27.01.22, 16:17Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu, via: Flickr CC 2.0

Sejm przyjął uchwałę ws. Ukrainy. Kto był przeciw?

Sejm przyjął dziś uchwałę, za pośrednictwem której apeluje do NATO i UE o udzielenie wszelkiej pomocy zagrożonej rosyjską inwazją Ukrainie. W dokumencie polscy parlamentarzyści wyrazili też sprzeciw wobec działań Kremla. Przeciw zagłosował tylko jeden poseł. Był to naturalnie Grzegorz Braun z Konfederacji.

W związku z agresywną polityką Rosji i groźbą kolejnej inwazji na Ukrainę sejmowa komisja przyjęła wczoraj projekt uchwały ws. wezwania państw NATO i UE do udzielenia wszelkiej pomocy Ukrainie. Projekt przygotowano na podstawie poselskiego projektu uchwały Lewicy i projektu Prezydium Sejmu w tej sprawie.

Pierwotnie, jak informował wczoraj poseł Lewicy Adrian Zandberg, uchwała miała zostać przyjęta przez aklamację. Nie zgodzili się na to jednak parlamentarzyści Konfederacji.

- „Chcieliśmy, żeby Sejm wyraził solidarność z Ukrainą wobec agresywnych działań Kremla. Prosta deklaracja: niepodległość i integralność terytorialna Ukrainy jest niepodważalna. Uchwała nie będzie przyjęta przez aklamację. Sprzeciwiła się Konfederacja. Smutne, choć nie zaskakujące”

- napisał Zandberg.

Dziś posłowie zagłosowali ws.  uchwały. Nikt nie wstrzymał się od głosu, a przeciw był tylko, a właściwe aż jeden poseł – Grzegorz Braun z Konfederacji.

- „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje działania Federacji Rosyjskiej wymierzone przeciwko Ukrainie. Aktywność ta stwarza poważne ryzyko wywołania konfliktu zbrojnego i zdestabilizowania Europy, co godzi w interesy Rzeczypospolitej Polskiej”

- głosi uchwała.

- „Apelujemy do rządów państw NATO i Unii Europejskiej o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny, oraz o stanowczą reakcję państw członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, wobec agresji Federacji Rosyjskiej”

- czytamy.

W dokumencie zaznaczono, że jednym z wyrazów trwającego kryzysu jest presja energetyczna Rosji skierowana przeciwko państwom Unii Europejskiej i państwom z nią stowarzyszonym.

- „Sprzeciwiamy się uruchomieniu gazociągu Nord Stream 2, który rozbija jedność europejską wobec agresywnych działań Federacji Rosyjskiej”

- zaznaczono.

Posłowie wyrazili sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji.

- „Doświadczeni historią XX wieku, uznajemy za nasz obowiązek — jako kraju członkowskiego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej — wezwanie naszych sojuszników i partnerów do podjęcia solidarnych działań zmierzających do zażegnania groźby wybuchu konfliktu zbrojnego w Europie”

- podkreślono.

Zaznaczono, że Ukraina jest suwerennym, wolnym i demokratycznym państwem i wskazano, że droga tego państwa do struktur euroatlantyckich musi pozostać otwarta.

- „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do parlamentów państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej o podjęcie wszelkich inicjatyw zmierzających do wsparcia Ukrainy”

- kończą posłowie.

kak/PAP

Komentarze

Böno2022.01.27 17:18
Ta uchwała jest tyle warta co papier toaletowy. Kogo to obchodzi i niby kto się z tą uchwałą w UE będzie liczył: Niemcy, Francja, Austria Czechy, Węgry....?
Marianczi2022.01.27 16:58
Można było po prostu przytoczyć słowa Gomułki byłoby krócej." Każda fura gnoju wywieziona na pegeerowskie pola to nowy cios w kierunku imperializmu zachodnioniemieckiego".
!!!2022.01.27 16:54
Towarzysz Zandberg może buty posłowi Braunowi wyczyścić!!!
harry2022.01.27 16:53
MIŁOŚĆ SZWABÓW do PUTINA TRWA od DAWNA. 16 stycznia 2009 roku media doniosły o tym, że Order Wdzięczności zostanie wręczony Putinowi w trakcie dorocznego balu w słynnej drezdeńskiej Operze Sempera. Impreza będzie transmitowana na żywo w regionalnej telewizji MDR i kosztowała podobno 1,3 mln euro. Za kilkuosobowy stolik dla VIP-ów trzeba było zapłacić 7-14 tys. euro. Jeszcze droższe były loże – od 6 do 44 tys. euro. Wśród dwóch tysięcy gości będą m.in. szef koncernu Porsche Wendelin Wiedeking, ministrowie rządu Angeli Merkel, premierzy niemieckich landów i kilku ambasadorów. Putin przebywa w Niemczech z dwudniową wizytą. Na początek odwiedził targi rolnicze w Berlinie. W planach znalazła się także rozmowa z kanclerz Merkel o rosyjsko-ukraińskim konflikcie gazowym. TAK TO DZIELNIE i z POŚWIĘCENIEM NIEMCY od BARDZO DAWNA OPIERAŁY SIĘ PUTINOWI w KAŻDY MOŻLIWY SPOSÓB. SZCZEGÓLNIE HEROICZNIE WALCZYŁY z NIM BUDUJĄC WSPÓLNIE z NIM NORD STREAM 1 i 2. "Totalni" paranoicy, czy już obiektywnie zaistniałe fakty pasują do waszej schizofrenicznej rzeczywistości?
Anonim2022.01.27 16:59
Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał Order Przyjaźni węgierskiemu ministrowi spraw zagranicznych. W ten sposób Rosja uznała „wielki wkład Pétera Szijjártó w rozwój stosunków dwustronnych oraz współpracę przemysłową i inwestycyjną”. https://www.euractiv.pl/section/grupa-wyszehradzka/news/webry-rosja-szijjarto-orban-putin-ukraina-chiny-polska-v4-grupa-wyszehradzka/