieku emerytalnego o 7 lat dla kobiet i 2 dla mężczyzn oraz kolejnej kradzieży naszych środków pieniężnych zgromadzonych w nowych Planach Kapitałowych? Jeżeli jesteśmy mądrym narodem musimy wybrać A. Dudę na Prezydenta RP. Trzaskowski prezydent wszystkich SB-eków, milicjantów, urzędników z PRL-u, aferzystów wyłudzających VAT, nieuczciwych przedsiębiorców, przestępców osadzonych w więzieniach. Zastanówcie się, co on nam da? Kompletnie nic - to reprezentant złodziejskiej Platformy Obywatelskiej i dawnego kongresu Liberalno-Demokratycznego oraz Unii Wolności. Jak Donald Tusk zakładał KLD, to niemiecka partia CDU przywoziła mu całe reklamówki marek zachodnich. Co oni zrobili przez 30 lat? Co zyskał na tym zwykły Polak, nie przekrętas i złodziej ? O komunistach z lewicy i SLD już nie wspomnę, ci tez kradli na potęgę i wspomagali mafijne działania Pruszkowa oraz Wołomina, których ludzie rządzili krajem wiele lat. Chyba nie macie tak krótkiej pamięci. PSL to komunistyczne ugrupowanie, które zawsze współpracowało z lewicą oraz było chłopcem na posyłki lub do trudnych zadań jak podnoszenie wieku emerytalnego lub kradzieży pieniędzy z OFE. Konfederacja to typowo prorosyjska partia, a K. Bosak jest nadal przedstawicielem stowarzyszenia bilateralnego Polska-Izrael, wieloletni współpracownik Macieja Giertycha ( tu bardzo wartościowy link z którego dowiadujemy się kim jest K. Bosak: https://www.youtube.com/watch?v=bYV7Z27W6Ww ). Jedynym kandydatem mającym w sercu interes Polski i Polaków jest jeszcze Marek Jakubiak, ale niestety nie ma on szans. Tak wiec zastanówcie się na kogo oddacie głos w wyborach - bo komuniści zewrą szyki to jest pewne !!!
anonim2020.06.19 12:24
Oddaje kał na Putina i mocz też....
verizanus2020.06.19 11:52
On się wpisuję w narrację której nie wymyślił. Może gadać co chce, ale dla nas ważne, że Duma rosyjska uchwaliła znaną ustawę 447 a Putin ją podpisał, bo to jest prawdziwe zagrożenie ;).
Micha\\\\305\\\\202 Jan2020.06.19 11:28
Ktoś się spodziewał czegoś innego? I tak popełnił błąd, że wytykał mocarstwom zachodnim bierność w Monachium, przez co nie przyłączą się do potępiania Polski za rzekomy rozbiór Czechosłowacji (zajęcie spornych ziem było uzgadniane z Beneszem, a z Hitlerem nie - więc żaden rozbiór nie miał miejsca). Tylko dlaczego, ponad 30 lat od odzyskania możliwości mówienia, jak to naprawdę było z ZSSR, nawet w Polsce słaba jest wiedza o potencjale obronnym 17 X? Czy chociaż Polacy (bo ważniejsze nawet jest, żeby o tym wiedzieli na Zachodzie, a nawet sami Ruscy) wiedzą, że nie dość, że za Bugiem były wystarczające siły i głębia do walki z wyczerpanym Wehrmachtem? Zasięg czołgu, to nie tysiące, ale raptem setki kilometrów - potem nadaje się tylko do remontu.
Likc2020.06.19 11:24
Ponosi Polska, czy sanacyjne władze?
AAAA2020.06.19 11:29
Komusza edukacja się odezwała. Albo długie ręce putina niestety, który na pewno opłaca w Polsce setki agentów.
Micha\\\\\\\\305\\\\\\\\202 Jan2020.06.19 11:41
Sanacyjne władze nie były rozstrzeliwane w Palmirach. Sanacja była beznadziejna (kto nie wierzy, może sobie pooglądać ich współczesnych naśladowców), ale to co wypisał p. prez. Putin, to prymitywna propaganda pełna przeinaczeń i ahistoryczności. Chyba nawet on sam nie wierzy, że ktoś poza Ruskimi, to łyknie.
AAAA2020.06.19 12:10
Na pewno nie była tak beznadziejna, jak Rządy III RP do 2015 roku, z wyjątkiem rzadu Olszewskiego i Kaczyńskiego w latach 2005-2007.
Michał Jan2020.06.19 16:30
Rząd w latach 2005-2007 miał skarb w postaci śp. Zyty Gilowskiej. Inaczej byłby takim samym, socjalistycznym rządem, jak pozostałe.
AAAA2020.06.19 11:22
Czytając to pamiętajcie, że trzaskowski dobrał sobie na doradców od obronności generałów szkolonych w Moskwie, a wśród nich gen. Pytla, który ma postawione zarzuty prokuratorskie za współpracę z rosyjską FSB, czyli z KGB pod zmienioną nazwą. Jesteśmy NAPRAWDĘ W NIEBEZPIECZNEJ SYTUACJI!!! Jeżeli otumanione społeczeństwo wybierze trzaskowskiego, możemy się pożegnać z niezależnością i niepodległością. Może być jeszcze gorzej, bo ataki medialne zawsze poprzedzały ataki realne. Polska silnie uderzyła w interesy putina i zakończeniem umów gazowych, i sprowadzeniem wojsk NATO i USA, i znaczącym udziałem w powstrzymaniu budowy Nord Stream II, i organizacją Międzymorza i Grupy Wyszehradzkiej, i przekopem mierzei. Wściekłość kagiebisty łatwo sobie wyobrazić. Tylko obecność wojsk NATO i USA ratuje nas w tej chwili. Ale NATO nie będzie współpracować z moskiewskimi generałami, których forsuje trzaskowski. Putin poprzez medialną nagonkę na Polskę niewątpliwie coś szykuje, to nie jest tylko zwykły artykuł w prasie, a nagonka już długo trwa. Rosja istnieje tylko dlatego, że pasożytuje na innych narodach i zdaje się, że teraz brak im już żywicieli. Dlatego, na miłość Boską, wybierzmy Dudę, bo jeśli Amerykanie i NATO nas sobie odpuszczą, lepiej nie myśleć, co będzie. A niemcy nie będą nas na pewno bronic przed putinem. Polityka niemiecka na tym polega, że oni co innego mówią, a co innego robią. Kajania się niemieckiego prezydenta w Polsce to tylko teatr niestety. Gdyby naprawdę czuli się winni, wypłaciliby Polsce należne odszkodowania, ale tego zrobić nie chcą. Niemcy wola współpracę z putinem niż z Amerykanami, nie mówią tego głośno, ale to robią po prostu .W dodatku niemiecka prasa ciągle Polskę atakuje, nie gorzej od putina, tylko oczywiście w innych sprawach. Jeśli teraz wybierzemy źle, odwrotu nie będzie!!!!
RWE2020.06.19 11:13
Czekista przedstawia czekistowską wersję historii .
Maciejm Łagodny.2020.06.19 11:10
Każda ,,sroczka" swój ,,ogonek" chwali.Czyli Każdy Kraj się WYBIELA ,i DOSTAJE AMNEZJI ,gdy chodzi o Jego Winy.
prosty2020.06.19 11:03
"- Powiem tylko tyle — we wrześniu 1939 r. kierownictwo radzieckie miało możliwość przesunięcia zachodnich granic ZSRR jeszcze dalej na zachód, aż do Warszawy, ale nie zdecydowało się na to." Tu akurat ma rację. We wrześniu 1939 roku sowieckie wojska były już dalej na zachód, ale wycofały się do linii podziału Polski ustalonej kilka tygodni wcześniej w tajnym aneksie do paktu Ribbentrop-Mołotow.
Micha\\305\\202 Jan2020.06.19 11:19
To prawda, ale z Warszawą, to go poniosło.
joanna2020.06.19 11:20
To tylko połowa prawdy. Rosja łaskawie nie zajęła formalnie szerszego terytorium Polski, ale - w wyniku drugiej wojny światowej - na dziesiątki lat położyła łapę na cały kraj (wojska stacjonujące w Polsce, sowieckie kierownictwo w polskich władzach państwowych oraz w polskiej armii, przywiezieni z ZSRR najwyżsi urzędnicy, sowieckie tajne służby, komunistyczna partia na sowieckim pasku, nie mówiąc o niezliczonych ośrodkach indoktrynacji (media) i dywersji, cenzura itp... I chociaż od tych wszystkich zależności i wpływów niby się uwolniliśmy, to nadal działa - i to skutecznie! - drugie i trzecie pokolenie tych "zbawców" Polski. To są fakty!
prosty2020.06.19 13:24
Tak wygląda dobre kłamstwo, tego w KGB uczą: morze faktów, odpowiednio dobranych i przefiltrowanych, i do tego kłamliwa interpretacja, sugerowanie wygodnych motywów, kilka fałszywych i niesprawdzalnych informacji podkreślających tezy. Może to nie tylko KGBowska szkoła, bo część frontmenów PO kłamie w ten sposób bez zmrużenia oka.
AAAA2020.06.19 11:43
Ależ ty głupi jesteś!! Wcześniej uzgodnili, ile weźmie stalin, ile hitler. To wszystko jest na mapie dołączonej do paktu Ribentrop-Mołotow. Stalin własnoręcznie nakreślił linię na mapie. Poszukaj sobie w internecie tej mapy, to zobaczysz. Poszukaj fotografii, na których ramię w ramię żołnierze hitlera i stalina odbywają parady zwycięstwa w polskich miejscowościach! A potem niestety stalin i hitler wymordowali polską inteligencję i patriotyczne elity - niewiele z tego zostało. Mnoży się więc i odradza motłoch, którym łatwo manipulować i który łatwo kupić; dlatego dziś mamy taki problem z wyborem dobrej władzy i z diabelską opozycją, działającą przeciw własnemu krajowi - żaden kraj w Europie nie ma takiej opozycji, co wrogowie RP skwapliwie wykorzystują. Boże, miej nas w swojej opiece!!!!
AAAA2020.06.19 11:49
Przepraszam, nie doczytałam do końca Twego wpisu. Trudno zachować spokój, gdy się czyta kalumnie putina i niektóre wpisy. Oczywiścei masz racje i napisałam wyżej właściwie to samo.
les2020.06.19 11:00
jak myslicie.czy na takie stare bolszewickie wirusy, wymyslil gates z kolesiami szczepionke, czy ladunki spopielajace?
antymarksista2020.06.19 10:59
. Nikt nie lubi usłyszeć prawdy o sobie. Polska często ją Rosji przypomina, więc Putin stara się ją załgać. Łgarstwo z mlekiem matki wyssał i zręcznie nim szermuje. Prowokuje licząc na poparcie tych, którzy z historią są na bakier. Zawsze zaczyna się od prowokacji, a potem rozwój wydarzeń biegnie wg. kalki historii ... Tylko trwały sojusz z USA jest gwarantem bezpieczeństwa Polski.
AAAA2020.06.19 12:08
Pełna zgoda. Ale Polska nie tylko mówi prawdę o rosji. Naruszyła poważnie interesy putina: odmówiła przedlużenia kontraktu gazowego i chce sprowadzać także gaz skroplony na Ukraine i Bialoruś; zorganizowała MIędzymorze i Grupę Wyszehradzką; skutecznie uczestniczy w zablokowaniu Nord Stream II; przekopuje mierzeję; rząd PiS sprowadził do Polski wojska NATO i USA - to wszystko potężnie uderza w rosyjskie interesy. Mozna sobie wyobrazić wściekłośc kagiebisty. Obawiam się, że coś szykuje. Dlatego Polacy musza koniecznie wybrać Dudę, który gwarantuje sojusz z USA, a nie trzaskowskiego, który otoczył się generałami szkolonymi w Moskwie i współpracującymi z FSB, jak Pytel.
antymarksista2020.06.19 13:01
W pełni podzielam Twoje uwagi. Polska rzeczywiście gra trochę Putinowi na no nosie, ale tak właśnie ma wyglądać polityka państwa, które wybija się na niezależność i zasługuje na szacunek.
Obiektywny2020.06.20 4:43
Kretynie a jak Irak wyszedł sojusznik hammeryki na sojuszu z nią jeszcze przed napaścią na Irak zapewniali ambasadora ze usa nei zamierza napadać żadnej wojny itd wierzył ktoś parchatym niewolnikom lichwiarskim kiedy na świecie....zresztą sprzedali nas nie raz już Jałta Teheran teraz pod berlin , my nie mamy przyjaciół Polska musi liczyć na siebie !!!! taka jest smutna prawda..
meg2020.06.19 10:57
Następny mędrzec ,drugi w Europie ,zaraz po Wałęsie .Coś znów jest na rzeczy ,skoro ten wybitny moralista i historyk z KGB pije do Polski.
edi2020.06.19 10:57
ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
joanna2020.06.19 10:56
Są dwie możliwości zinterpretowania tego wydarzenia: 1. mniej niebezpieczna - Putin zwariował; 2. niebezpieczna - Putin ma jakiś PLAN, do którego chce przygotować światową opinię, by - jak już zacznie ten plan realizować - świat miał urobione przez sowieckiego szatana przekonanie, że "Polska sobie na to zasłużyła". Sytuacja wymaga ostrej, oficjalnej reakcji władz Polski; dobrze, by zareagowała na to również opinia światowa. Ale czy są tacy odważni? Pamiętamy, niestety, zachowanie aliantów Polski w 1939 r.
AAAA2020.06.19 11:26
Tak, oczywiście. Nasilająca się nagonka medialna na Polskę ze strony rosji na pewno ma swój cel. A do tego trzaskowski, który na doradców wybrał generałów szkolonych w Moskwie, z gen. Pytlem na czele, który ma postawione prokuratorskie zarzuty współpracy z FSB. SYTUACJA JEST BARDZO, BARDZO NIEBEZPIECZNA!!! Trump nie przypadkiem zaprosił w tej chwili PAD do USA.
Wies2020.06.19 10:51
Hej Kanfiederacja, "mąż stanu" się wypowiedział, jego "ekscelencja" wybitny 'historyk". Najzabawniejszy jest fragment o tym że 16 nie zamierzali napaść na Polskę ale 17 rano zmienili zdanie. Zapomniał dodać ze Polacy się świetnie bawili na zesłaniu i w łagrach.
Micha\305\202 Jan2020.06.19 11:16
Jakby taka mocna osobowość była prezydentem Polski, to nikt by nie jeździł po Polakach, jak po łysej kobyle, za rzekomy udział w Holokauście. A wspomnienia księdza, zesłanego za rzekomą pomoc Powstańcom Styczniowym, pokazują jasno - zesłańcom zapewniano zamieszkanie i wypłacano regularną pensję. To pierwsze w niefajnym miejscu, a to drugie nie za wysokie. Sowieckie łagry można porównywać tylko z katorgą, czyli karą za bardzo poważne i konkretne przewinienia.
Wies2020.06.19 12:20
Proponuje Ci 25 lat w Rosji. Pazdrawlaju. Ta "osobowość" to major KGB. Pamiętam jeszcze te "poważne" przewinienia za co można było zostać kaleką nawet w PRL a co dopiero w CCCP i wcześniej za cara. Za sprzeciw tracono majątki a za wysługiwanie się carowi można było dostać posadę ( a nie odwrotnie ) Nie rżnij głupa. Chyba ze tak Ci JKM wyprał mózg ze nic nie pomoże. A że były rożne fazy "przyjaźni" z ruskimi to nie zmienia faktu jak było naprawdę .
Michał Jan2020.06.19 16:25
Jestem na tyle wiekowy, że jeszcze zdążyłem się nasłuchać opowieści prababci z czasów Mikołaja I. Plus lektura wspomnień - z pierwszej ręki. Sprawa jest jasna - z przedstawicielami zupełnie innej kultury się nie dogadamy. Z zaboru pruskiego została pracowitość i porządek, a z rosyjskiego - rusycyzmy. Ale negować wszystko i nie podglądać tego, co im wychodzi dobrze - głupota. Żełaju uspiechow.
Wies2020.06.19 17:32
A co im dobrze wychodzi ? Od Czyngis Chana tylko kraść, gwałcić i mordować. O czymś zapomniałem ? A jeszcze kłamać. A ich kłamstwa są przewrotne, a jednym z takich przewrotnych kłamstw jest to że nie było tak źle na zesłaniu. Trzeba myśleć zanim się coś napisze. Oczywiście były różne zachowania wobec Polaków np. amnestia dla Polaków walczących u boku Napoleona. Ale to były sprawy marginalne i raczej wynikające z przebiegłości ruskich. Pozdrawiam
Micha\\\\\\\\\\\\\\\\305\\\\\\\\\\\\\\\\202 Jan2020.06.19 18:08
Tej przebiegłości nam brakuje - w sensie myślenia na 4 ruchy do przodu. Sądzisz, że p. Putin przyleciał do Smoleńska, żeby się obściskiwać z p. Tuskiem? Ja jestem przekonany, że nim doleciał już dostał odpowiednie analizy i kto wie, czy nie wyszło im, że najlepiej szepcąc do ucha przyznać się. I tu nie chciałbym nawoływać do robienia takich podłości, ale analizowania sytuacji i uwzględniania, że taka podłość nie leży w naszej naturze, pewnych granic nie powinniśmy przekraczać. Przecież Rosja to kanał, a wciąż się liczy. Jak już nie chcemy się uczyć od Rosji, to uczmy się od Talleyranda - z pokonanej Francji, w Wiedniu, zrobił (akurat glównie przekupstwami) państwo zwycięskie.
Wies2020.06.19 18:25
Uważam ze powinniśmy tak prowadzić politykę jak robił to Kazimierz Wielki. Ale to nie ma nic wspólnego z ruską przebiegłością. Myślę że PiS powoli zbliża się do tego ideału. Wtedy Polska była mała, słaba i otoczona wrogami. Po kilkudziesięciu latach rządów Kazimierza Wielkiego Polska była dużo większa, silna i szanowana przez sąsiadów a nawet miała przyjaciół. Kazimierz Wielki myślał na pewno na 4 a może i i więcej kroków do przodu.
Zygfryd2020.06.19 10:51
W te banialuki Putina wierzy oczywiscie Rosja i on sam na zachodzie raczej nie wierzą juz w jego słodkie pierdzenie , kuriozum mordercy i agresora który mordował i okupował nasz kraj przez tyle lat i jeszcze mu mało? dalej brnie w to błoto chlewu ścierwa Stalina i całego ZSRR mam nadzieje że rozleci sie kiedys ten pseudogigant i sprawiedliwosc zwyciezy bo wokół coraz mniej sojuszników? a i chiny tez niedługo moga zmienic zdanie dla Kraju Rad upadek moze byc blizej niz dalej? kto wie?
Taka prawda2020.06.19 19:28
Nigdy gruzinowi Stalinowi i jego żydowskim katom z nkwd tego Naród Polski nie wybaczy !!!!!!!
jou2020.06.19 10:48
zabory - Palijaczki, zsyłki na Sybir, I wojna, inwazja 1920, II wojna, zsyłki ponownie, Katyń i inne kaźnie, Smoleńsk - Tusk / Putin, historia pisana przez Putina ... na nowo? a skąd my to już znamy?
Zbych2020.06.19 10:46
Ma rację - nie trzeba było ujawniać sprawy szeregowego Dolasa!
joanna2020.06.19 11:05
Panie Zbychu, Pański żart jest oczywiście dowcipny, ale z szalonym człowiekiem, jakim jest Putin, nie ma żartów. Wiemy wszyscy, że wobec aktualnej sytuacji wewnętrznej w Rosji i wręcz genetycznej nienawiści Putina do Polski - stać go na wszystko. Znamy plany Rosji wobec Polski i niektórych krajów europejskich, które dzięki płk Ryszardowi Kuklińskiemu ujrzały światło dzienne - oni z nich nie zrezygnowali.
Roman2020.06.19 10:39
Według anonimowych informatorów Putin w czasie wakacji spadł z konia na głowę, po czym wykrzyknął EUREKA i napisał szybko wspomniany artykuł dla "National Interest". Rzekomo koń po przeczytaniu tego artykułu odmówił dalszej jazdy, ponieważ był koniem rasy arabskiej z Janowa Podlaskiego i w jego żyłach płynie polska krew. Od tego czasu Władymir Władymirowicz jeździ tylko na baranach będących synami sklonowanej w Szkocji owcy Dolly. Dolly niestety nie doczekała tej chwili (przypis tłumacza)
Andrzej 2020.06.19 10:32
Jasne to Polska napadła 17 września 1939 r. na Rosję. A w Katyniu mordowały Polskich oficerów czerwone krasnoludki. A na państwa bałtyckie to tak wjechano przez przypadek.
anonim2020.06.19 15:36
Co prawda dzisiaj duchowieństwo chce wcisnąć bergogliański kit o tym, że wszyscy będą zbawieni, ale jedno takie przemówienie i człowiek nabiera pewności, że piekło nie jest puste.
anonim2020.06.19 10:32
Jak festiwal narracji to festiwal narracji, jest jeszcze taki"ciekawy" filmik, pewnie z rosyjskiej inspiracji,THE NEW WORLD ORDER: Communism by the Backdoor (2015) www.bitchute.com, zachęcam do obejrzenia, bo putinowskich narracji mamy kilka!
Sprytny ninja2020.06.19 10:28
Co na to Grzesiu Braun ??? :)))) Morda w kubeł :)))))) JKM ????
jula2020.06.19 10:27
Wspomnijcie jego zachowanie, wyraz twarzy, w czasie pamiętnego przemówienia na Westerplatte Śp Prezydenta Lecha Kaczyńskiego we wrześniu 2009 roku. Wszem i wobec wybrzmiała prawda, Putin nigdy tego nie zapomniał.
AAAA2020.06.19 10:53
I między innymi dlatego Lech Kaczyński zginął w zamachu smoleńskim. Tak zbrodniarze z KGB rozprawiają się z wrogami. A putin wczesniej czy później znajdzie się tam, gdzie stalin i hitler. Szkoda tylko, że tak wielu Polaków daje się zmanipulować i nie rozumie najprostszych rzeczy.
jula2020.06.19 11:01
Mam taką wewnętrzną pewność, że to przemówienie było podpisaniem na siebie wyroku.
AAAA2020.06.19 11:56
Plus Gruzja.
Kjh2020.06.19 11:42
Tak maszz powód by to był zamach. Bardzo prymitywny wniosek bez dowodów. Ale pasuje, brawo ty.
taro2020.06.19 11:07
a kogo to interesuje co ta kanalia pieprzy,on juz tyle razy zszokowal zachodnie glowy roznych panstw, Chociaz dzien wczesniej wszystko bylo umowione, na koncowej przemowie zawsze dopierdzielal ideologizmem KGB, straszeniem i ,ze rosja sie nie da.Wszyscy niejednokrotnie patrzeli na niego jak na wariata, a najlepszy jest w tym momencie byl wzrok makreli. Jedno jest pewne, potrzebowal 12 godzin,by przerobic cala rozmowe z poprzedniego spotkania i aby do niego doszlo to,co inni chca. A wiec w przyszlosci mamy 12 godzin,by ustawic namiary naszego sprzetu przeciw moskwie.
tomasz2020.06.19 14:42
Jula nie dziw jego reakcji Putin to zbrodniarz i jako taki zrobi wszystko żeby się wybielić. Nawet wybuch II wojny światowej przypisze Polakom . Natomiast trzeba mówić o tym stale że ZSRR i Niemcy podpisały pakt którym przypieczętowały rozbiór Polski. Poza tym ZSRR pomógł Hitlerowi się zbroić w ten sposób stał współsprawcą rozpoczęcia II wojny światowej . Nie przewidział jednego że ZSRR zostanie zdradzony w 1941 i znienacka napadnięty . Wtedy sowiety nagle przypomniały sobie o Polsce i stworzyły udawany sojusz który odbił się kacem w 1945 . Po wojnie Moskwa zafundowała na komunizm i zniszczenie polskich patriotów którzy nie chcieli tego ustroju. Dlatego Jula Putin powinien milczeć i się nie odzywać o raz nas nie pouczać.
Viking2020.06.19 19:26
Nie ćpaj już moherku , kiedy pomorze do Niemiec wraca z mazurami śląskiem wielkopolską , granica Niemiecko Ukraińska na wiśle od karpat po pomorze i mazury !