Austriacki ksiądz Michael Heinrich Weninger, promując w ubiegłym tygodniu w Wiedniu swoją książkę w towarzystwie wielkiego mistrza loży Austrii Georga Samlera, stwierdził, że katolicy mogą być masonami nie zaciągając na siebie ekskomuniki. Jego opinia jest sprzeczna z interdyktami wydanymi przez ośmiu papieży w ciągu minionych 200 lat. Jest także niezgodna z Deklaracją o stowarzyszeniach masońskich z roku 1983, którą podpisał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger.

 

Ks. Weninger jest urzędnikiem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego i przewodniczy dialogowi z wyznawcami islamu. Jego 500-stronnicowa książka, która miała premierę w zeszłym tygodniu, nosi tytuł Loge und Altar: Über die Aussöhnung von Katholischer Kirche und regulärer Freimaurerei (Loża i ołtarz. O pojednaniu Kościoła i regularnej masonerii).

Weninger ujawnił się sam jako mason, kiedy w roku 2014 odprawił Mszę św. na poświęcenie nowej loży. Także Samler uważa się za katolika. Duchowny przekazał kopię swojej książki papieżowi Franciszkowi oraz kard. Christophowi Schönbornowi.

Ks. Weninger argumentuje, że potępienie masonerii przez papieży było motywowane „bardziej politycznie niż teologicznie”. Promując swoją książkę, stwierdził też „z czystym sumieniem”, że katolicy, którzy należą do loży, nie są ekskomunikowani. Uważa on, że należy dokonać rozróżnienia pomiędzy różnymi typami masonerii. Jego zdaniem „Wielka Loża Anglii, która także obejmuje Wielką Lożę Austrii”, to „zwykli masoni”, którzy nie są motywowani „ani politycznie, ani antykatolicko”, przeciwnie do masonów z lóż francuskich czy włoskich.

Ks. Weninger uważa, że Deklaracja o stowarzyszeniach masońskich nie jest wiążąca, a potępienie masonerii wynika z różnicy między poprzednim Kodeksem prawa kanonicznego a tym, który został zatwierdzony w roku 1983, gdzie nie ma mowy o masonerii. Tymczasem Deklaracja Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie mówi, że było to jedynie „podyktowane kryterium redakcyjnym”, a zasady stowarzyszeń masońskich „zawsze były uważane za niezgodne z nauką Kościoła i dlatego przynależność do nich pozostaje zakazana. Wierni, którzy należą do stowarzyszeń masońskich, są w stanie grzechu ciężkiego i nie mogą przystępować do Komunii Świętej”.

jjf/ChurchMilitant.com