Minister Michał Wójcik odniósł się na Twitterze do skandalicznego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w myśl którego rodzice tej samej płci i ich dzieci powinny być uznawane za rodzinę we wszystkich państwach członkowskich.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął wczoraj decyzję w sprawie dziecka, które według hiszpańskiego prawa ma dwie matki: Bułgarkę i Brytyjkę. Związek „małżeński” kobiety zawarły w Hiszpanii. Po roku jedna z nich urodziła dziecko. W sporządzonym w Hiszpanii akcie urodzenia stwierdzono, że rodzicami dziecka są dwie matki. Dziecko jednak nie otrzymało hiszpańskiego obywatelstwa, ponieważ żadna z kobiet nie jest Hiszpanką. Nie otrzymało również obywatelstwa brytyjskiego, ponieważ zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii nie można przenieść obywatelstwa na dziecko. Wystąpiono więc o obywatelstwo bułgarskie, jednak władze Bułgarii odrzuciły wniosek wskazując, że dziecko nie może mieć dwóch matek. Sprawa trafiła do TSUE.

Trybunał orzekł, że jeśli jedno państwo członkowskie UE uznaje związek rodzicielski między dzieckiem i jego rodzicami, to wszystkie państwa członkowskie muszą zapewnić dziecku możliwość swobodnego przemieszczania się. W orzeczeniu zobowiązano Bułgarię do wydania dziecku dokumentu tożsamości na podstawie hiszpańskich akt stanu cywilnego, wedle których dziewczynka ma dwie matki.

Orzeczenie w mocnych słowach skomentował na Twitterze minister Michał Wójcik.

- „TSUE zdecydował, że dokumenty dzieci pochodzących ze związków osób tej samej płci zawartych w jednym kraju, mają być uznawane w krajach, które tego nie dopuszczają. To oznacza zmuszanie nas do uznawania związków jednopłciowych. Hipokryci z UE niszczą krajowe porządki prawne”

- napisał polityk Solidarnej Polski.

kak/salon24.pl, DW.com, DoRzeczy.pl, Twitter