26.01.17, 19:10fot. Andrzej Barabasz (Chepry), Atribution CC BY-SA 4.0, via wikimedia commons

Rosja sprzedała złotonośną działkę... firmie przyjaciela Putina

Rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych sprzedało prywatnej firmie złotonośną działkę.

Przetarg wygrała spółka SL-Zołoto, którą kontrolują miliarder Sulejman Kerimow oraz Siergiej Czemiezow – przyjaciel Władimira Putina, były funkcjonariusz KGB, a dziś szef koncernu państwowego Rostech.

Suchoj Łog – tak nazywa się jedno z największych w Rosji złóż złota. Do tej pory nie jest w pełni wykorzystywane ze względu na niską zawartość szlachetnego kruszcu w rudzie. Położone jest w trudnodostępnych rejonach obwodu irkuckiego, około 850 kilometrów od Irkucka i 350 kilometrów od najbliższej stacji kolejowej – Taksimo. Zostało odkryte w 1961 roku.

Eksperci złoże ocenili na 28 procent wszystkich zapasów złota w Rosji. Przygotowanie złoża do eksploatacji będzie kosztowało około 100 miliardów rubli, czyli prawie 7 miliardów złotych.

Spółka zamierza wydobywać 90 ton złota i 25 ton srebra rocznie. Oprócz około 9,5 miliarda rubli, czyli ponad 600 milionów złotych, które już zapłaciła za złotonośne tereny, każdego roku do budżetu państwa trafiać będzie 8 miliardów rubli.

SL-Zołoto, które wygrało przetarg Rosyjskiego Ministerstwa Zasobów Naturalnych, kontrolują miliarder Sulejman Kerimow oraz Siergiej Czemiezow. Ten ostatni jest przyjacielem Władimira Putina i byłym funkcjonariuszem KGB.

IAR