W Polsce wykrywane są kolejne przypadki koronawirusa. Liczba zarażonych będzie z czasem rosnąć. Niestety dla seniorów, to właśnie oni znajdują się w grupie najwyższego ryzyka jeśli chodzi o groźne dla życia efekty choroby wywołanej wirusem. Dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o to, aby zminimalizować ryzyko zarażenia.

Średnia wieku osób zakażonych wirusem, u których wystąpiła niewydolność oddechowa to 61 lat. Co gorsze, w przypadku choroby COVID-19, wśród osób po osiemdziesiątym roku życia śmiertelność to aż 15 proc. - przypomina Aleksandra Lipiec na łamach serwisu medonet.pl.

Wskaźnik śmiertelności z powodu choroby, którą wywołuje nowy koronawirus wynosi co prawda tylko 3,4 proc., jednak znacznie wyższy jest właśnie wśród seniorów. Szczególnie groźna jest ona u tych spośród nic, którzy cierpią na choroby przewlekłe jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność nerek.

Oczywiście trudno zabezpieczyć się przed zachorowaniem w stu procentach, jednak niezwykle istotne jest przestrzeganie pewnych zasad. Po pierwsze – seniorzy powinni ograniczyć do minimum narażanie na styczność z wirusem. To oznacza, że powinniśmy przebywać jak najwięcej w domu. O ile to możliwe, zakupy czy wizytę w aptece zlećmy rodzinie czy przyjaciołom. Zrezygnujmy także z wizyty u lekarza, o ile nie jest ona absolutnie konieczna. W przychodniach znajduje się bowiem mnóstwo wirusów oraz bakterii.

Wybierając się na spacer, wybierzmy miejsce, gdzie nie spotkamy zbyt wielu osób. Ewentualne zakupy róbmy w mniejszych sklepach, nie w wielkich marketach czy centrach handlowych.

Warto również, o ile to możliwe, zupełnie zrezygnować na pewien czas z korzystania ze środków komunikacji publicznej. Niezwykle łatwo zarazić się wirusem w trakcie podróży choćby autobusem.

Warto także zaszczepić się także przeciwko grypie. Dzięki temu, jeśli pojawią się u nas objawy grypopodobne, szybciej zostaniemy skierowani na badanie w kierunku innych wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2.

Niezwykle ważna jest także higiena. Musimy pamiętać o bardzo częstym i dokładnym myciu rąk ciepłą wodą oraz mydłem. Ręce myjemy przez około 30 sekund – zarówno z wierzchu, na spodzie, jak i w przestrzeniach między palcami. Wychodząc z domu – pamiętajmy o zabraniu płynu lub żelu dezynfekującego. Na bazie alkoholu.

tag/medonet.pl,Fronda.pl