15.04.15, 17:48Rozwód (fot. flickr)

Rozwód może powodować zawał

Od dawna wiadomo, że rozwód ma katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi, zwiększając ryzyko wczesnej śmierci, samobójstw i depresji.

Najnowsze badanie pokazuje, że wpływ rozpadu małżeństwa na kobiety może być bardzo poważny.

Rozwiedzione kobiety mają 24 procent większe szanse na atak serca niż te, które są w szczęśliwym małżeństwie. Ryzyko podnosi się do 77 proc. po dwóch rozwodach.

Nawet ponowne małżeństwo nie zmniejsza ryzyka. Naukowcy odkryli, że kobiety, które wyszły powtórnie za mąż są bardziej narażone na zawał o 33 procent.

"Rozwód jest poważnym stresem, od dawna wiadomo, że ludzie, którzy są rozwiedzeni odczuwają większe konsekwencje zdrowotne" - powiedział główny autor dr Matthew Dupre, profesor medycyny na Uniwersytecie Duke'a w Karolinie Północnej, USA.

"Jest to pierwsze badanie, w którym staraliśmy się prześledzić, jakie długotrwałe skutki przynosi rozwód. Okazało się, że pozostawia trwały ślad na zdrowiu."

Jak podaje Narodowy Urząd Statystyczny Wielkiej Brytanii (National Statistic) około 42 procent małżeństw w Wielkiej Brytanii kończy się rozwodem.

Wcześniejsze badania wykazały, że po zerwaniu lub rozwodzie mózg uwalnia hormony stresu - kortyzol i adrenalinę, które powodują szybsze bicie serca i wywołują zaburzenia jego rytmu.

Susan Quilliam, psycholog z Londynu powiedziała, że wpływ rozwodu na zdrowie "jest ogromny." Dodała, że można odczuwać długoterminowe skutki.

"Rozwód zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, cukrzycy, zaburzeń lękowych i depresji, a badania z uniwersytetu w Teksasie dodają, że przyspieszają się również procesy biologiczne, prowadzące do chorób układu krążenia. Dochodzi do czegoś takiego jak <<efekt złamanego serca>>.”

Naukowcy udowodnili, że tak intensywny emocjonalny ból wyzwala te same sieci nerwów jak ból fizyczny. Dosłownie można poczuć taki ból, jak po ciosie w brzuch.

Rozwód może również przynieść trudności ekonomiczne.

Rok temu naukowcy z Uniwersytetu Nebraska informowali, że rozwiedzeni mężczyźni mieli o 39 procent wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa i byli bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań.

Badanie przeprowadzone przez Brigham Young University w Utah podkreśla, że samotność stanowi równie duże zagrożenie dla życia i zdrowia, jak otyłość.

Badania zostały opublikowane w czasopismach:  American Heart Association, Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes

KZ/Telegraph.co.uk

Komentarze

anonim2015.04.16 9:19
najciekawsze jest to że ludzie o tak złym obrazie małżeństwa, prędzej czy później sami sie na nie decydują ;) oczywiście 'u nas tak nie będzie', ale jak już tak ktoś ma ukształtowane pojecie malzenstwa to później trudno budować cos innego...
anonim2015.04.16 22:03
"Szanse"? Chyba dla lekarzy! Dla potencjalnej ofiary to RYZYKO!