03.09.15, 12:18

Strajk w obronie polskich szkół na Litwie

– W przyszłym tygodniu Sejm wystosuje specjalną uchwałę skierowaną do władz na Litwie w obronie nauki języka polskiego – zapowiedział wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, który wziął udział w nabożeństwie pod wileńską Ostrą Bramą w związku ze strajkiem polskich uczniów.

W środę w Wilnie odbył się strajk ostrzegawczy w obronie języka polskiego i polskiego szkolnictwa na Litwie. Co prawda strajk został zakończony, jednak jego organizatorzy zapowiedzieli, że szkoły pozostaną w pogotowiu strajkowym. Nie wykluczają, że jeśli władze oświatowe nie uwzględnią postulatów protestujących uczniów, to strajk zostanie wznowiony.

Celem protestów polskich szkół na Litwie jest odwołanie ustawy oświatowej z 17 marca 2011 roku, która ogranicza prawa mniejszości narodowych do nauczania w języku ojczystym.

Mimo wielokrotnych protestów i wbrew woli 60 000 mieszkańców, którzy złożyli swoje podpisy przeciwko nowelizacji Ustawy o Oświacie, poprawki weszły w życie 17 marca 2011 roku. Poprawki przyjęto wyłącznie z powodów politycznych i bez najmniejszego przygotowania do jej realizacji ze strony państwa. Wszystkie próby oraz propozycje rodziców, nauczycieli i uczniów nie zostały wysłuchane. Ostatnie wydarzenia w Wilnie w znacznym stopniu pogorszyły sytuację w dziedzinie oświaty. Koalicja liberalno-konserwatywna stosuje szantaż oraz podwójne standardy w oświacie – brzmi oświadczenie Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

mm/telewizjarepublika.pl


Komentarze

anonim2015.09.3 13:36
Całe lata kretyńskiej polityki zagranicznej naszego państwa doprowadziły do tego, że nawet takie kanapowe państewko jak Litwa, szczy nam na głowy. Wstyd i hańba.