23.02.20, 10:30Screenshot Youtube

,,Styczniowa rewolucja'' nie pomogła. Putinowi ufa coraz mniej Rosjan

Kolejne badania społeczne realizowane przez niezależny ośrodek Centrum Lewady potwierdzają spadek notowań Władimira Putina. Najnowszy sondaż wskazujący o spadku zaufania do prezydenta jest tym bardziej niepokojący dla Kremla, że został przeprowadzony tuż po politycznym wstrząsie, jakim było orędzie Putina do parlamentu i dymisja niepopularnego premiera.

Poziom zaufania Rosjan do prezydenta Władimira Putina wyniósł w styczniu 2020 roku zaledwie 35 proc. – wynika z sondażu Centrum Lewady. Od listopada 2017 roku wskaźnik ten pogorszył się aż o 24 punkty procentowe. To najgorszy wynik od 2013 roku. Można więc mówić o kolejnym sygnale, że tzw. efekt Krymu (euforia Rosjan po aneksji półwyspu) już się wyczerpał. Drugie i trzecie miejsce pod względem zaufania zajmują Siergiej Szojgu (19 proc.) i Siergiej Ławrow (17 proc.). Uwagę zwraca duży odsetek osób, które wybrały odpowiedź „nie ufam nikomu” – 22 proc. Badanie przeprowadzono już po orędziu Putina przed parlamentem i zmianie rządu. To oznacza, że propozycje zmian w konstytucji i hojne obietnice socjalne nie zrobiły większego wrażenia na społeczeństwie. Rosjanie nie wierzą też, by usunięcie niepopularnego Dmitrija Miedwiediewa z funkcji premiera miało poprawić politykę rządu. Jednocześnie utrzymuje się wysoki poziom akceptacji działalności Putina – blisko 70 proc. Biorąc pod uwagę aktywność prezydenta przede wszystkim na scenie międzynarodowej, można uznać, że Rosjanie generalnie pozytywnie oceniają politykę zagraniczną państwa, zaś coraz gorzej politykę wewnętrzną, szczególnie socjalną.

Realne zagrożenie dla władzy Putina pojawi się wtedy, gdy niezadowolenie z sytuacji socjalno-ekonomicznej weźmie górę nad satysfakcją z mocarstwowych działań Rosji na arenie zewnętrznej. To prawdopodobnie główne wyzwanie stojące przed politykami i ekspertami mającymi określić, przygotować i przeprowadzić proces transformacji władzy w 2024 roku, gdy kończy się kadencja prezydencka Putina. Jeśli utrzyma się trend spadku notowań Putina (od dwóch lat), Kreml będzie musiał przygotować taki scenariusz utrzymania realnej władzy przez obecnego prezydenta, w którym będzie jak najmniej miejsca na potencjalne wstrząsy polityczne i społeczne. Obecnie i w przewidywalnej perspektywie czasowej zagrożeniem dla reżimu nie będzie opozycja polityczna, ale rosnące niezadowolenie społeczne, szczególnie widoczne w tych grupach, które są tradycyjnym zapleczem wyborczym Putina i jego obozu. W tych wyborców najmocniej uderzyło podniesienie wieku emerytalnego i podwyżka VAT. Do tego wciąż ogólna sytuacja gospodarcza w Rosji nie wygląda dobrze. Przeciętni mieszkańcy kraju odczuwają spadek realnych dochodów i nie widać perspektyw na poprawę sytuacji. Pogłębiają się problemy ze służbą zdrowia czy ochroną środowiska. Wciąż ogromnym problemem jest korupcja. Wszystko to są kwestie o charakterze strukturalnym – Rosjanie nie odczuwali tak bardzo ich wpływu, gdy sami zarabiali więcej w czasach prosperity. Przy braku reform, gdy pogarsza się kondycja gospodarki, wszystkie te negatywne zjawiska będą w coraz większym stopniu oddziaływać na nastroje społeczne i ocenę władzy przez Rosjan.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

anonim2020.02.29 8:38
Suma sumarum proponował bym zastosować gilotynę.
Zniszczą ci komputer!!!2020.02.23 15:15
Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają strony pornograficzne zainfektowane wirusami. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp. Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!!
wicek2020.02.23 14:00
Jaki naród taka władza.
Chrystus naszym panem2020.02.23 13:02
wstrząsający opis końca świata według wizji św. Siostry Faustyny https://www.xvideos.com/video53865611/bossy_drunk
Uwaga! Uwaga!2020.02.23 11:41
Uwaga na gryzący sztab wyborczy Prezydenta PiS !
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.23 11:30
"Putinowi ufa coraz mniej Rosjan" sondaż był przeprowadzony przez prawicowy portal na reprezentatywnej grupie polaków...
Mirek2020.02.23 11:30
Rosja to taki polityczny gad który sam nie może się utrzymać przy życiu . Rosja [ZSRR] największe sukcesy odnosił za czasów RWPG kiedy to kraje demoludów kooperowały z sowietami . Produkowało się byle co i byle jak ale w obrotach wewnętrznych jakoś się to kręciło . Po rozpadzie ZSRR-RWPG kraje - jelenie demoludy - szybko odrabiają zaległości a kolos na glinianych nogach czyli Rosja tonie coraz bardziej . Putinowi nie pomogła agresja na Czeczenię , Gruzję i Ukrainę . Wprost przeciwnie . Putin i Rosjanie na świecie są postrzegani jako światowy bandyta którego najbardziej obawiają się sąsiedzi . Rosja jest przeciwieństwem Stanów Zjednoczonych które mając za sąsiadów Kanadę i Meksyk , a więc kraje kilkakrotnie słabsze od USA , nigdy na nie nie napadły .
Viking2020.02.29 21:03
za to twój izrelek to nowotwór który zdechnie
fdf2020.02.23 10:59
Panie prezydencie Duda do czasu rozstrzygnięcia wyborów proszę nie podejmować decyzji.
gumowa kaczka2020.02.23 11:15
on nie podejmuje decyzji
M2020.02.23 11:23
O to samo w 2015 roku prosił Duda w odniesieniu do nie powoływania tzw. "dodatkowych" sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez większość rządzącą PO-PSL po wyborze na prezydenta RP, ale jeszcze przed objęciem stanowiska. I co zrobiła rządząca wówczas większość PO-PSL ? Skutki mamy do dziś. Dlatego, takie apele "totalnych" należy mieć gdzieś i robić swoje. Rządzi ten, kto wygrywa wybory, nie ten, kto jest w opozycji. Zwłaszcza totalnej". Demokracja.
Newsroom2020.02.23 10:57
Imperialna polityka Rosjanom odpowiada, ale socjalna i gospodarcza już nie ! Czy oni biedacy nie zdają sobie sprawy że jedno z drugim sciśle jest powiązane ? Jeżeli będą dalej udawać mocarne imperialne państwo,choć Rosja powoli kona,to USA oraz wiele krajów NATO, będzie trzymać Rosję za pysk i izolować ją ! Zachód jak i USA będą cały czas powstrzymywać Rosję i blokować gdzie tylko się da, w wymiarze ekonomicznym czy w wymiarze ekspansji militarnej ! W ten sposób Rosja skończy jako państwo upadłe - fachowcy przewidują że może nwet dojść do rozpadu Rosji ! !
Filmy online2020.02.23 10:52
https://filmvod.pl - To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
M2020.02.23 10:44
Za to w Polsce ufa i pokłada nadzieje w Putinie coraz więcej lewactwa i "totalnych". Zasuszony PRL-owski mol Ciosek, powołany na Biedroniowego doradcę, stał się ich nadzieją na silniejsze związki renegatów z Kremlem. Oczywiście, chodzi o wysługiwanie się Moskwie i wszystkim, którym z Moskwą po drodze. Tak jak po drodze z Putinem jest Niemcom i Merkel oraz francuskiemu miłośnikowi podstarzałych pań - Macronowi. Tego nie da się już dalej ukrywać. Polskojęzyczni renegaci wiją się usłużnie o stóp nowych panów Europy, bez panów ich skundlona egzystencja byłaby nic nie warta. A tu takie szczęście: mają znowu panów, i to zarówno w Moskwie jak i w Berlinie i Paryżu. No i mogą znowu uczyć "demokracji" innych, tu niezbędne jest doświadczenie pół wieku służalstwa w PRL-u.
JS2020.02.23 10:42
Rosjanie nie mają szczęścia do władzy. Władza zamiast dbać o ludzi, dba o surowce i to ich najbardziej strzeże swoimi rakietami. Ile biedy jest w Rosji, wystarczy pojechać poza miasto. https://wolna-polska.pl/wiadomosci/okazalo-sie-ze-w-rosji-jest-40-biedakow-i-nedzarzy-2019-10 https://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-kryzys-nedza-rosyjskiej-wsi-2017-07 Pozdr.
Dwa ch-u-je ukradły księżyc2020.02.23 10:40
To tak jak w Polsce dudkowi też już mało kto ufa tylko że Putin realnie rządzi a Adrian z brązowym językiem jest tylko pieskiem kulawego kaczora
sale2020.02.23 11:27
Napisz chociaż jedną obietnicę przedwyborczą którą PO spełniło przez dwie kadencje. Nie dziwię się że Tusk nie chciał takich myślicieli reprezentować i was olał