11.08.17, 10:42Fot. Pixabay, CC0

Jaja są zdrowe, o ile są polskie

Jak poinformował rzecznik GIS – Głównego Inspektoratu Sanitarnego – w Polsce również wykryto jaja, które potencjalnie zanieczyszczone są fipronilem. Podano jednak także, że nie trafiły na półki sklepowe, lecz zostaną zutylizowane lub wrócą do niemieckiego dostawcy w całości.

Przypomnijmy – 1 sierpnia poinformowano, że w jajach kur w Belgii mogą się znajdować niebezpiecznie dla zdrowia stężenia fipronilu. Potem okazało się, że substancję w jajkach odnaleziono już na początku czerwca i niemal przez dwa miesiące nie powiadamiano opinii publicznej. Z powodu afery zamknięto setki farm, zatrzymano sprzedaż dziesiątek milionów jaj. Substancję wykryto także w Holandii, jajka trafiły też do Niemiec.

Jak poinformował Jan Bondar, rzecznik GIS:

„Z informacji otrzymanych poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wynika, że partia potencjalnie zanieczyszczonych fipronilem obranych ze skorupki jaj ugotowanych na twardo została dostarczona do odbiorców na terenie 3 województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego. Z otrzymanych dotychczas wyników kontroli wynika, że jaja zostały zablokowane w obrocie i nie będą użyte do dalszego przetwórstwa. Jaja te nie trafiły do konsumentów i zostaną zutylizowane lub zwrócone do niemieckiego dostawcy w całości (ok. 40 tys. szt.)”.

dam/PAP,Fronda.pl