29.06.20, 14:34fot. Pixabay

Starcie dwóch światów. Zagraniczne media o wynikach wyborów

Większość zagranicznych mediów koncentruje uwagę na wyborcach Dudy i Trzaskowskiego jako na dwóch, różnych wizjach świata. Obserwatorzy kalkulują też na kogo zagłosują pozostali wyborcy.

Włoska „La Stampa” zatytułowała swój artykuł: „Polska wstrzymała oddech”. „Il Giornale” wskazuje, że kluczowe będą głosy od wyborców Szymona Hołowni.  Dziennikarze dodają, że „Polska - zaznacza prawicowy dziennik - wyróżniała się w tych latach tym, że była bastionem zachodniego konserwatyzmu. Także Stany Zjednoczone patrzą z wielką uwagą na wynik ustępującego prezydenta”. „Corriere della Sera” zachwyca się natomiast frekwencją, która jak na pandemię koronawirusa jest bardzo wysoka. Gazeta charakteryzuje decyzje Polaków jako „wybór między dobrobytem obiecanym rodzinom i emerytom przez Andrzeja Dudę" a "zbliżeniem się do prawniczych i moralnych parametrów Europy, głoszonych przez Rafała Trzaskowskiego”.

Litewski portal lrt.lt podkreśla, że Duda coraz więcej mówi o swoim konserwatywnym i chrześcijańskim poglądzie na świat. Trzaskowski natomiast mówi o konieczności pracy ponad podziałami. Zaznacza, że celem Trzaskowskiego jest budowa jak najszerszego frontu przeciwko PIS.

W Belgii „Politico” napisał, że Duda łatwością wygrał pierwszą turę, ale nie oznacza to że musi wygrać za dwa tygodnie. Autorka materiału Zofia Wanat wskazuje, że Duda będzie musiał poszerzyć swój elektorat poza „ludzi, których zmobilizował obietnicami bliskiej współpracy z rządem, więzami z Kościołem katolickim i zaciętymi atakami na ideologię LGBT”. Zadaniem Trzaskowskiego będzie przyciągnięcie jak największej części elektoratu Hołowni.

„Financial Times” pisze, że Duda „jest zręcznym politykiem, dobrym w kontaktach z mniej zamożnymi, prowincjonalnymi wyborcami, którzy uważają, że PiS zrobił dla nich więcej niż liberalni reformatorzy”. Trzaskowski natomiast w opinii gazety „jest zdecydowanie bardziej liberalny w kwestiach społecznych i moralnych niż większość polskiego społeczeństwa. Wydaje się mało prawdopodobne, że uda mu się pokonać Dudę”. Ku podobnej ocenie skłaniają się pozostałe brytyjskie dzienniki jak „Daily Telegraph” oraz „The Guardian”.

Niemiecki „Die Welt” przekonuje, że zwycięstwo Dudy w II turze nie jest przesądzone. Co więcej stwierdza, że „To gorzki przejściowy wynik dla rozpieszczonej sukcesami narodowo-konserwatywnej rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość”.

ks/ PAP

Komentarze

Anonim2020.06.29 22:07
Podstawowy konflikt z jakim mamy do czynienia to człowiek wolny i odpowiedzialny, reprezentuje go Prezydent Duda i niewolnik, którego rzecznikiem jest Trzaskowski. Oczywiście niewolnik bogacza, który ma niewolników kilku kategorii, jedni stoją wyżej, drudzy niżej. Co nie zmienia faktu, iż są niewolnikami.
kolo2020.06.29 17:29
Ci niewdzięczni ludzie tyle dla nich zrobił A.Duda a tylko 43
Jahu2020.06.29 14:58
Polska: Niemcy 1:0
Precz z 🌈 zarazą!2020.06.29 14:51
Czemu mędrzec wszechczasów Lech "Bolek" Wałęsa nie zabrał jeszcze głosu i nie skomentował wyników wyborów I tury?
Tylko nie Czaskoski2020.06.29 14:50
Her Czaskoski zatrudnił w Warszawie Deutsche Bahn zamiast polskiej firmy. Jest bardzo konfliktowy - ma wilcze kły zamiast uzębienia. On nie umie rozmawiać z ludźmi.
PISior2020.06.29 14:49
No i gdzie są teraz ci krzykacze, co uważali, że pójście do lokalu wyborczego jest równoznaczne z zarażeniem się wirusem?
Artur2020.06.29 14:46
Tak mówi Sting, i ja: De Du Du Du de Da Da Da Is all I want to say to you De Du Du Du de Da Da Da Is all I want to say to you
Pracujemy dalej.2020.06.29 14:47
Jeszcze tylko dwa tygodnie i odpoczniemy. Pełna mobilizacja. Odpuszczamy działki, ogródki i wyjazdy. A potem odpoczynek i wakacje :):)