16.12.15, 16:45(fot. twitter)

Sondażowa manipulacja

Kiedy spada realne poparcie – nie ma innego wyjścia niż sięgnąć po poparcie wirtualne. Sondaże są takie jakie zamówi klient. To biznes. Tyle, że tzw. badania opinii publicznej, szczególnie w polityce, jak wielokrotnie pokazało życie, mają niewiele wspólnego z prawdą.

Media sprzyjające opozycji w rekordowym tempie ogłosiły, że tak radykalnie odsunięci od władzy przez obywateli, już są gotowi do powrotu na salony! Mianowicie jeden z sondaży pokazuje, że Platforma Bis, czyli .Nowoczesna, ma największe poparcie w kraju. „Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyki” – mawiał Benjamin Disraeli.

Biorąc udział w wielu projektach polityki publicznej, przeprowadzałem mnóstwo badań ankietowych. Dlatego mogę kilka rzeczy o tym powiedzieć. Przede wszystkim agencje są bardzo elastycznie nastawione do klientów. Po drugie, przed zadaniem pytania przez ankietera, sondujący może zadać dowolne pytanie, a publikujący wynik sondażu, nie koniecznie o tym powiadomić.

Na przykład można zadać pytanie: „czy zagłosowałbyś na partię X, gdyby przelała na twoje konto 1000 złotych”. Odpowiedzi można się domyśleć, natomiast w mediach pojawi się notka o rekordowym poparciu. Pokusa nieuczciwości jest w tym przypadku bardzo duża, zwłaszcza, jeśli wyznaje się makiaweliczną zasadę, że cel uświęca środki.

Naturalnie można postawić tezę, że opinia publiczna, jako wypadkowa opinii społecznej, w ogóle nie istnieje. Zmienność nastroju w społeczeństwie jest tak duża, że gdy za kilka miesięcy wyjdą na jaw skrywane afery ostatnich 8 lat, dzisiejsi bohaterowie sondażowni będą się chować ze wstydu po kątach.

Wówczas pozostanie im sondowanie wyłącznie nowych nazw dla starych ugrupowań, aby uwieść zdezorientowanych wyborców w przyszłości. Bo przecież, czy ktoś jeszcze pamięta, że były w Polsce takie partie jak SLD czy Ruch Palikota?

Tomasz Teluk  

Komentarze

anonim2015.12.16 17:05
Jest nowa afera! Teraz założą KOP (Komitet Obrony Pedofilów) To dopiero będzie współpraca! A jakie sondaże!
anonim2015.12.16 17:18
Zaklinanie rzeczywistości panie Teluk jakoś nie podważał pan wyników sondaży przed wyborami, ja nie twierdze ze Petru napewno już prowadzi ale już kilka sondaży pokazało ze PiS i PO tracą a nowoczesna zyskuje wiec chyba jednak cos w tym jest , a czy nowoczesna już wyprzedziła PiS czy zrobi to za kilka miesięcy nie ma to większego znaczenia.
anonim2015.12.16 17:47
Teluk chłopie nie pocieszaj się. Polacy to taki naród który nie pozwoli rządzącym się obrażać, aby wypierdek Kaczyński nazywał ich komuchami, nie pozwolą aby im ktoś mówił w co mają wierzyć i co to jest kultura. PiS jest już skończony i przez cztery lata będzie jedynie dogorywał. Została jeszcze katastrofa smoleńska, lustracja i nacjonalizacja mediów. Z pewnością to nie wpłynie na poprawę wizerunku PiS.
anonim2015.12.16 18:11
Niewygodne sondaże zawsze są zmanipulowane. Jakże by mogło być inaczej? :-D
anonim2015.12.16 18:18
[email protected] a honorowym patronem tego komitetu zostanie błogosławiony arcybiskup Wesołowski
anonim2015.12.16 18:23
Sondaże są takie jakie zamówi klient. To biznes. Sondaże dające poparcie PiSowi to też takie ''kupione'' i ''zmanipulowane'' czy nie? ''Są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyk'' Ciekawe czy to samo będziecie cytowali jak PiS zacznie prowadzić w sondażach.
anonim2015.12.16 19:12
Ważne aby nie brać udziału w stwarzaniu pozorów wiarygoodności takich typków jak towarzysz "walnij się w łeb" Petru. Dość już Dyzmów na salonach!
anonim2015.12.16 22:18
Aż tak to pana boli? To tylko jeden sondaż (chociaż tendencja spadkowa PiSu jest).
anonim2015.12.17 8:57
@Hrabia.Monte.Christo Gru 16, 2015, 5:18 po południu; Oj Oj, urojony hrabia Monte Christo. Ot, prawdziwy owoc hrabiowski 3 RP
anonim2015.12.17 9:53
Świnie nie tylko kwiczą kiedy zbierają koryto, teraz wymyślili świńskie sondaże! buu haa haa.... Nowy rząd ma stabilny elektorat, jeśli tylko program zrealizuje to spoko, spoko... i 2-3 kadencje porządzi. Wy natomiast: Nowoczesne tumany, nieudolny Beton Platformierski oraz Lewicowe Odpadki Będziecie zawsze rozbici !! A to w realu nigdy nie pomaga, już dobrego wyniku nie osiągniecie!
anonim2015.12.17 9:53
Świnie nie tylko kwiczą kiedy zbierają koryto, teraz wymyślili świńskie sondaże! buu haa haa.... Nowy rząd ma stabilny elektorat, jeśli tylko program zrealizuje to spoko, spoko... i 2-3 kadencje porządzi. Wy natomiast: Nowoczesne tumany, nieudolny Beton Platformierski oraz Lewicowe Odpadki Będziecie zawsze rozbici !! A to w realu nigdy nie pomaga, już dobrego wyniku nie osiągniecie!
anonim2015.12.17 10:05
@blookerss 2-3 kadencje? :D Nie ma szans, założyłbym się z Tobą o każde pieniądze że tak nie będzie.
anonim2015.12.17 10:14
Marek Talarek co Ty bredzisz pewnie jesteś opłacany przez tych kryminalistów którym teraz się grunt pod nogami pali bo nie chce mi się wierzyć że można mieć tak wyprany mózg... ...chociaż może? Antypolska propaganda jak na razie ma się dobrze... na szczęście to już ostatnie podrygi. Brawo PIS tylko tak dalej konsekwentnie do celu!
anonim2015.12.17 11:09
Lepiej uważaj @Przecinaku żeby Ci nie ucięto przysłowiowej ręki! Lecz choćby przyszło tysiąc Hejterów i każdy wypił butlę zacieru, choćby spuścili Lisa ze smyczy oraz Kraśkę co na nas żałośnie kwiczy, choćby Wybiorcze i TVN-ny: wciąż wyły głosem zranionej hieny ! Pamiętaj drogi, zdradzony Narodzie, że Patriotyzm ciągle jest w modzie !!