Stowarzyszenie Patria Nostra mec. Lecha Obary wzywa Netflixa do usunięcia nieprawdziwych informacji o Polsce z serialu "Iwan Groźny z Treblinki".

Idzie o sprawę mapy współczesnej Polski, na której terenie pojawiają się obozy w Auschwitz, Sobiborze, Treblince i Płaszowie. Nie ma tam żadnego wyjaśnienia, że idzie o obozy Niemców w okupowanej przez Niemców Polsce.

"Potencjalne sugerowanie zatem Państwa widzom, że obozy zagłady, w których doszło do najstraszniejszych w znanej ludzkości historii świata zbrodni ludobójstwa, było dziełem Polaków, wzbudziło wśród członków naszego Stowarzyszenia naturalnie ogromne wzburzenie. Nie tylko ze względu na osobiste doświadczenia niektórych członków Stowarzyszenia Patria Nostra, ale również ze względu na misję Stowarzyszenia oraz więź z Narodem Polskim, który w ten sposób jest zniesławiany, co godzi w jego poczucie tożsamości narodowej i w godność narodową" - czytamy w wezwaniu mec. Obary.

Stowarzyszenie wezwało do usunięcia mapy, zamieszczenia stosownych informacji o działaniach Niemców na terenie okupowanej Polski oraz opublikowanie na kilku portalach w Polsce przeprosin i wyjaśnienia.

bsw/wpolityce.pl