W czasie dzisiejszego uroczystego posiedzenia Rady Warszawy wręczono medale honorowego obywatela przyznane w 2021 i 2020 r. Medal przyznano m.in. śp. Jolancie Brzeskiej, w której imieniu odebrało go córka liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Jolanta Brzeska walczyła z reprywatyzacją i nielegalnymi procederami, do których przez lata dochodziło w rządzonej przez Platformę Obywatelską Warszawie. Spalone ciało liderki Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów odnaleziono w marcu 2011 roku. Sprawców morderstwa jednak nie wykryto i w 2013 roku umorzono śledztwo. Trzy lata później zostało ono wznowione na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

W czasie dzisiejszej uroczystości prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że Jolanta Brzeska jest „sumieniem dla nas wszystkich”. Wskazał przy tym, że w Warszawie działy się rzeczy „które nie powinny się dziać i to bardzo ważne, że możemy razem uhonorować jej pamięć”.

Tytuł honorowego obywatela Warszawy otrzymał też były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

- „Zaszczycające jest dla mnie, że otrzymałem tytuł wraz z Jolantą Brzeską, która dała największą daninę, daninę kosmiczną, daninę życia. Kiedy myślę o tym, to mam tylko nadzieję, że kiedy ją palili, to już nie żyła, że nie zrobili tego odwrotnie. I mam nadzieję, że policja w końcu ustali, prokuratura ustali, kto dopuścił się tej niesłychanej zbrodni”

- mówił.

Włodarz stolicy wręczył dziś również medale honorowym obywatelem przyznane w 2020 roku. W ubiegłym roku ze względu na pandemię koronawirusa nie można było przygotować uroczystości. Tytuł honorowego obywatela Warszawy otrzymali: pisarka i laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk, prof. Władysław Findeisen z Politechniki Warszawskiej, chirurg prof. Wojciech Noszczyk, historyk sztuki prof. Andrzej Rottermund oraz historyk prof. Wiesław Wysocki.

Przyznano też Nagrody m.st. Warszawy 2020 i 2021, które otrzymali m.in. medycy walczący z pandemią koronawirusa w warszawskich szpitalach.

kak/PAP