05.12.16, 08:16fot. dw.com

Rozmowy Grupy Wyszehradzkiej o zacieśnieniu współpracy

O przyszłości Unii Europejskiej, roli parlamentów narodowych oraz o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali w Przemyślu szefowie parlamentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Jak poinformował marszałek sejmu Marek Kuchciński można wzmocnić znaczenie parlamentów narodowych jedynie porządkując i precyzując europejskie przepisy. W ramach Grupy Wyszehradzkiej toczy się także dyskusja na temat zmian w Traktacie Lizbońskim.

Rozmowy podczas paneli dotyczyły także konieczności promocji działalności wyszehradzkiej czwórki - dodał marszałek sejmu. Jak powiedział, ludzie nie wiedzą jakie są cele działania Grupy. Aby przybliżyć jej działania zaproponowano wiele działań, wśród których znalazły się wystawy plastyczne, konkursy historyczne oraz literackie.

Dyskusja dotyczyła także finansowania działań Grupy Wyszehradzkiej. Marek Kuchciński poinformował, że rozważane są zmiany w zasadach funkcjonowania Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, finansowanego przez ministrów spraw zagranicznych czterech państw. Marszałek zapowiedział, że przewodniczący parlamentów krajów należących do Grupy będą się zwracali do swoich rządów o promocje Grupy Wyszehradzkiej w Unii Europejskiej.

Po panelach dyskusyjnych goście zwiedzili miasto oraz wzięli udział w prelekcjach przygotowanych przez IPN.

emde/IAR