08.12.11, 12:58

Semka: Polska się szarpie

- Federacyjność udała się tylko dwóm narodom Szwajcarom i Amerykanom, ktorych kraj był zasiedlany niemal od zera. W wypadku Europy siła mocnych państw jest przemożna i one nie zginają karku w kluczowych momentach słuchać rad wszystkich państw.

 

Europejskie wiązanie się państw było wymuszane przez wiele czynników: lęku przed Rosjanami, amerykańską czapą nad krajami Zachodu pod względem militarnym i samoograniczeniem Niemców, którzy zachowywali się tak, aby nie była im wypominana II wojna światowa. W momencie kiedy takie obawy ustały to idee federacyjne wróciły zdominowane przez Niemcy i Francję.

 

Jednak Komisja Europejska nie ma takiej siły aby być nadrzędną nad Berlinem i Paryżem. Wspólna Europa nie stanowi dziś też skutecznej obrony przed Rosją, bo w jej stronę zerkają z apetytem Niemcy. Polska nie stworzyła sobie mocnej pozycji, uważając, że wszyscy się rozpuścimy w unijnej zupie, akceptując dominację Niemiec. Pozostajemy więc dziś bez pomysłu, szarpiąc się w poczuciu zagrożenia - dodaje Semka.

 

Not. Jarosław Wróblewski

Komentarze

anonim2011.12.8 15:22
<p>Czy Polska mogłaby podzielić się na regiony?</p> <p \"margin-bottom: 0cm;\"><span \"font-size: medium;\">To czego dowiedziałem się z nowej książki prof. Czesława Bartnika &bdquo;Kamienie wołać będą&rdquo; przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Publicystyka w światowym wydaniu! Ta pozycja łączy i wyjaśnia rzeczywistość w kt&oacute;rej żyje dzisiejszy Polak. To co otrzymałem było, jak na tego autora przystało, bezkompromisowe a wyb&oacute;r temat&oacute;w na kt&oacute;re wypowiada się prof. Bartnik gwarantuje, że nie można tej książki nie zauważyć!</span></p> <p \"margin-bottom: 0cm;\"><span \"font-size: medium;\">Niestety na razie dostępna tylko w księgarniach religijnych. Ale wydawca r&oacute;wnież rozsyła. I to ze zniżką!</span></p> <p \"margin-bottom: 0cm;\"><span \"font-size: medium;\"><a href=\"http://www.wydawnictwojut.pl/\">www.wydawnictwojut.pl</a> (zakładka nowości)</span></p> <p \"margin-bottom: 0cm;\"><span \"font-size: medium;\">Jeśli chcesz przeczytać coś naprawdę dobrego to pnie pożałujesz wyboru tej książki!</span></p>
anonim2011.12.8 16:34
<p> \"background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; margin: 8px;\"> <p>Ci kt&oacute;rzy żyli nadzieją harmonijnej wsp&oacute;łpracy narod&oacute;w starego kontynentu w łonie Mumii Europejskiej, wykazywali i nadal wykazują chorobliwą naiwność. Wiara w to że egoizmy narod&oacute;w wyparowały wraz z przełączeniem się do UE, obraża ludzką inteligencję i przeczy pamięci historycznej. Nie istnieje nic co mogło by trwale łączyć narody Europy. Niekt&oacute;rzy sądzą że łączy nas interes ekonomiczny, ale tenże interes bardziej dzieli przecież niż łączy. W ideowej pr&oacute;żni pozostają egoizymy i pycha silnych narod&oacute;w... Deutschland uber alles. A my jesteśmy Niemcom potrzebnie żeby być listkiem figowym ich dominacji. Dlatego tak drogi jest naszym zachodnim sąsiadom nasz rodzimy Donek, kt&oacute;ry dop&oacute;ki wspierał będzie intarasy Niemiec, doputy futrowany będzie wszelkiej maści honorami i tytułami.</p> </p>
anonim2011.12.8 20:06
<p>Polska by \"się szarpała\", gdyby była sewerenem.Problemu nie ma jak się jest lennem niemiecko-rosyjskim.</p>