16.12.18, 20:50zdj. screen TVP Info

SONDAŻ: Czy Wałęsa powinien przeprosić Kaczyńskiego?

59 procent Polaków uważa, że były prezydent Lech Wałęsa powinien przeprosić prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. To wyniki najnowszego badania na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski. 

Gdański Sąd Okręgowy nakazał Wałęsie złożenie oświadczenia z przeprosinami dla Kaczyńskiego. Pierwszy przywódca "Solidarności" musi przeprosić byłego premiera za formułowanie wobec niego zarzutów odpowiedzialności za katastrofę smoleńską. Według Wałęsy, Kaczyński polecił bratu- urzędującemu wówczas prezydentowi RP- nakazać lądowanie samolotu z polską delegacją zmierzającego na obchody upamiętniające pomordowanych w Katyniu polskich oficerów. Były prezydent sugeruje, że prezes PiS doprowadził w ten sposób do katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., a później próbował przerzucić odpowiedzialność na inne osoby. 

Według 59 proc. respondentów w panelu Ariadny, Lech Wałęsa powinien respektować wyrok sądu i przeprosić Jarosława Kaczyńskiego. 25 proc. ankietowanych było zdania, że jeśli były prezydent wierzy w winę prezesa PiS, to nie powinien wykonywać wyroku. Ponadto 23 proc. badanych utrzymuje, że pierwszy przywódca "Solidarności", mimo braku dowodów, miał prawo twierdzić publicznie, że były premier przyczynił się do katastrofy smoleńskiej, przeciwnego zdania jest 59 proc. 

Badanie zostało przeprowadzone na panelu Ariadna, dla Wirtualnej Polski, w dniach 7-10 grudnia 2018 roku. Próba ogólnopolska osób od 18 lat wzwyż (N=1050). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania. 

yenn/wp.pl, Fronda.pl