25.09.19, 16:53zdj. screen Youtube/Rp.tv

Sąd zamknął usta tłumaczce Tuska

Prokuratorzy nie będą mogli przesłuchać Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej, tłumaczki byłego premiera Donalda Tuska. Tak zdecydował warszawski Sąd Okręgowy. 

Decyzję tę można ocenić jako niebezpieczną, gdyż de facto zamyka ona sprawę świadka, którego zeznania mogłuyby mieć olbrzymi wpływ na śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jak pisze portal wPolityce.pl, w ocenie Prokuratury Krajowej decyzja sądu może znacznie uderzyć w śledztwo smoleńskie. Warto podkreślić, że sąd już kolejny raz nie zgodził się na przesłuchanie Fitas-Dukaczewskiej. 

"Warszawski Sąd Okręgowy uchylił 25.09.2019 r decyzje prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu Magdalenę Fitas Dukaczewską. Prokuratura nie zgadza się z tym orzeczeniem jednak na tym etapie postępowania jest nim związana"-wskazała prokuratura w piśmie przesłanym redakcji portalu wPolityce.pl. W obecnej sytuacji śledczy nie mają więc możliwości przesłuchania tłumaczki jako osoby mającej bezpośredni udział w wydarzeniach będących przedmiotem postępowania- m.in. rozmowie ówczesnych premierów Polski i Rosji: Donalda Tuska i Władimira Putina. 

"Nieuzyskanie zeznań tego świadka spowoduje, iż ustalenia faktyczne nie będą oparte na pełnym, możliwym do uzyskania materiale dowodowym(...)Okoliczności, o których może mieć wiedzę świadek, są szczególnie istotne. Dotyczą ważkich aspektów działań polskiego rządu bezpośrednio po tragedii smoleńskiej, w tym przekazania Federacji Rosyjskiej prawa do jednostronnego badania przyczyn katastrofy"-wskazuje prokuratura. Jak dodają śledczy, tłumaczka była na miejscu katastrofy smoleńskiej kilka godzin po tragedii, zatem miała możliwość widzieć je w stanie względnie nienaruszonym, jeszcze zanim rosyjskie ekipy zaczęły usuwać fragmenty wraku.

"Miała też okazję wysłuchać przekazywanych na gorąco relacji strony rosyjskiej, które można uznać za bardziej obiektywne od późniejszych oficjalnych raportów. Może również dysponować wiedzą o okolicznościach, w jakich zapadały decyzje dotyczące prawnych mechanizmów wyjaśniania przyczyn tragedii"-czytamy w piśmie cytowanym przez wPolityce.pl. Jak tłumaczą śledczy, z powyższych powodów uznali za niezbędne przesłuchanie Fitas-Dukaczewskiej w charakterze świadka. Prokuratura wyjaśnia, że jej obowiązkiem jest "wykorzystanie każdego dostępnego źródła dowodowego, aby w sposób maksymalnie rzetelny i profesjonalny wyjaśnić wszystkie kwestie będące przedmiotem śledztwa". Jak dowiadujemy się z portalu wPolityce.pl, sąd był głuchy na argumenty i uzasadnienia prokuratury w tej sprawie. 

yenn/wPolityce.pl, Fronda.pl

Komentarze

hassan2019.10.12 23:23
dukaczewska i tak niewiele by powiedziala co moglo by pomodz wrecz przeciwnie
Lackstein2019.09.27 14:21
Demoralizacja i nienawiść do sprawiedliwości niektórych sędziów w WSO jest porażająca. Komunizm zatruł im umysły.
ANDRZEJ2019.09.27 1:51
zginął prezydent 40 milionowego kraju a wy tu bredzicie o tajemnicy zawodowej jakiejs tłumaczki hehe ,gdyby to sie stało w Anglii Francji czy Japonii pokroili by ja na plasterki i każdy plasterek przesłuchali a u nas Warszawski Sąd Okręgowy ,słynny z wyroków ..wydaje nastepne niepojęte orzeczenia a banda durniów na forum go chwali ,państwo z papieru i dykty...
Michał2019.09.26 7:39
Nie można opierać się na odczuciach tłumacza. Tłumacz nie zna intencji rozmówcy, to nie byłaby obiektywna ocena. Może , gdyby wcześniej taki tłumacz był uprzedzony, że będzie przepytywany z przebiegu rozmowy, to skupiłby się na całej rozmowie i intencjach rozmawiających.
Weteran Prawdziwy2019.09.25 21:11
Dlaczego PO tak strasznie NIENAWIDZI POLEGŁEGO w Smoleńsku POSŁA z PO SEBASTIANA KARPINIUKA???? Kiedyś znalazłem taki wpis na necie. Może to chodzi o to???? Jak sobie przypominam było to od osoby o Nicku "MŁODZI Z PO" lub coś podobnego. Postanowiłem ten wpis zamieścić. ----------"Jak poległ Sebastian Karpiniuk w SMOLEŃSKU to teraz już nie ma nikogo godnego, aby zastąpił Tuska???? To była NAJWIĘKSZA STRATA w Smoleńsku?? Nie Kaczyński, nie Generalicja (100% dowództwa WP) a Sebastian Karpiniuk???? Niektórzy twierdzą, że gdyby był zamach to nie na Kaczyńskiego a na Sebastiana Karpiniuka??? Wygląda na to, że Putin ( i Tusk chyba też) bał się najbardziej posła Sebastiana Karpiniuka??"-------- Faktycznie może, dlatego ci z PO tak nienawidzą tych, co polegli w Smoleńsku w tym POLEGŁEGO w Smoleńsku Posła SEBASTIANA KARPINIUKA???
M..2019.09.25 20:51
Musimy zdobyć większość w wyborach. Zaprowadzić prawo równe dla wszystkich bez świętych krów.
Zenon2019.09.25 20:39
A niedługo o Fitas-Dukaczewską upomni się seryjny samobójca.
Jアレk2019.09.25 20:12
Dlaczego klechy zasłaniają się tajemnicą spowiedzi? To to samo. Poza tym PIS nic nie zrobił przez 4 lata, a tak obiecywał i szydził z poprzedników.
anty qwerty2019.09.26 10:35
Ty to jednak jesteś głupi :D
Cogito ergo sum2019.09.25 19:21
Katastrofa, w której zginęły najważniejsze osoby w państwie nie jest wystarczającą przesłanką aby sąd zwolnił tłumacza z obowiązku tajemnicy. Czego tak się boją?
JONASIK2019.09.25 18:18
Jak środowisko szanujące tajemnicę spowiedzi może wpaść na pomysł wyciągania informacji od tłumaczki? No jak???
Kali2019.09.25 20:39
ukraść krowy
M.S.2019.09.25 17:53
„Sąd zamknął usta tłumaczce”? Nie. Sąd jedynie potwierdził to co ona wiedziała, że nie musi ust wcale otwierać, nawet jak prokurator sobie wymyślił inaczej. Tłumacze na całym świecie podlegają pewnej prawnej ochronie, podobnie jak adwokat, psycholog i wiele innych specyficznych zawodów. Zakłada się, że tłumacz informacje ma przetwarzać (tłumaczyć) i zachowywać się później tak jakby jej/jego tam nie było. Są pewne wyjątki gdy Sąd może zwolnic tłumacza z utrzymywania tajemnicy, ale takich wyjątków nie ma dużo.
Foster2019.09.25 20:49
W pełni popieram.
2019.09.25 17:41
I dobrze. Tłumacz przysięgły jest od tłumaczenia, a nie od opowiadania o czym kto z kim rozmawiał. Putina się zapytajcie! :D Durne pissoidy, Może wam opowie...
dzielnicowy2019.09.25 17:48
jesteś PełO--wskim JUHEM
anonim2019.09.25 17:39
Sędzia na telefon.
Polak Ateista Dumny Gej 2019.09.25 17:35
sekta zabrania prawdy --Polacy są dla nich jak dla tuSSka narodowość polska