02.06.20, 18:31Fot. Łukasz Błasikiewicz, via: Flickr, CC 2.0

Sejm zagłosował nad ustawą o wyborach

Posłowie podjęli decyzję ws. ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Izba przyjęła część poprawek Senatu. Odrzucono natomiast m.in. poprawkę o możliwości składania podpisów elektronicznych z poparciem dla kandydatów. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Senat przyjął w poniedziałek późnym wieczorem poprawki do ustawy o szczególnych zasadach organizacji tegorocznych wyborów. Senackimi poprawkami zajął się dziś Sejm.

Posłowie odrzucili m.in. poprawkę zakładającą, że w kalendarzu ma być przynajmniej 10 dni na zebranie podpisów i rejestrację kandydata na prezydenta. Nie zgodzono się też na poprawkę umożliwiającą zbieranie podpisów poparcia za pośrednictwem platformy ePUAP. Sejm nie zgodził się również na przedłużenie pracy obwodowych komisji wyborczych, które - zgodnie z odrzuconą poprawką - miały funkcjonować w godzinach 6-22.

Przyjęto natomiast poprawki wprowadzające ułatwienia dla niepełnosprawnych oraz dla Polaków głosujących za granicą. Sejm zgodził się również na przekazanie PKW kompetencji w kwestii wprowadzenia wyłącznie korespondencyjnej formy głosowania na terenie gminy, gdzie istnieje ryzyko epidemiczne związane z głosowaniem w formie tradycyjnej.

Ustawa teraz trafi do podpisu prezydenta, a na jej podstawie marszałek Sejmu wyznaczy termin wyborów prezydenckich.

kak/tvp.info.pl, gazeta.pl

Komentarze

ceramik2020.06.2 21:45
Sejm i Prezydent Polski pokazują, jak się PO winno pracować. Nie mogę odżałować Senatu utraconego na rzecz Tomasza Koperty vel Dywersanta.
anonim2020.06.2 20:01
Komuchy z PiS już wielokrotnie udowodnili, że gdzieś mają prawo, zdrowie oraz dobrobyt obywateli... tylko koryto i nepotyzm ich interesuje.
katolicka kretynizacja polski2020.06.2 20:05
ICEK WY ZYDOKOMUNA ZADBALISCIE O SIEBIE PRZEZ TRZYDZIESCI LAT WYPRZEDAJAC POLAKOW MAJATEK A TERAZ MORDA W KUBEL ALBO WYPAD DO ANGELI.
Marta C.2020.06.2 20:19
" kretynizacjo" !Lechu, Icku... Czy można być jeszcze głupszym? Po kolei piszesz sam do siebie, wykłócasz się, obrażająć nawet w innych nickach ! Płacą ci za takie głupstwa trollu?
mordechaj2020.06.2 19:30
Kaczyński czuje, że koniec jego rządów się zbliża. Najpierw w lipcu zostanie przez wyborców obalony Długopis, a około września Kaczyński podda rząd. Dlaczego ? Bo potrafi rządzić TYLKO za pomocą rozdawnictwa pieniędzy podatników. Bez takiego rozdawnictwa jest zupełnie bezradny. A od września nie będzie co rozdawać.
katolicka kretynizacja polski2020.06.2 20:02
ICEK GLUPKU ILE RAZY MAM CI TLUMACZYC ZE PIS TO POLSKA A WY TARGOWICA TO ZDRADA NARODOWA
Marta C.2020.06.2 20:14
"mordechaju", vel Lechu Keller, vel " ateisto...durny ...geju..."kretynie-zacjo"....itd....itd...! Po jakiego ty palanta zmieniasz te nicki! Już się w nich gubisz! My wiemy o tym.! Wszyscy się śmieją z ciebie, a ty, piszesz, że masz "banię"!?? BARDZO SIEBIE NIE LUBISZ I GARDZISZ SOBĄ, pisałeś o tym ! JESTEŚ MASOCHISTĄ! TAK?
ladychapel2020.06.2 19:16
Sprostujcie proszę fajkowe info, które między innymi WY rozsiewaliście na temat ANTIFY Twitter zablokował we wtorek nieprawdziwe kontro ruchu antyfaszystowskiego Antifa, nawołujące do przemocy i kontynuowania protestów w USA. Okazało się, że profil założyła grupa białych nacjonalistów o nazwie Identity Evropa. To amerykańskie stowarzyszenie neonazistowskie założone w marcu 2016 r. zamierzało w ten sposób siać dezinformację i podsycać nastroje.
JS2020.06.2 19:13
Napiszę to jeszcze raz Kto ustanowił urząd marszałka senatu ? PO ? Czy jest to prywatny urząd ? Nie, jest to urząd, który ma służyć naszemu NARODOWI ! CAŁEMU NARODOWI ! Marszałek senatu robi prywatę taką, że dopóki kandydat jego partii nie będzie miał realnych szans w wyborach to on na nie nie zezwoli ! Trzeba coś z takim marszałkiem czym prędzej zrobić, żeby nim już nie był ! Pozdrawiam
Jaki Linux?2020.06.2 19:25
Jaśku Sim, nie wiem o co chodzi i zapewne nikt nie wie. Zdecydowałeś się: Linux Mint Debian Edition czy Ubuntu Christian Edition? Zdravo.
ole2020.06.2 18:56
PO zakończyło senacką obstrukcję z obawy, by nie zakończyła się ona znowu 2% poparciem miłośnika LGBT i gender.
Janka2020.06.2 18:45
Sejm osiągnął dziś poziom Białorusi, jeszcze chwila i Białoruś przy Polsce będzie wzorem demokracji i praworządności.
Marta C.2020.06.2 19:58
Janka!!!!! Uzasadnij to rzeczowo, bo teraz tylko pleciesz!
Janka2020.06.3 1:13
W obliczu pandemii każde blokowanie możliwości załatwienia sprawy zdalnie (w tym przypadku złożenia podpisu pod listami poparcia) jest tożsame z celowym sprowadzeniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi. Poza tym skoro Duda miał 7 tygodni na zbieranie podpisów to Trzaskowski też powinien mieć tyle samo czasu, inaczej nie są to równe wybory a jeśli nie są równe to nie są legalne, o tym mówi konstytucja. To są zupełnie nowe wybory i każdy ma prawo zmieniać sobie kandydatów nawet co godzinę, do chwili zakończenia rejestracji komitetów wyborczych, każdy też powinien mieć takie same prawa, ale prawo PiS ma tylko i wyłącznie w nazwie.
katolicka kretynizacja polski2020.06.2 18:43
Pisobolszewia zachowała się jak rasowy bolszewik. Odrzuciła poprawki ktore by ułatwiły zajerestrowanie kandydata. Tak dzieje się na Białorusi, gdzie reżim utrudnia rejestrację opozycjonistom. Kacza banda świadomie czy nie ale powiela tamtejsze rozwiazania. Czy oni są aż tak głupi że nie wiedzą że w przypadku niemożliwosci zarejestrowania Trzaskowskiego cały świat okrzyknie te wybory nieuczciwymi? Tak samo duża część Polaków nie będzie uznawała tak wybranego prezydenta.
Prostu z mostu2020.06.2 18:56
Zamknij reszcie ten swój parszywy ryj! Sam jesteś żydo-komuna, wypierdek Stalina, niedouczony frustrat i samozwańczy geniusz.
NORMALNY2020.06.2 19:08
Ty kretynie jestes pogrobowcem CZERWONEJ ZARAZY,ktora mordowala prawdziwych POLAKOW,
katolicka kretynizacja polski2020.06.2 19:59
Duza czesc polakow uznaje was zydokomune za targowice . rejestracja przyglupka bolezewickiego jusstyny to jest obciach dla Polski i polakow.
Leszek 2020.06.2 18:41
Kruk krukowi oka nie wydziobie. Nie przypadkowo kruki u Sowy sie goscily. Sowa znak masoneri. PiS PO to takie same kanalie, tylko maja inne pomysly na golenie goi ,, Co ta za ludziki Morawiecki , Szumowina , czy minister finansow. Belka powiedzial ,ze Morawiecki jest z jego bajki. PiS i PO odgrywaja komedie.
MiK2020.06.2 19:55
Leszku"....Keller Lechu...! Wyluzuj..! Nie obchodzi wielu z nas, co ty sądzisz! Swoje opinie schowaj sobie do kieszeni! Plujesz, bo chcesz się dowartościować!.... Niestety, to na nic! Jak byłeś, tak i jesteś pedziem, a teraz to chyba już "ciotką", prawda? Milion razy wolę być "gojem", jak piszesz, niż pedałem, deprawującym dzieci!.... Sam nie miałeś dzieci, ani żony. Wolałeś pedalstwo, to teraz wszystkich obrażasz!!
Darek2020.06.2 18:32
Serio ktoś oczekiwał że komuniści z PiS po tym, jak dorwali się do koryta, dopuszczą do przeprowadzenia uczciwych, równych, tajnych i bezpośrednich i demokratycznych wyborów? Naiwniacy.
Marlena2020.06.2 19:24
Darek! Napisałeś dużo słów, ale mało treści!.... Lepiej się już czujesz, jak naplułeś ? To teraz konkretnie napisz, o co ci chodzi,!!!!
Suweren2020.06.2 21:35
Ale co tak naprawdę jest nie tak? Brak możliwości poparcia przez ePUAP? System wyborczy nie jest do tego przystosowany. Zebrać 100k podpisów w necie to jest nic trudnego, a mogłoby oznaczać sparaliżowanie procesu wyboru prez. RP. Wyobrażasz sobie 10, 20, 30, 40 kandydatów? Wybrany byłby prezydentem mniejszości, z jeszcze słabszym mandatem niż dziś Duda.
Darek2020.06.3 1:08
Równość w wyborach jak i w każdej innej konkurencji polega na tym, że każdy uczestnik ma takie same zasady i wymogi do spełnienia. Jeżeli jeden kandydat ma na zbieranie podpisów 7 tygodni a drugi 2 czy 3 dni to o równości mowy nie ma. Wszyscy powinni na nowo zbierać podpisy, bo to nie są formalnie nieodbyte ale zupełnie nowe wybory i po dzisiejszym głosowaniu PiS doprowadził do sytuacji, gdzie gdyby ich kandydat nie wygrał, zaskarżą legalność przeprowadzonych przez siebie wyborów i każdy sąd je unieważni, bo odbędą się bez zachowania równości wymaganej przez konstytucję.
ASTOM2020.06.2 23:54
Komuniści z PiS? Aha, czyli Kościół Katolicki popiera komunistów! No, tarzyszu, przesadziliście, przesadziliście z tymi manipulacjami.
Darek2020.06.3 1:04
Program PiS = program PZPR, ale to najmniejszy problem, problemem jest to że PiS kryje zbrodniarzy komunistycznych i zapewnia im posady. Jarosław Kaczyński, pewnie czuje wdzięczność do PZPR za karierę filmową, studia, willę na Żoliborzu i lukratywne kontrakty dla swojego ojca, które zapewniło jemu i jego bratu dostatnie życie. W ramach wdzięczności najwyraźniej jak tylko został premierem na ministra sprawiedliwości mianował: Zbigniewa Ziobro, resortowe dziecko, syna komunisty z PZPR, ale najciekawszy jest wiceminister Kryże, zbrodniarz komunistyczny który skazywał Polaków za obchodzenie dnia niepodległości i walczył z opozycją demokratyczną, a karierę zrobił dzięki MORDERSTWOM swojego tatusia, Romana Kryże, mordercy m.in. rotmistrza Pileckiego. Piotrowicze i cała reszta komuchów w PiS także znalazło ciepłe posady, i najwyższe stanowiska. A Kościół nie od dzisiaj współpracuje z komunistami, przecież nigdy nie wybudowano w Polsce tyle Kościołów co za PRL, a to dzięki umowie jaką z komunistami zawarł prymas Wyszyński, w zamian za zerwanie przez Watykan stosunków dyplomatycznych z polskim rządem na uchodźstwie i uznanie go za nielegalny oraz uznanie legalności okupacji Polski i przewodniej roli PZPR Kościół otrzymał wszystkie nieruchomości na ziemiach odzyskanych, należące do wspólnot protestanckich oraz masę gruntów pod budowę kościołów, choć co prawda częściowo musiał w zamian oddać państwu spory kawałek gruntów rolnych, to i tak zrobili interes życia.
ASTOM2020.06.3 12:18
Nie wysilaj się. Znamy te twoje komsomolskie zabiegi obrzucania czerwonym błotem porządnych Polaków.