28.02.15, 16:08Rosja oburzona, bo Polacy nie czczą Wielkich Wyzwolicieli Narodu (fot. media)

Rosja oburzona, bo Polacy nie czczą Wielkich Wyzwolicieli

Zarzucają też „niektórym polskim politykom i dziennikarzom”, że otwarcie prowadzą „antyrosyjską kampanię”, która nakierowana jest na „fałszowanie” historii.

Na swojej stronie internetowej rosyjskie MSZ opublikowało komentarz, w którym piętnuje regularne w Polsce ataki na pomniki upamiętniające wielkich sowieckich wyzwolicieli, czci i wiecznej pamięci godnych czerwonoarmistów.

MSZ wskazuje, że tylko w ostatnim miesiącu doszło do zniszczenia mogił na cmentarzu w Kaliszu, rozbicia tablicy pamiątkowej w Aleksandrowie Łódzkim, zniszczenia pomnika polsko-radzieckich spadochroniarzy w gminie Lubasz w Wielkopolsce.

Rosjanie ubolewają także nad stołecznym pomnikiem „Czterech Śpiących”, który nie wróci już na swoje dawne miejsce przy ulicy Targowej.

Rosyjskie MSZ kpi sobie dalej, pisząc o żołnierzach, którzy – uwaga – oddali życie za „wolność i niepodległość” polskiego narodu. Twierdzi, że szydzenie z ich pamięci jest „niezgodne z zasadami, na których opiera się cywilizowane społeczeństwo”. I przytacza następnie dane, że w walkach o „wyzwolenie” Polski spod władzy niemieckiej zginęło 600 tysięcy czerwonoarmistów.

Cóż, a my uważamy, że żołnierze ci zginęli bynajmniej nie w celu, o którym pisze rosyjskie MSZ. Zginęli, bo bili się po prostu z Niemcami o przedni kawałek europejskiego tortu – i tak się akurat złożyło, że zwyciężyli, dając Polsce „wolność i niepodległość” w postaci Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. A wszystkie sowieckie zbrodnie na Polakach, od czystki z lat 30. po Popiełuszkę, to, oczywiście, tylko konieczny element walki z faszystowskimi wpływami…

kad

Komentarze

anonim2015.02.28 16:13
Cóż. Na Katyniu też upiekli dwie pieczenie. Wymordowali polską inteligencję, a potem posłużyli się ujawnioną zbrodnią, by zerwać stosunki z rządem polskim. To takie małe, wredne mendy. Pierwszą część planu - wyrżnięcie polskich elit, tych najbardziej nieprawomyślnych, już dokonali. 10 kwietnia, pięć lat temu. Pamiętamy. Teraz faza druga - szukanie pretekstu... Winna oczywiście będzie Polska w ogóle, a PiS w szczególności...
anonim2015.02.28 16:50
Gdyby sprali Niemców i wycofali się po 9 maja 1945 za granicę z traktatu ryskiego, to byśmy ich do dziś po rekach całowali. Kłopot w tym, że z historii każdy pamięta to, co mu wygodnie.
anonim2015.02.28 16:57
ruskich to należy rozpier...w proch
anonim2015.02.28 17:44
Brawo Pokręć!
anonim2015.02.28 20:22
Jak nas zaczęli wyzwalać we wrześniu 1939 r tak próbują do dzisiaj.Ja się nie dziwię że ktoś niszczy ich pomniki -to co teraz Rosja robi to jest antyludzkie-tam dalej jest kult jednostki.Rosjanie nigdy się nie odcięli od Katynia. Ten sam problem ma Ukraina z Banderą-chce niezależności od Rosji, chce do europy a dalej Bandera jest bohaterem u nich
anonim2015.02.28 21:18
Elektryk - masz zdrowe poglądy. To się nazywa patriotyzm. Pozdrawiam.
anonim2015.03.1 11:05
@Pokręć- Otóż to! @Mieszczuch123- Gwoli prawdy muszę dodać, że mojego dziadka uratowali od śmierci.