16.04.19, 10:00

Spłonęło odrzucone dziedzictwo. Ale Chrystus nadal żyje - tak, nawet w Europie

Nie ma najmniejszej wątpliwości: pożar katedry Notre-Dame będzie symbolem upadku europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej. Niezależnie od tego, jakie były jego przyczyny – chodzi tu przecież o symbol. Bo że nasza cywilizacja chyli się ku końcowi nikt przecież nie ma wątpliwości. Friedrich Nietzsche ogłosił: Bóg umarł! Tak, dla nas, umarłych Europejczyków - umarł. Nie chcemy widzieć Jego żyjącego oblicza. Nie chcemy Go znać. Zabiliśmy Go.

Otto Spengler sto lat temu ogłosił „Zmierzch Zachodu”. W tej głośnej książce gotyckie katedry wskazał jako kwintesencję europejskiego ducha chrześcijańskiego. Ich uduchowiona konstrukcja, dążenie do nieskończoności, pragnienie przekraczania, faustyczna wola dotarcia do Absolutu…

Runęła iglica katedry Notre-Dame. Czyżby Europa nie parła już „w górę”? Ależ oczywiście, nadal chcemy przekraczać. Nie po to już jednak. by odnaleźć Boga, ale po to, by utwierdzić samych siebie w przekonaniu, że Go nie ma. Że my jesteśmy wszystkim. Że Jego już nie potrzebujemy. Patrzymy w niebo, chcąc dostrzec pustkę.

Bezlitośnie naszą współczesną kondycję ocenił w jednym z niedawnych wywiadów kardynał Robert Sarah, związany zresztą z Francją. Jak powiedział, Europejczycy nie chcą być już spadkobiercami. Nie chcą swojego dziedzictwa. Odrzucają wszystko, co można byłoby otrzymać, bo wszystko chcą wytworzyć sami. Dla kardynała fundamentalnym przejawem tej postawy jest rozpowszechnienie ideologii gender. Europejczycy doszli do tego, że nie akceptują już nawet płciowości danej przez Boga. Sama istota ludzkiej natury jawi im się jako więzienie, rzecz, którą muszą odrzucić i wprowadzić na jej miejsce coś innego, coś, czego sami będą twórcami.

„Zachód nie chce przyjmować - chce akceptować tylko to, co sam dla siebie stworzy. Transhumanizm jest ostatecznym wcieleniem tego ruchu. Jako, że jest to dar od Boga, sama ludzka natura staje się dla zachodniego człowieka nie do zniesienia” - powiedział Sarah.

Pożar katedry Notre-Dame to ilustracja słów tego wspaniałego purpurata. Spłonęło dziedzictwo, którego Europejczycy już nie chcą. Spłonął symbol tożsamości, którą zdradzono.

Coś jednak przetrwało. Przetrwały relikwie Korony Cierniowej. Przetrwał Najświętszy Sakrament. Bóg jest żywy. Wbrew wszystkim pragnącym Jego końca, Chrystus jest. Nawet w spalonej katedrze, nawet pod gruzami zniszczonej Europy. Żyje. To tylko umarli mówią, że Jego nie ma.

Paweł Chmielewski

Komentarze

GRZEGORZ2019.04.18 15:40
------------------------------------------------------------------------------------------------------PILNE ---------------------------- https://www.youtube.com/watch?v=DY9I9kH0oW8&feature=youtu.be ..........ROSZCZENIA ŻYDOWSKIE ZAKLEPANE ----------------------------------------------------------------------------------------------------
Albert2019.04.18 15:21
Wyślijcie tam Antka z jego ekspertami. Mają oni niepodważalne wręcz kwalifikacje do badania przyczyn tej tragedii. Z pewnością każdy z członków jego ekipy był wiele razy w kościele. A całkiem możliwe, że któryś z nich nawet widział kiedyś pożar.
iglak2019.04.17 21:16
A mury runą, runą i pogrzebią stary świat...
Jan Radziszewski2019.04.17 19:04
Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata środa, 17 kwietnia 2019 17 IV 2019 Katedra Notre Dame została podpalona (La cathédrale Notre-Dame a été incendiée) - internet translate,The Notre Dame cathedral was set on fire / Co powiedział Pan Jezus w tych Orędziach o Smoleńsku 17 kwietnia 2019 Tuż po północy - Tak dziecko, katedra Notre Dame została podpalona. - Kto to uczynił Panie Jezu? - Przedstawiciele Islamu za przyzwoleniem masonerii białych ludzi. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste. - Czy Macron maczał w tym palce? - Tak, jako mason, ważny mason wiedział o tym. - Chwała Tobie Chryste.
bogdanus2019.04.17 15:16
Pożar zaobserwowano w dwóch innych miejscach. Nam mówi się że pożar został spowodowany przez spięcie. Musiały zatem nastąpić dwa spięcia w bliskim odstępie czasu. Gdzie były gaśnicze helikoptery szczególnie skuteczne przy gaszeniu wysokich obiektów.
Magda2019.04.18 4:15
Zrzucanie ton wody na płonącą konstrukcję groziło większymi stratami.
andrzejhahn3ipół 2019.04.17 14:18
Zombi jak moja Rachela bo diecie dachauskiej.
andrzejhahn32019.04.17 14:03
CHYBA JAKO ZOMBIE
elew2019.04.17 6:19
Należy posłać do Paryża panią Anodine i J. Millera by szybko zbadali przyczyny pożaru. Pilne ! Już !
JPIII2019.04.17 12:10
Kogo ty durniu chcesz wysyłać> To Maciora najlepiej by to zrobił.
Jan Radziszewski2019.04.17 5:29
Poliamorysta pisząc takie słowa dowodzisz jedynie głupoty swojej .+ Na ziemi każdy człowiek jest wolny w swoim wyborze może wybrać NIEBO lub raj piekielny. i zapamiętaj duraku !!! Pan Bóg na ukaranie Bezbożników ma całą nigdy nie kończącą się wieczność Bezbożniki żydzi masoni Muzułmanie itp poganie bałwochwalcy jawny znak dla was że niewiele czasu zostało do Potopu oczyszczenia świata w ogniu i siarce. /Łk 17,26-30) tzw trzy dni ciemności.oczyszczenia świata z mętów aspołecznych gey itp grzeszników W czasie modlitwy za Kościół święty, ojczyznę i cały świat, zobaczyłam nagle poszczególne części globu ziemskiego, rozdzieranego błyskawicami gromów, ognia i wylewu wód. Ogień i woda szalały od południa aż po zachód (Czechy, Niemcy, Paryż..) przerażeni ludzie biegli do kościołów, które nie mogły pomieścić tłumów, Dlatego wokół murów kościoła gromadziły się rzesze ludzi, którzy w strachu wielkim zgodnie wołali do Boga o ratunek. Wielu spowiadało się na głos Bogu samemu, żebrząc o przebaczenie grzechów. Z powodu siły rozszalałych żywiołów, oślepiających błyskawic i zapadających na przemian głębokich ciemności, nie było możliwości udzielania pomocy. Ludzie ginęli w wielkiej liczbie… Jakieś koszmarne twory „ni to ludzie, ni zwierzęta) plując wciąż nienawistnie cuchnącą cieczą, uganiały się za uciekającymi przed nimi. i broniącymi się rozpaczliwie ludźmi, („niektórzy z nich byli bardzo młodzi, prawie dzieci). Te potwory porywały ich i siłą unosiły z ziemi strącając w przepaść kłębiącego się ognia. Ogarnęło minie przerażenie wielkie, bo rozpoznałam otwarte, stalowe, ciężkie i żarzące się bramy piekła (zapamiętałam je z pobytu w piekle). Wypełzały stamtąd koszmarne istoty z nienawistnym wzrokiem, rzucające się na ludzi.
Maria Błaszczyk2019.04.16 19:29
Symbolem upadku europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej to są trupy dzieci w Morzu Śródziemnym, libijskie mordownie, biskupi domagający się miłosierdzia i tolerancji dla gwałcicieli dzieci i parę innych rzeczy, które europejska cywilizacja chrześcijańska czyni swym bliźnim i nie poczuwa się do odpowiedzialności za skutki. A pożar bezcennego zabytku to pożar bezcennego zabytku.
plankton2019.04.17 13:24
A któż to te trupy dzieci powrzucał do Morza Śródziemnego? No i nie zapominaj, że to nie "cywilizacja" wymyśliła i intensywnie eksploatowała obozy zagłady, komory gazowe i piece krematoryjne, tylko LUDZIE, którym marzyła się "lepsza" "cywilizacja".
Maria Błaszczyk2019.04.17 14:10
Nikt ich nie wrzucał. Utopiły się tam. Rzecz w tym, że to "europejska cywilizacja chrześcijańska" wraz z chrześcijańska cywilizacją amerykańską wspólnymi siłami doprowadziły do tego, że te dzieci znalazły się na łodziach - a następnie zamiast je wyławiać, postanowiła je olać. A obozy zagłady, komory gazowe i piece krematoryjne powstały akurat w "europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej" - więc to tylko kolejny przykład jej "upadku" (takiego dosyć długo trwającego, bo chrześcijańska Europa za mordowanie Żydów wzięła się w XI wieku i z róznym nasileniem kontynuowała to do apogeum w postaci obozów zagłady)
lelek2019.04.17 15:21
Nieźle masz pokręcone w głowie.
Maria Błaszczyk2019.04.17 18:51
??? A co się konkretnie nie zgadza?
lelek2019.04.17 19:27
Czyli zdaniem Marysi hitlerowskie Niemcy z ich ideologią zaliczamy do "europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej"?
Maria Błaszczyk2019.04.17 19:53
No a jaka to była cywilizacja??? Czy Niemcy nie były chrześcijańskim krajem? Czy większość nazistów nie była chrześcijanami? Czy nie istnieje ciąg wojen, krwawych jatek, ludobójstw w ogóle, a na Żydach w szczególności, charakterystyczny dla europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej? Czy nie były one poniekąd stanem naturalnym dla "europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej"? Różnica polegała na przemysłowym charakterze tego mordu, a nie na oryginalności idei za nim stojącej.
lelek2019.04.18 14:57
Ludobójstwo w Wandei podczas rewolucji francuskiej też było dziełem "europejskiej cywilizacji chrześcijańskiej"?
Maria Błaszczyk2019.04.18 19:03
Ludobójstwo w Wandei to trochę co innego. Stanowi raczej wyjątek, na ogół to chrześcijanie w Europie mordowali, tu raz się role odwróciły... Rewolucja francuska (a właściwie oświecenie) zapoczątkowała to, czym możemy się cieszyć obecnie. Ochrone obywateli przed agresywną religią. Ale jak to bywa w warunkach rewolucyjnych - sprawy się wymknęły spod kontroli i doszło do potwornych zbrodni. Ale to wyjątek. Większość ludobójstw w Europie i dokonywanych przez Europejczyków było dokonywanych z "europejską cywilizacją chrześcijańska" na sztandarach i w sercach. Gdy przez blisko 1000 lat mordowaliśmy Żydów. Gdy dokonywaliśmy rekonkwisty. Gdy wybraliśmy sie do Ameryk ewangelizować ludzi, mordując ich tam na potęge i obracając w niewolnikow. Gdy mordowaliśmy Afrykanów i Azjatów, eksploatując ich kraje. Gdy dokowyaliśmy ludobójstwa Aborygenów czy Pierwszych Narodów. Znalezienie jednego (a właściwie jest jeszcze kilka, ale w zdecydowanej mniejszości) przykładów w drugą stronę może co najwyżej świadczyć o tym, że kto sieje wiatr, zbiera burzę.
andrzejhahn32019.04.16 14:12
zapomnieli katole jak palili ludzi teraz czas na zbrodniczy kosciol katolicki
plankton2019.04.17 13:18
Masz na myśli luterańską i kalwińską reformację, "incydenty" w początkach tzw. kościoła anglikańskiego oraz wieloletnie, wybitnie "pokojowe" wojny chłopskie w Europie Zachodniej?
ja2019.04.16 13:56
myślałam też , że na 'POŚWIĘCONYM PORTALU" nie będę czytać wulgarnych i obrażających komentarzy jak na interii np, ale myliłam się
maja2019.04.16 13:54
dlaczego odrzucone? byłam, widziałam, można było wejść bez opłat i pomodlić się , bo akurat była msza, byłam tez w Polskim kościele w Paryżu na polskiej mszy... nie krytykujmy aż tak! przyjrzyjmy się charakterom naszych wierzących czy wiara idzie w parze z życiem i zachowaniem i miłością bliźniego która ma kochać a nie krytykować
Polak Ateista Dumny Gej 2019.04.16 13:15
Co tam jakaś katedra katoli, mąż mnie porzucił, mieliśmy pojechać na Tahity, ale za mało uzbieraliśmy.
plankton2019.04.17 13:11
Tahity (!?) nie ucieknie…
marianl2019.04.16 12:38
Jest Wielki Tydzień.Proszę wszystkich katolików o powstrzymanie się od odpowiedzi na obraźliwe komentarze.Proponuję modlitwę w ciszy i skupieniu.
lolek kremowka2019.04.16 11:19
PiSdzielce i Frendzle wszelakie pieli by z radości gdyby się okazało, że za podpaleniem stoją islamiści. Ohhhh jak byście się cieszyli i lamentowali nad prześladowaniem katolików, jednocześnie czulibyście się usprawiedliwieni z waszej do nich nienawiści. Tymczasem wina stoi po stronie ekipy remontującej dach pokryty gontem. Prędzej jakiś katolik paranoik stałby za tym podpaleniem niż islamista frendzle poświncone. WSTYD!!!
Sebix2019.04.16 11:21
"Prędzej jakiś katolik paranoik..." A skąd Panie lolku ma Pan takie informacje? WSTYD - tu się zgadzamy.
plankton2019.04.17 13:09
A samolot, który spadł w błoto, rozleciał się, nieomal w jednym miejscu, na miliony drobnych kawałków…
Reytan2019.04.16 11:10
Masoni maja obsesje na punkcie symboli. To Bracia z Wielkiego Wschodu Francji daja ZNAK dla wszystkich Braci w Europie,ze juz sie ZACZELO. Katedra Matki Boskiej Paryskiej jest najwiekszym symbolem Cywilizacji Europejskiej i Kosciola Swietego. A najbardziej znienawidzonym panstwem i narodem dla ich wrogow jest Polska i Polacy. Oglaszam ALARM dla Miasta Warszawy . Niech trwa !!!
Max Fiend2019.04.16 11:07
To tylko pożar i symbol głupoty i krótkowzroczności ludzi. Smutne wydarzenie. Strata w kulturalnym dziedzictwie cywilizacji łacińskiej i KK. Nic ponad to.
T2019.04.16 10:50
W Imię Jezusa Chrystusa złe duchy idźcie precz od wrogów Kościoła Katolickiego i nie wracajcie więcej!
Zły duch2019.04.16 11:06
Coś nie działa, spróbuj jeszcze raz.
Zły duch #22019.04.16 11:20
U mnie zadziałało, akurat stałem przy innych wrogach Kościoła Katolickiego i jak mnie łupnęło to przez 3 ściany przeleciałem.
Zły duch2019.04.16 11:28
W końcu katolskie guła na katoli działają.
zły duch #6662019.04.16 12:07
Nie działa :(
JPIII2019.04.16 10:50
Katolickie bożyszcze skończyło się tak jak Notre Dame. Po rekonstrukcji to już będzie tylko imitacja. Nareszcie koniec tej katolickiej bandy. Reszta podophilskich przybytków też szybko się zawali.
Reytan2019.04.16 11:15
Wszystkie kultury ludzkie od zarania dziejow pogardzaja zdracami i uwazaja ich za wykletych i poza granicami czlowieczenstwa.
JPIII2019.04.17 12:00
A co to jest zdraca, durniu?
Sebix2019.04.16 11:19
Czemu człowieku w Tobie tyle zła?
JPIII2019.04.17 12:03
To wszystko jest dla dobra ludzi, durniu. My nie potrzebujemy pedophili w czarnych kieckach.
plankton2019.04.17 13:06
Widzę, że lubisz się pochwalić imitacją swojego mózgu…
MarianCh2019.04.17 16:09
Zobaczyłam tez jednego demona w drogim ubraniu z notebookiem, który wyjął coś z kieszeni. Tego „coś” nie widziałam. Ale to „coś” – to była dusza. Zrozumiałam, kiedy demon powiedział: „Gospodarzu, oto jeszcze jedna dusza. Zwiąż ją.” I drzwi się zatrzasnęły. Nie mogłam się ruszyć z miejsca. Zapytałam Anioła: "Jakże to może być? Jeszcze jeden człowiek umarł i duszę jego pochwycono?” On powiedział: "Nie. W przeciwnym razie dusza ta znajdowałaby się w jednym z kręgów. A ten jest jeszcze żywy. On zawarł pakt. On zawarł pakt. Sprzedał swoją duszę. Teraz diabeł ją zwiąże, zaniesie na miejsce, zakuje w kajdany, a w ciało tamtego wsadzi demona. Ten człowiek wstanie, będzie chodził, będzie wykonywał swoje prace. Ale to już nie będzie on. Jego związana dusza będzie przebywać we wnętrzu ziemi. A demon, któremu on oddał swoje ciało, będzie chodzić po Ziemi zamiast niego.”
odbyciak2019.04.16 10:14
Ten pożar tylko pokazuje że te kościoły to ch*j d*pa i kamieni kupa! niemające nic wspólnego z Chrystusem!!!
Iwa2019.04.16 11:32
Język komentarza nie do przyjęcia, ale sam wniosek, moim zdaniem, jak najbardziej słuszny.
plankton2019.04.17 13:04
Tak Francuzi upaństwowili francuskie kościoły i katedry, że pod "czujnym, państwowym okiem" "niepostrzeżenie"… niszczeją lub płoną.
MarianCh2019.04.17 16:08
Wizja ukochanej Babci Opuszczaliśmy się niżej. Opuszczaliśmy się do samego dna piekła. W jednym z kręgów zobaczyłam swoją Babcię. Tak, mamę mego Ojca. Moją dobrą, czułą, wspaniałą Babcię. Demon szczypcami wyciągał jej język. Szczypce rozżarzone. Od tych szczypiec zapala się język i całe ciało zwęgla się. I kiedy proch z ciała powinien się rozwiać i męczarnię się skończą, ona znów – demon otwierał szczypce, język wypadał i na tym miejscu proch się łączył i – ona znów stawała się tą, co poprzednio. I męczarnie trwały dalej. Ona krzyczała, ale powiedzieć nic nie mogła. Patrzyła na mnie wytrzeszczonymi oczami i wyciągała ręce. Nie mogłam na to patrzeć. Ponieważ pomóc jej w niczym nie mogłam. Nie mogłam wyciągnąć do niej rękę i ochłodzić jej język
Grzegorz2019.04.18 7:37
Ty też nie masz nic wspólnego Z Chrystusem
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.16 10:13
Trwa zbiórka dla chłopaka wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10451zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Stanislaw znad Dunajca2019.04.16 11:10
"Trwa zbiórka dla chłopaka wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę" - - Nie, ona go wyrzucała jako wojująca ateistka! To wiem!
xxxx2019.04.16 11:14
Polak Ateista Dumny Gej - Spamer!
Dariusz2019.04.16 11:16
Czy już Pan ustalił kto Pana urodził ?Pytam ponieważ wcześniej nie był Pan pewien i na moje pytanie nie udzielił Pan odpowiedzi.Natomiast co do Pani Terlikowskiej stwierdził Pan jednoznacznie,że rozmnaża się jak maciora. Czyżby dalsze problemy z semantyką ?
Klaudia L.2019.04.16 20:06
Dariusz, tu zauważyłam już tak jest, że jak my coś zapytamy, a oni wiedzą że nie mają w tym racji, to wolą się nie odzywać! Najwyżej nabluzgają! Za duże mają wyrzuty sumienia. Nie przyznają się!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.16 21:34
Ad1 Nie mieszaj się w nie swoje sprawy DAruś Ad2 Fakt maciora jakich mało!
Dariusz2019.04.17 9:36
Rozumiem ,że Pan ma wszelkie dostępne certyfikaty do mieszania się w cudze sprawy . Wystarczy Panu odwagi powiedzieć to samo w twarz tej kobiecie ? Nadal nie mam Pańskiej odpowiedzi.
Reytan2019.04.16 11:19
Renegaci komunistyczni pozegnali sie z czlowieczenstwem i przyzwoitoscia. Rezygnuja z duszy,zeby troche popluc na swietosci,w ktore rzekomo nie wierza ? Coz za UPADEK !
MarianCh2019.04.17 16:12
Śledztwo „Warszawskiej Gazety”: Robert Biedroń, założyciel lewicowej „Wiosny” został uznanym winnym pobicia własnej matki, ktoś zabrał akta tej sprawy i próbował po niej zatrzeć po niej ślady. 🔥🔥🔥🔥🔥🔥
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.16 10:13
Dramat w Warszawie płonie butik Louis Vuitton !!!! https://www.pudelek.pl/artykul/145255/mekka_celebrytow_stanela_w_plomieniach_ewakuowali_wszystkich_tylko_u_nas/ Sezon na ogniska :)
Eboyak2019.04.17 16:27
Durak Pederasta Durny Gej