10.10.19, 14:45fot. Tymon Markowski, Flickr CC BY-SA 2.0

,,Rzeczpospolita'' ocenia politykę zagraniczną PiS. Werdykt? Sukces!

"Bardziej partnerskie stosunki z Niemcami i większe zaangażowanie Ameryki w nasze bezpieczeństwo – to główne osiągnięcia polityki zagranicznej minionych czterech lat. [...] Polska pokazała, że jej obecność w Unii nie musi się sprowadzać do wypełniania zaleceń Niemiec i Francji" - pisze na łamach "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki.

Według dziennikarza początki rządów PiS były dyplomatycznie trudne. Jarosław Kaczyński, twierdzi Bielecki, popełnił błędy: wybrał na szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, pozwolił wszcząć liczne konflikty, między innymi Zbigniewowi Ziobrze ws. reformy sprawiedliwości. Z czasem jednak udało się to wszystko naprawić. Dzisiaj, twierdzi Bielecki, Polska ma na koncie duże sukcesy: pod naszym naciskiem Bruksela zrezygnowała z decydowania o polityce azylowej państw członkowskich; Polska nie pozwoliła też na neutralność emisji CO2 do 2050 roku; wreszcie to Warszawa przyczyniła się przemożnie do zablokowania francuskiej koncepcji budowy mniejszej, zintegrowanej UE.

Bielecki sądzi też, że udało się Polsce wypracować niezłe stosunki z Niemcami. Berlin zaakceptował w końcu rządy PiS. Mamy duży udział we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. "Gdy Polska jest konsekwentna, Niemcy ustępują" - pisze dziennikarz.
Idąc dalej, Grupa Wyszehradzka stała się dość zwartym blokiem w UE; udało się też obronić Polskę w Radzie UE i zablokować ewentualne sankcje ws. praworządności.

Nie wszystko się przy tym udało; mamy napięte relacje z Francją, przegraliśmy też spór z Hiszpanią o pracowników delegowanych i spedytorów drogowych. Mimo tego sukcesy zdecydowanie przewyższają porażki.

A przecież UE to nie wszystko. Jest jeszcze Ameryka. PiS, pisze Bielecki, bardzo zręcznie wykorzystał konflikt między Trumpem a Niemcami i Francją. W efekcie mamy rozwój współpracy energetycznej na linii Polska-USA, wzmocnienie obecności wojskowej Amerykanów w Polsce, zniesienie wiz. Według Bieleckiego dobre relacje Warszawy z Waszyngtonem sprawiły też, że Polska ma znaczący wpływ na negocjacje ws. Brexitu.

Nie udało się naprawić stosunków z Rosją, ale tu, pisze Bielecki, trudno winić Polaków. "Imperialna polityka Rosji pozostaje w jaskrawej sprzeczności z interesami Rzeczypospolitej" - wskazuje. Dziennikarz zauważa też, że ku dobremu idą relacje z Ukrainą: wydaje się, że prezydentura Wołodymyra Zełeńskiego da PiS szanse na nowe otwarcie.

Komentarze

martinviola2019.10.21 1:20
Bielecki pisze o faktach, a trollowska kołtuneria z nimi dyskutuje. Bijcie pianę dalej. Za rok dostaniecie powtórkę w cztery litery w wyborach prezydenckich - i kolejne pięć lat frustracji. Może lepiej won z Polski? Inaczej czekają na was z kaftanem i psychotropami w Tworkach.
312019.10.11 1:15
CEPIE GDZIE LEZY MORZE AZORSKIE
Mirek2019.10.11 0:13
Chyba wszyscy idioci naraz wskoczyli na to forum . Lewackie brednie . Albo atak troli spod Leningradu .
skopiowane z Do Rzeczy2019.10.10 17:49
Głosuj na 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐞 𝐚 𝐳 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐚 𝐛𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐍𝐨𝐰𝐲𝐦 𝐒𝐨𝐣𝐮𝐳𝐞𝐦 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚. 𝐑𝐚𝐣 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 : - Szkoły mają powybijane szyby i cieknące dachy. - W szpitalach brakuje nie tylko bandaży ale nawet i bieżącej wody. - Alkoholizm kosi populację. - Narkomania jeszcze bardziej. - AIDS jeszcze bardziej. - Oraz wszelkie inne zakaźne choroby, z którymi już i Czarna Afryka poradziła sobie. Porównajcie wskaźniki demograficzne Afryki na południe od Sahary i ZaSRRanej. - Największy w świecie procent samobójstw, zwłaszcza dzieci. - Pedofilia i prostytucja dziecięca. - O przestępczości pospolitej nawet nie ma co wspominać. - Rekordowa korupcja i złodziejstwo. W wojsku też. Głosuj na 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐞 a będziesz rżnięty w sama d .... przez 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚.
cha cha POPisowe dyplomatoły2019.10.10 17:41
https://www.rp.pl/Komentarze/310079913-Trump-zdradzil-Kurdow-Zdradzi-i-Polske.html
MocarstwoTrójoceaniczneKołtunaICiemnoty2019.10.10 16:56
PiSowskie imperium Polska. Urojona wielkość, nieistniejące sukcesy, sojusze na klęczkach, smród z węgla, niewybieralnie tępa Szydło, zawstydzający nieuk Wojciechowski, szef NIK-u sutenerem, setki milionów transferów środków publicznych do kieszeni zakonnika Rydzyka itd. Pełna kompromitacja na prostej drodze w ekonomiczną przepaść.
Luzifer®2019.10.10 21:36
No i niedoruchana panna Pawlowicz -Krystyna-zaden-profesor. Oblesna wisienka na pisowskim torciku.
Ordon2019.10.10 16:23
Reytan jest q ..wa kremlowska pod szyldem Konfederacja. A kim sa ci z Konfederacji? Podobnie jak Reytan to suki zydowskie ukrywajace swe pochodzenie. Gdzie mieszkasz zydzie Reytan? Miej odwage i napisz, albo to zrobie ciebie "woytek"
Reytan2019.10.10 16:14
Mamy wreszcie Izrael nad Wisla. Wszyscy Zydzi do urn, Zydzi za PIS-em,PIS za Zydami.
Maria Blaszczyk2019.10.10 16:04
"Dzisiaj, twierdzi Bielecki, Polska ma na koncie duże sukcesy: pod naszym naciskiem Bruksela zrezygnowała z decydowania o polityce azylowej państw członkowskich; Polska nie pozwoliła też na neutralność emisji CO2 do 2050 roku". No więc co jak co, ale są to jedne z najstraszniejszych skutków działalności tej ekipy. Są to trupy ludzi potopionych w Morzu Śródziemnym, tysiące ludzi w torurowanych, eksploatowanych, gwałconych, głodzonych w libijskich mordowniach; miliony w tureckich obozach, bez żadnych perspektyw. No i wstrzymanie działań na rzecz klimatu które nie dość, że spowodują kolejne miliony śmierci, niewyobrażalne koszty itd. - to jeszcze tu, na miejscu, powodują zwiększoną śmiertelność Polaków, którzy zupełnie niepotrzebnie umierają w okresach wzmożonego smogu. Uznanie działań, które prowadzą do tylu bezsensownych śmierci i cierpienia są czymś tak niemoralnym, że ręce opadają. Po zaakceptowaniu przez pana prezydenta Zelenskiego formuły Steinmeiera zaś stwierdzenia o "nowym otwarciu z Ukrainą" i "imperilanej polityce Rosji pozostającej w jaskrawej sprzeczności z interesami Rzeczypospolitej" w jednym akapicie brzmią jakoś absurdalnie... Do tego trudno uznać stwierdzenie, że najpierw zdołali niesamowitą liczbę rzeczy zepsuć, a potem "wiele udało się naprawić" za "SUKCES". No nie. To w żaden sposób z tego tekstu nie wynika. Wynika z niego, że - zdaniem autora - choć przed PiSem było lepiej, to na początku PiSu było nawet gorzej niż teraz. https://www.rp.pl/Analizy/310099908-Polityka-zagraniczna-PiS-Nie-lubia-nas-Ale-sie-z-nami-licza.html
Reytan2019.10.10 16:12
Ubecy z Blaszczyk jak zawsze przeciwko Wolnej Polsce.
Maria Blaszczyk2019.10.10 16:59
Eee, Zbigniewie... Rozczarowujesz mnie. "Szpony we krwi" to było coś, ubecy już mi się znudzili. Wysil się trochę. Znieważać też warto kreatywnie i z fantazją... Tym razem nie ma punktów.
eRKa2019.10.10 20:28
Najpierw, to trzeba zagwarantować bezpieczeństwo kraju i zagwarantować godne życie naszym polskim dzieciom oraz rodzinom, by później inni na tym mogli skorzystać, czyli "bliższa ciału jest koszula...", a resztę domyśl się sama.
efref2019.10.10 15:31
Witajcie! Pewnie wiele z was jest sfrustrowanych obecną sytuacją w kraju. Każdy ma swoje problemy ale co z tego, że jest 500+ jak w między czasie PiS podwyższył albo wprowadził 38 nowych podatków. PO robiła to samo. Chciałbym bardzo zachęcić wszystkich do głosu na Konfederację. Ja się przekonałem. Nie daje się im prawa głosu w TV, zamilcza albo przekręca ich wypowiedzi i kłamie na ich temat. Mają najmłodszych ludzi ma listach, m.in. prawników, przedsiębiorców i inżynierów. Przypomnę ich sztandarowy postulat likwidacji podatku dochodowego. Dzięki temu każdy z nas może zarabiać nagle o 1000, 2000 zł więcej netto. To jest lepsze niż 500+ bo jest dla wszystkich i to da się zrobić. PiS to zrobił właśnie dla młodych. Ale to trzeba zrobić dla wszystkich i tylko Konfederacja może to wymusić w Sejmie jeśli się tam dostanie. PiS nawet kwoty wolnej nie chce obniżyć i jest niższa niż w Afryce. Tak samo pomysł bonu oświatowego aby szkoły ze sobą rywalizowały i zabiegały o uczniów. Dajmy im szansę chociażby dlatego, że są jedynym komitetem który jeszcze nie rządził. Jeszcze jedno... Jeśli kogoś to nie przekonało to spójrzcie inaczej. Jeśli Konfederacja nie wejdzie do Sejmu to PiS głównie przejmie ich mandaty i wtedy na pewno będzie rządził samodzielnie przez 4 lata już zapewne bez hamulców i bez patrzenia na obywateli. Dajmy szansę nowej sile! Konfederacja! Lista nr 4.
eRKa2019.10.10 20:20
Obrażanie kobiet na forum europejskim przez K.M. to wg. Ciebie jest fair /?, bo ryba zawsze się psuje i śmierdzi od głowy. Więc zmieńcie swego pro//rosyjskiego lidera, to wtedy może porozmawiamy.
KATOLIK2019.10.10 15:27
Ten sukces to podpisanie przez naszego największego przyjaciela, prezydenta Trumpa ustawy 447, dzięki której Polska będzie okradziona na miliony dolarów.
Saki Faki2019.10.10 15:21
Traktat bilateralny z San Escobar, no,no, faktycznie, sukces:-)
Magda2019.10.10 14:56
Nie czytan nawet tego artykułu, co jak co, ale najwieksza porażka obecnego rządu to niestety polityka zagraniczan z panem Czaputowiczem a wcześniej z panem Waszczykowskim na czele. Mam nadzieję, że po wyborach znajdzie się ktoś odpowiedni na to stanowisko z POLAKÓW, broniący POLSKI na arenie międzynarodowej!
bezlitosny internauta2019.10.10 14:55
Największym sukcesem było owo wycofanie amerykańskich czołgów z Polski kilka tygodni temu: https://natemat.pl/284857,trump-zabiera-z-polski-czolgi-abrams-z-portu-w-gdyni-poplyna-do-usa
no powiedz2019.10.10 15:53
Ile Stachu, ile?
no powiedz2019.10.10 16:19
Coś tak zaniemówił Stachu? Ile tych czołgów wycofano?
martinviola2019.10.21 1:55
Amerykańskie brygady pancerne przebywają w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve, w której wojska USA są rozmieszczane na tzw. wschodniej flance NATO. Atlantic Resolve jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. USA przysyłają do Europy na dziewięciomiesięczne rotacje jednostkę wielkości brygady pancernej. Kolejne zmiany następują tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw. Każda z brygad obejmujących dyżur zabiera z USA cały swój sprzęt, a po zakończeniu dyżuru wraca do USA wraz z całym swoim uzbrojeniem. Logistyka z tym związana jest ważnym elementem szkolenia i zarazem sprawdzeniem możliwości operacyjnych poszczególnych jednostek. Tyle w temacie. Reszta - bicie piany.