To ogromny sukces szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej. Przyjęto wniosek premiera Morawieckiego i zostanie przygotowany plan wsparcia ekonomicznego dla Białorusi.

O pomyślnym finale unijnych negocjacji poinformował w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller:

- „Rada Europejska przyjęła wniosek premiera @MorawieckiM dot. Białorusi. Zgodnie z konkluzjami Rady Europejskiej zdecydowano o przygotowaniu planu wsparcia ekonomicznego dla Białorusi. To kolejne działania UE podejmowane na wniosek Polski.” – napisał.

Premier Mateusz Morawiecki skomentował przyjęcie polskich propozycji na krótkim spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli:

- „Plan ma wspierać demokratyczne zmiany na Białorusi. W ten plan chcemy włączyć instytucje międzynarodowe Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy, czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny. W tej trudnej sytuacji na Białorusi należy wyrazić satysfakcję, że cała Rada Europejska zgodziła się na taki plan, bo jest to pozytywna oferta dla społeczeństwa białoruskiego” – mówił.

O sukcesie premiera napisał na Twitterze również wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Polityk podkreśla, że jest on efektem ciężkiej pracy Mateusza Morawieckiego i polskiej dyplomacji:

- „Duży sukces premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli! Koncept Ekonomicznego Planu dla Demokratycznej Białorusi przyjęty przez Radę Europejska i skierowany do dalszych prac w Komisji UE! Cieszy, że tę polską propozycję poparli wszyscy członkowie UE. To efekt ciężkiej pracy premiera i polskiej dyplomacji” – podkreślił.

kak/Twitter, wPolityce.pl