Znajdująca się na szczycie kolumny zwycięstwa, ustawionej 70 lat temu w Stargardzie czerwona gwiazda, zostanie nareszcie usunięta. Taką decyzję z końcem listopada podjęli włodarze miasta. Sowiecki monument raz na zawsze zniknął z przestrzeni publicznej w nocy z 29 na 30 listopada.

Wniosek do Rady Miejskiej wpłynął bezpośrednio od prezydenta miasta, Sławomira Pajora. Wnosił on o usunięcie kolumny z Placu Wolności w Stargardzie. Powodem był fatalny stan techniczny kolumny. Prezydent zasugerował także, że jeżeli radni się na to zgodzą, to fragmenty kolumny znajdą się na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, który w Stargardzie mieści się przy ulicy Reymonta.

Decyzja przez radnych została podjęta wczoraj, 29 listopada. Proces rozbiórki zaczął się już kilka godzin później, o północy.

Na kolumnie znajdowały się gwiazdy radzieckie, także sierp i młot. Wzniesiono ją 13 listopada 1945 roku. Mierzyła 23 metry. Nie podjęto jeszcze decyzji o tym, gdzie trafią części rozebranego pomnika. Obecnie znajdują się na terenie firmy, która dokonała rozbiórki.

dam/Radio Szczecin,Fronda.pl