18.07.14, 07:53"Putin powinien skończyć jak Saddam Husajn" (fot. Wikipedia)

Stanisław Pięta dla Fronda.pl: Putin powinien skończyć jak Saddam Husajn

Portal Fronda.pl: W piątek ma zapaść decyzja o możliwym wspólnym starcie w wyborach PiS, Solidarnej Polski i Polski Razem. Na ile taki sojusz (o ile rzeczywiście do niego dojdzie) może się przełożyć na wyborcze zwycięstwo prawicy?

Stanisław Pięta: Obecność polityków Solidarnej Polski i Polski Razem na listach PiS to naturalne rozwiązanie oczekiwane przez wyborców Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina. Tylko zgoda może zachęcić wyborców niezdecydowanych do poparcia listy PiS. Premię za jedność mogą odebrać także politycy SP i PR. Jeżeli nie będzie porozumienia, to oba środowiska czeka uwiąd. Próba jednoczenia SP i PR samych ze sobą jest skazana na porażkę, gdyż są to dość odległe elektoraty. Taka koalicja razem będzie miała 2 proc. poparcia i wszystko zakończy się kompromitacją. SP i PR mogą zjednoczyć się tylko w ramach szerokiego obozu prawicy, jakim jest Prawo i Sprawiedliwość.

Z informacji podanych w środę przez Zbigniewa Ziobrę wynika, że jednak nie udało mu się porozumieć z Jarosławem Kaczyńskim. Szuka więc potencjalnych sojuszników w innych środowiskach, na przykład w o. Tadeuszu Rydzyku. Taki sojusz chyba podbierałby PiS nieco elektoratu...

Tak, być może są takie kalkulacje, ale Ojciec Dyrektor to nie tylko dobry duszpasterz i organizator, ale także przewidujący strateg. Wybory do Europarlamentu pokazały, że wspieranie SP nie rokuje pozytywnie. Polityczne poparcie nie sumuje się tak, jak w matematyce. Słuchacze Radia Maryja w zdecydowanej większości popierają PiS i nikt tego nie może lekceważyć, nawet ojciec Tadeusz Rydzyk. Być może PiS odrobinę straci, ale ci, którzy zlekceważą oczekiwanie jedności w prawicowym elektoracie, zakończą swoją przygodę z polityką.

Zbigniew Ziobro rozpoczyna także rozmowy z Ruchem Narodowym. Jak Pan ocenia szanse wyborcze narodowców?

Potencjał RN oceniam raczej słabo. Widzę tam wielu młodych, autentycznych patriotów, ale koncepcja politycznego funkcjonowania RN nie budzi entuzjazmu. Nie ma i nie było miejsca na prawicowej scenie politycznej dla formacji pogiertychowskiej i prorosyjskiej. Dodatkowo, kontakty niektórych liderów RN ze środowiskiem Nowego Ekranu mogą rodzić przypuszczenia, że formacja ta jest sterowana przez ludzi z komunistycznych służb specjalnych. Nie wróżę sukcesu "zjednoczeniu prawicy" w składzie RN + SP + PR.

Andrzej Rozenek mówi, że takie sojusze, jak planowane zjednoczenie prawicy są nieskuteczne. Podaje również przykład Twojego Ruchu, który na sojuszu z Europą Plus stracił. Pańskim zdaniem, prawicy tym razem może się udać?

Andrzej Rozenek próbuje zaklinać rzeczywistość i racjonalizować swoją porażkę. Sytuacja jest nieporównywalna. Tusk i PO skutecznie przejął elektorat TR, popierając gejowskie małżeństwa i wprowadzając gender do szkół i przedszkoli. Dzisiaj PO jest tak samo "postępowa", jak TR i jego okolice z Ryszardem Kaliszem. PiS jest nie tylko partią polityczną, ale nośnikiem nadziei na patriotyczne, kulturowe i gospodarcze odrodzenie Polski jako państwa dbającego o interesy Polaków, broniącego chrześcijaństwa i tradycyjnego ładu. Twój Ruch przestał być na razie potrzebny WSI, które stawia na Korwina, a PiS jest lekarstwem na III RP i jej choroby. Przykład TR jest z innej galaktyki.

Na granicy pomiędzy Rosją a Ukrainą w czwartek został zestrzelony malezyjski samolot z blisko 300 osobami na pokładzie. Co to oznacza? Kto jest za tą zbrodnię odpowiedzialny?

Chciałbym wierzyć, że dramat pasażerów malezyjskiego samolotu otworzy oczy polityków UE i USA. Rosja to państwo terrorystyczne, przesiąknięte mieszaniną idei barbarzyństwa mongolskiego i resentymentu bolszewickiego, przekonane, że jest trzecim Rzymem i ma prawo zabijać każdego, kogo zechce. Rosjanie w relacjach bezpośrednich to dobrzy, otwarci i gotowi do bezinteresownej pomocy ludzie, ale system, który akceptują, to zbrodnia w najczystszej postaci. Brak reakcji na zabójstwa polityków, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, tolerowanie agresji na Gruzję i teraz na Ukrainę prowadzi do takich skutków. Europa powinna zamknąć NordStream, wycofać kapitały i zażądać postawienia Putina przed międzynarodowym trybunałem. UE i USA powinny skonfiskować cały jego majątek i majątki proputinowskich oligarchów. Putin powinien skończyć jak Saddam Husajn.

Rozmawiała Marta Brzezińska-Waleszczyk 

Komentarze

anonim2014.07.18 10:02
skończy jak każdy z nas przed Sądem Ostatecznym
anonim2014.07.18 10:07
@Spas12 Ewidentnie jesteś trollem. Ruskim trollem. Moja rada: co trzecie zdanie dokop Ruskim albo tym Twoim mitycznym Słowianom, będziesz bardziej wiarygodny
anonim2014.07.18 10:23
Związek Sowiecki nigdy,przed żadnym trybunałem nie został potępiony jako współsprawca II-ej wojny światowej.Nigdy też nie zostały sądownie potępione zbrodnie jakich dopuściło się to państwo.Jaką zatem logiką może kierować się kraj,który jest spadkobiercą tej tyranii ?Można zakładać różne maski,ale one prędzej czy później spadną.
anonim2014.07.18 12:20
czyż religia nie uczy nas, że tylko Bóg może odebrać życie? A gdzie miłosierdzie?
anonim2014.07.18 14:23
Nom, a Rosja jak Irak. I wtedy durnie będziecie mieli hordy azjatyckie na karkach. Gdzie się tacy idioci rodzą?