Do skandalicznej ceremonii doszło w brazylijskiej miejscowości Assis w pobliżu São Paulo. Katolicki ksiądz Vicente Paula Gomes udzielił błogosławieństwa dwóm homoseksualistom. Ceremonia odbyła się w towarzystwie ubranych na biało przyjaciół homoseksualnej pary i została uwieczniona na wideo. Dwaj mężczyźni, Luis Carlos dos Santos i Claudinei Batista de Almeida, którym błogosławił ks. Gomes, również wystąpili na biało.

 

Całej ceremonii towarzyszyły żarty księdza Gomesa, który wprawdzie nie miał na sobie szat liturgicznych, ale podobnie do innych był ubrany na biało. Ks. Gomes powiedział m.in., że „odrobinę drży”, gdyż udziela takiego błogosławieństwa po raz pierwszy. Kapłan żartobliwie zakrywał oczy, gdy pozwolił dwóm homoseksualistom się pocałować i żartował sobie z możliwej reakcji swojego biskupa. „To błogosławieństwo nie przynosi ujmy mnie ani nie przynosi ujmy Kościołowi, ani wam” – powiedział ksiądz.

Ks. Gomes stwierdził również: „Myślimy, że w domu mężczyzna i kobieta wystarczą. Rodzina to nie tylko to. Stać się rodziną oznacza stworzyć warunki dla godnego życia. To dlatego cieszę się, że mogę tu być”. Zachęcał dwóch homoseksualistów do odważnego powiadomienia swoich przyjaciół i świętego Kościoła o swoim związku i zadeklarowania swojej „miłości” homoseksualnej „przed Bogiem”.

Przyznając, że nie może udzielić ślubu homoseksualnej parze, ks. Gomes powiedział jednak: „Oczywiście nie mogę udzielić tego sakramentu, ale wylewam na was błogosławieństwo, abyście pełnili obowiązki towarzyszy do końca swojego życia. I nie zapomnijcie, że Bóg błogosławi waszej miłości teraz i na wieki”.

Biskup Argemiro de Azevedo zareagował tymczasowym zawieszeniem ks. Gomesa w obowiązkach duszpasterskich. Hierarcha uzasadnił to „poważnymi oskarżeniami” wobec kapłana z powodu świętowania związku homoseksualnego. Biskup poparł swoją decyzją m.in. kan. 1722 Kodeksu prawa kanonicznego, który mówi o „oddaleniu oskarżonego od świętej posługi” w celu uniknięciu zgorszenia.

jjf/LifeSiteNews.com