23.12.15, 18:00

Świetnie! Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza

Patronem roku 2016 został dziś ogłoszony przez Sejm Henryk Sienkiewicz, genialny polski pisarz, który w niepowtarzalny sposób ukazał istotowe sprzęgnięcie polskości z katolicyzmem.

Inicjatywa uczynienia Sienkiewicza patronem nadchodzącego roku wyszła od strony grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości. Spotkała się jednak z uznaniem całego niemal Sejmu, bo "za" głosowało aż 409 posłów. Od głosu wstrzymał się tylko... Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski (przyczyna nie jest znana).

O tym, dlaczego Sienkiewicza trzeba czytać, czytać i raz jeszcze czytać, w piękny i godny wysłuchania sposób mówiła poseł Joanna Lichocka. Zobaczcie Państwo sami!

Z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości bardzo się cieszymy. Uważamy, że prace Henryka Sienkiewicza - mówiące o polskiej historii zwłaszcza - są niesamowicie ważnym fundamentem budowania współczesnego polskiego patriotyzmu. Wartości, jakie ze sobą niosą, spostrzeże szybko każdy ich czytelnik. Lektura Sienkiewicza może uformować takich właśnie Polaków, jakich trzeba Polsce: miłujących Pana Boga i Ojczyznę aż do całkowitego poświęcenia.

Komentarze

anonim2015.12.23 18:52
Sienkiewicz był powieściopisrzem a nie historykiem i pisał ku pokrzepieniu serc... Szczególnie za to ostatnie chwała mu. Natomiast traktowanie powieści jako ścisłego źródła historycznego i wyprowadzanie z tego dość osobliwych podobieństw to chyba lekka przesada...
anonim2015.12.23 19:50
"mówiące o polskiej historii zwłaszcza" - chyba polskiej fikcyjnej historii :-D
anonim2015.12.23 22:23
Dod "Grafomanka" to była św. Faustyna Kowalska...Tylko widzisz Pan, żaden z żyjących i nieżyjących grafomanów nawet nie zbliżył się do wyników sprzedaży jej "Dzienniczka". Takie fakty suche są.