05.10.21, 07:30Screenshot Youtube / Fot. btr via Wikipedia, CC BY-SA 2.5

Rosjanie wywołują na Zachodzie ,,kryzys gazowy''- niemiecka europosłanka to potwierdza

1. Niektóre media w Polsce opublikowały wypowiedź niemieckiej europosłanki Violi von Cramon, reprezentującej Zielonych, która mówiąc „o kryzysie gazowym” w Europie Zachodniej wywołanym przez działania Władimira Putina, potwierdza, że „wszystkie obawy artykułowane od dawna przez Polaków dotyczące gazociągu Nord Stream2, były niestety uzasadnione”.

Niemieccy Zieloni, trzeba to uczciwie przyznać, od momentu kiedy rozpoczęła się realizacja gazociągu Nord Stream2 są tej inwestycji przeciwni i to zarówno w Bundestagu jak i w Parlamencie Europejskim.

Teraz gdy w Europie Zachodniej (w tym w Niemczech) gwałtownie rosną ceny gazu w związku z działaniami rosyjskiego Gazpromu, co więcej jego zapasy są bardzo niskie, a zbliża się okres zimowy, ten głos niemieckich Zielonych wybrzmiewa bardzo mocno.

2. Dla Polski tego rodzaju działania Gazpromu, nie są żadną tajemnicą, przez wiele lat, szczególnie w okresach jesienno- zimowych, kraje Europy Środkowo-Wschodniej doświadczały, szantażu gzowego Gazpromu, który bezceremonialnie zakręcał kurki gazociągów, tłumacząc to z reguły koniecznościami technicznymi i w ten sposób wymuszał zgody odbiorców gazu w innych krajach na wyższe ceny albo realizację jakichś politycznych celów putinowskiej Rosji.

Wszystko wskazuje na to, że już tej jesieni tego rodzaju szantażowi gazowemu Gazpromu są poddane Niemcy, których magazyny gazowe są wypełnione zaledwie w połowie, a Rosja zamówiła na październik zaledwie 30% przepustowości gazociągu Jamalskiego biegnącego przez Polskę i dostarczającego rosyjski gaz do tego kraju.

Jednocześnie ceny gazu na ryku europejskim są blisko 3-krotnie wyższe od średniej ceny z lat poprzednich, co w oczywisty sposób powoduje pogłębiającą się nerwowość w krajach Europy Zachodniej.

Ta sytuacja na rynku gazu w Niemczech spowodowała, że problem ten był przedmiotem debat liderów partii politycznych w kampanii parlamentarnej, a kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec- Annalena Baerbock, określiła ją wprost „rosyjskim szantażem”.

3. Rosjanie posługują się tym szantażem, głównie w celu doprowadzenia do tego aby już wybudowany Nord Stream2, został dopuszczony do użytku, poza obowiązującym go unijnym prawem, a więc tzw. III Pakietem energetycznym.

Właśnie na początku września właściciel gazociągu Nord Stream2 AG zwróciła się do niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur (BnetzA) o certyfikowanie jej jako operatora (na obszarze Niemiec i ich wód terytorialnych), wg tzw. modelu niezależnego operatora systemu przesyłowego (ITO).

Rosjanie (choć reprezentowani przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę) w dalszym ciągu na gruncie europejskim próbują forsować stanowisko, że Nord Stream2 jest inwestycją, której nie dotyczy tzw. III unijny Pakiet energetyczny, którego celem jest zagwarantowanie konkurencji i równych warunków dla wszystkich uczestników rynku.

Według tych zasad Nord Stream2 AG między innymi, musi powołać niezależnego operatora zajmującego się przesyłem gazu (dla tej części gazociągu która leży na wodach niemieckich), który musi na zasadach aukcji, udostępnić 50% przepustowości gazociągu (czyli 22,5 mld m3) dla stron trzecich, a także powinien opracować przejrzyste taryfy uwzględniające koszty całego gazociągu.

4. Wygląda na to, że w takiej formule zgody na eksploatację gazociągu nie dostaną, bowiem już raz przegrali tę kwestię przed niemieckim sądem (choć trzeba pamiętać, że to dopiero wyrok w I instancji).

Przypomnijmy w tym kontekście, że pod koniec sierpnia Wyższy Sąd Krajowy w Dusseldorfie odrzucił skargę spółki Nord Stream2 AG na decyzję niemieckiej federalnej agencji sieci (BNetzA) odrzucającej wniosek operatora o wyłączenie tego gazociągu spod działania unijnego tzw. III Pakietu energetycznego.

Do tego procesu jako strona zostały dopuszczone PGNIG S.A i jej spółka zależna PGNiG Supply& Trading (PST), które przedstawiły uzasadnienie dotyczące objęcia tego gazociągu wspomnianym tzw. III Pakietem energetycznym.

Z rozstrzygnięcia niemieckiego sądu wynika także, że wszystkie wymienione wyżej regulacje muszą być przeprowadzone przez inwestora przed przystąpieniem do procesu jego certyfikacji.

5. Politycy niemieccy ciągle jeszcze z pewnym zaskoczeniem odnotowują, że Rosjanie dla realizacji swoich celów, są gotowi sięgnąć po gazowy szantaż także w odniesieniu do kraju, który gorąco i bez żadnych zastrzeżeń popierał realizację inwestycji Nord Strem2.

Wszystko wskazuje na to, że Zieloni wejdą w skład nowego niemieckiego rządu z SPD i FDP i będąc w nim drugą siła polityczną, w umowie koalicyjnej będą się domagali realizacji ważnego punktu swojego programu tj. zablokowania użytkowania Nord Stream2 na terytorium swojego kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

PILNE!!! TYLKO U NAS!!!!2021.10.5 12:39
Łupieżowy dziad podobne miny w sejmie robił - ale to się nie liczy, bo to nasz dziad
lEO2021.10.5 14:16
A teraz weź szmatkę pastę i wypastuj Mu buty
Maciej Piwowar2021.10.5 11:35
To Ja Mam PYTANIE DO tzw.ZIELONYCH>>>SKĄD NIEMIASZKI WEZMĄ GAZ.BO Rosja Szykuje się do ZAMKNIĘCIE TRANZYTU GAZU PRZEZ POLSKĘ ,i UKRAJANE do Niemiec i tzw.Zachód. A to Decyzja która NIE PODLEGA NEGOCJACJĄ.Nie wspomnę o węglu ,o który Niemiaszki ŻEBRA-JĄ w ROSJI.
Niemiec w spółkach gazowych pije koniak2021.10.5 10:14
Miś: Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym... no? Koniaczek? Hochwander: Podwójny...Stać mnie!
AAAtomek2021.10.5 9:36
Na całe szczęście w Polsce jest PiS i katolicki kler! Zabezpieczyli Polsce gaz, prąd i ropę po światowych cenach! Co prawda ceny paliw szybują, ale pisowiecki establishment dal sobie podwyżki, żeby nie odczuć wzrostu cen.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.5 13:11
Czy komuna juz stracila calkiem rozum ?
AAAtomek2021.10.5 14:38
Odkąd rządzi pisowiecka władza, tj. od 2015 to obawiam si, że - tak!
konstruktor2021.10.5 8:57
panika w Unii bo okazało się, że kończy się tranzyt gazu przez Ukrainę i tym samy ukraińscy złodzieje już nic nie ukradną więc teraz Unia szuka dodatkowych dostaw gazu dla Ukrainy, za który zapłacą mieszkańcy Unii a nie Ukraina, przypominam, że to Unia (najbardziej cymbały z PIS) wnioskowali i doprowadzili do ograniczenia przepustowości gazociągu Opal i Rosja nie zwiększyła przesyłu gazu z tym postanowieniem Unii, teraz ta sama Unia (najbardziej PIS) krzyczy, że nie ma gazu, otóż gaz jest dla tych co mają kontrakty długoterminowe a te podwyżki to są na giełdzie w wolnej sprzedaży, nie ma to jak manipulować pisowcem i frondowcem
Jahiramać2021.10.5 9:44
A teraz napisz szczerze kto ukradł ci rozum
konstruktor2021.10.5 16:24
taki pisowski cymbał co wcześniej ukradł Księżyc
AAAtomek2021.10.5 13:21
jesteś cymbał nie konstruktor
AAAtomek2021.10.5 14:40
Cymbale pisowiecki, zdanie zaczynamy wielką literą. Nie uczyli cię tego w szkole, katoprawiczku?
droma2021.10.5 8:56
to jest zemsta putina tyle opłacanychruskich troli na zachodzie tyle skorumpowanych lewaków na zachodzie tyle kasy zabranej niewolnikom i danej grubym kotom na zachodzie a budowa szła jak krew z nosa i te opory nie lzia ...
SZOK!!! PILNE!!! SAMOZAORANIE!!!!2021.10.5 8:46
Jedną z charakterystycznych cech rządów PiS są bardzo częste roszady we władzach spółek skarbu państwa. W czołówce tego rankingu jest zbrojeniowe Mesko. Tylko w ciągu czterech ostatnich lat prezesi tych produkujących amunicję zakładów zmieniali się aż sześć razy. Od lipca Mesko kieruje związana z PiS radna świętokrzyskiego sejmiku — wcześniej przez 14 lat kierowała Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach. W radzie nadzorczej Mesko stale zasiadają ludzie związani z czołowymi politykami partii rządzącej.
jahiramać2021.10.5 9:43
Masz czytających za głupców , tymczasem sam nim jesteś
MK2021.10.5 8:31
Z. Kuźmiuk, jasno pokazuje jak "przyjaciel" Niemców Putin działa, a Niemcy się budzą z naiwnego snu. NSII działa na niekorzyść nie tylko Polski i rejonu środkowej Europy, ale także wbrew założeniom bezpieczeństwa energetycznego UE . Niemcy kręcą swoje lody z Putinem, ale nie dość skutecznie przepychają sprawę i Putin pogania i straszy. I elity budzą sie z naiwnego snu że halo halo jak on tak może. :) ano może... u nas mamy to przerobione wielokrotnie...
trocki2021.10.5 8:51
widać towarzyszu, że wierzysz w te brednia, niedługo napiszą, że guano jest smaczne, ciekawe czy zjesz
droma2021.10.5 8:59
to ty wania jesteś pasiony mongolskim quano i tym co spadnie ze stołu milionerów z londynu niewolniku i dlatego tak masz zryty beret ...
PobożnyIdiotaEkonomicznyPiSocjalizmu2021.10.5 8:15
Ten wsioch Kuźmiuk propagandzista reżimu PiSocjalizmu katolickiego liczy na to, że w Niemczech jakaś partia zablokuje możliwośc zaopatrywania się w rosyjski gaz przez gospodarkę Niemiec...
jahiramać2021.10.5 9:45
Ciekawe na co ty liczysz du waserpolaken.
katolicka deratyzacja Polski2021.10.5 13:15
Przyznajesz idioto z Konfederacji ,ze PIS prowadzi polityke katolicka,tylko ty po kurwinowemu nazywasz katolicyzm socjalizmem,jak idiocie przystalo.