Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że w związku z kryzysem energetycznym i zawrotnymi cenami surowców, rząd planuje zwiększyć fundusz przeznaczony na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu.

Powołując się na źródła w rządzie, DGP poinformował, że projekt o wsparciu najuboższych odbiorców prądu został zmieniony i uzyskał już zatwierdzenie przez najważniejszych politycznych decydentów.

"Poprawki miały polegać m.in. na znacznym zwiększeniu budżetu na wsparcie finansowe najuboższych odbiorców energii, co ma związek z obecnym kryzysem energetycznym w Europie" - czytamy na łamach DGP.

Budżet na dopłaty do rachunków ma być liczony w miliardach.

Uprawnionych do dopłat będzie poniżej 10 proc. odbiorców prądu.

DGP zastrzega, że do projektu mogą być wprowadzone kolejne zmiany. Nie jest wykluczone rozszerzenie programu dopłat o odbiorców gazu ziemnego. Pierwotnie dopłaty miały dotyczyć jedynie odbiorców energii elektrycznej.

Wczoraj na unijnym szczycie w Słowenii Morawiecki zapowiedział, że zaproponuje rozwiązania ochronne dla najbardziej dotkniętych wzrostem cen energii. Dodał także, że ceny energii osiągają "niebotyczne poziomy", a Rosja przykręca kurek, by sztucznie zwiększać ceny gazu.

jkg/dziennik gazeta prawna