12.10.21, 09:26fot. yt/telewizja republika

Rzeczniczka PiS: Nawet Tusk nie wierzy w Polexit

Od jakiegoś czasu lider proniemieckiej partii Donald Tusk straszy „polexitem”. Warto przy tym jednak przypomnieć, że o koncepcjiwyjścia Polski ze struktur unii po raz pierwszy pisała właśnie prasa niemiecka, a konkretnie pierwszy tekst na ten temat ukazał się na łamach Deutsche Welle w grudniu 2017 roku. Tam właśnie niemiecka pani redaktor w rozmową z polską panią profesor wspominają o możliwości, a nawet „zamiarach” wyjścia Polski z Unii Europejskiej. W takiej sytuacji zasadne pojawia się pytanie, według czyjej koncepcji miałoby to nastąpić i czyim głosem mówi zarówno Donald Tusk jak i powtarzająca za nim te słowa opozycja.

W ostatnią niedzielę z inicjatywy lidera PO Donalda Tuska została w Warszawie na Placu Zamkowym zorganizowana demonstracja mająca pokazać sprzeciw wobec rzekomych prób wyjścia przez Polskę z Unii Europejskiej. Do jego słów odniosła się na antenie Polskiego Radia 24 rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

- Mówienie o polexicie to tylko strategia Tuska. Sam przywódca Platformy w to nie wierzy – powiedziała Czerwińska.

Protesty zorganizowane przez partie opozycyjne współdziałające z Platformą Obywatelską tak naprawdę nie sprzeciwiały się wyjściu Polski ze struktur Wspólnoty, ale wyrażeniu po raz kolejny suwerenności Polski poprzez wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym.

Jest to jego strategia - dla niego tradycyjna: straszenie Polaków, napuszczanie ich na siebie wzajemnie, a także używanie języka przemocy i agresji oraz podgrzewanie emocji – dodała rzeczniczka PiS.

Jak przekazała Czerwińska, Polexicie nie jest w ogóle brany pod uwagę, ponieważ obecność Polski w Unii Europejskiej jest sprawą decyzji Polaków.

Prawo i Sprawiedliwość w imieniu Polaków zadaje pytania o to, jaka powinna być Unia. Ale w Europie nie tylko PiS zadaje takie pytania. Coraz więcej takich głosów pojawia się też w innych krajach członkowskich. W tej chwili trwa debata Future of Europe. We wszystkich krajach UE są zadawane właśnie takie pytania: czy Unia w pewnych obszarach nie potrzebuje reformy? Te pytania są zasadne. Trzeba je postawić i dyskutować na ten temat – stwierdziła Czerwińska.

Dodała także, że nawet ci, którzy wieszczą rzekome wyjście Polski w unii sami w to zupełnie nie wierzą, a frekwencyjna porażka niedzielnej manifestacji w Warszawie jest tylko na to dowodem.

 

mp/polskie radio 24

Komentarze

Filip2021.10.12 15:19
David Cameron nie wierzył w brexit i do niego doprowadził. Jeśli władza pisowska nie będzie wykonywała wyroków TSUE, to dojdzie to polexitu. Fronda pisze jak zwykle bzdury przeznaczone dla mało inteligentnych. Chce ich okłamać i zmanipulować, żeby głosowali na PiS, albo Solidarną Polskę ku zgubie naszego kraju.
Adeptus2021.10.12 13:47
Czy PiS wyprowadzi Polskę z UE? NIESTETY, ale zapewne nie. adeptusrpg.wordpress.com
harry2021.10.12 13:05
Piekarz Fogiel mówi o „ niedzielnej porażce frekwencyjnej”. To tak jakby mistrz zakalca wypowiadał się o wypiekach z porządnej piekarni...Po prostu inna metodologia liczenia uczestników. Opozycja policzyła wszystkich obecnych na Placu, a Figiel odliczył policjantów po cywilnemu i wyszła mu inna liczba..
Dziadek tyfusa wierzył w Adolfa2021.10.12 13:00
...a tyfus jest wyznawcą makreli.
harry2021.10.12 12:58
W mojej ocenie nie ma już Polski takiej jaką znaliśmy. W tym momencie mamy już dwa narody polskojęzyczne, zamieszkujące jeden obszar terytorialny. I to wszystko. Łączy nas coraz mniej, a dzieli coraz więcej.
Anonim2021.10.12 11:23
Suweren pokazał fucka i w pisie już sraka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Adeptus2021.10.12 13:40
Sraka? Dementowanie oczywistych kłamstw wypowiadanych przez przeciwnika to dla Ciebie "sraka"? adeptusrpg.wordpress.com
Laki2021.10.12 11:14
Dlaczego byli członkowie PZPR to najwierniejsi wyborcy Kaczyńskiego?
??????????????2021.10.12 13:31
Dlaczego byli członkowie PZPR to najwierniejsi wyborcy Kaczki Donalda ?
Adeptus2021.10.12 13:41
AHA, zwłaszcza jak KOD demonstrował ramię w ramię z ubekami broniącymi swoich emerytur, widać było, jaki to PiS jest post-PZPR-owski. A co do profilu wyborców - PO od lat zawsze wygrywa w więziennych okręgach zamkniętych ;) adeptusrpg.wordpress.com
Po 11 ...2021.10.12 9:36
Te pisowskie głąby udają, że nie rozumieją iż wyprowadzanie Polski UE, to proces. Proces, który PiS ochoczo realizuje od dawna. To niszczenie ZASAD i WARTOŚCI unijnych. To niszczenie sądów, to komunistyczna propaganda, to dyskryminacja LGBT, to okradanie Polski, to Banaś itd, itp.
harry2021.10.12 12:49
Gdy dzisiaj słyszę „patriota”, to przed oczami mam prymitywnego chama, homofoba, ksenofoba, nacjonalistę, często półanalfabetę, często margines społeczny, patologię, która depcze wszelkie autorytety. Wrzeszczące twarze, karmiące się nienawiścią. Obcy naród.
Adeptus2021.10.12 13:43
Im bardziej będziecie okazywać nam pogardę, tym bardziej w wyborach będziemy głosować przeciwko Wam (czyli w obecnej sytuacji, na PiS). adeptusrpg.wordpress.com
Ala Wilk2021.10.12 9:36
Według pisowskiej logiki do UE mogłyby być przyjęte Rosja i Chiny. Prawo rosyjskie pozwala na trucie opozycjonistów i zabijanie Ukraińców więc UE nic do tego prawda pisowcy? Prawo chińskie pozwala na przymusową aborcję 3 dziecka więc UE nic do tego prawda pisowcy?
Adeptus2021.10.12 13:45
Prawo w wielu krajach europejskich pozwala na karanie za korzystanie z wolności słowa, nazywane "mową nienawiści". Prawdziwej wolności nie ma nigdzie. adeptusrpg.wordpress.com
Adeptus2021.10.12 13:47
Ale przecież w UE jest wiele krajów, w których sądy są poddane dużo większej kontroli innych władz, niż w Polsce PiS (i słusznie) oraz takich, w których trybunały konstytucyjne podkreślają wyższość konstytucji, nad prawem unijnym. Więc idąc TWOJĄ logiką, powinno się wywalić z UE gdzieś z połowę członków. adeptusrpg.wordpress.com
Zakała2021.10.12 9:32
A ja wierzę, że dożyję pięknego dnia kiedy już Unii nie będzie.
Anonim2021.10.12 9:32
Szajka rudego na wszelki wypadek służy obu panom - Berlinowi i Moskwie. Ale zapłata marna, spęd warszawski lichutki, oj lichutki...
Anonim2021.10.12 9:29
Przecież PiS-PO to dwie strony jednej monety. Wiadomo że żadne z nich nie zamierza z UE wychodzić. To zdrajcy polskich interesów. PS. co to za chłop jest na foto?