W czasie dzisiejszej wideokonferencji przywódcy europejskich państw nie doszli do porozumienia w kwestii budżetu UE i unijnego funduszu odbudowy. Premierzy Polski i Węgier podtrzymali swoje stanowisko dot. weta wobec budżetu.

Dzisiejsza narada liderów państw UE była poświęcona pandemii koronawirusa. Rozpoczęto jednak od 15. minutowej dyskusji ws. negocjacji nad budżetem UE. Najpierw o postępach w negocjacjach mówiła kanclerz sprawujących prezydencję w UE Niemiec Angela Merkel i szef Rady Europejskiej Charles Michel. Później zwięźle swoje stanowiska powtórzyli premier Węgier Viktor Orban, premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Słowenii Janez Jansza. Następnie dyskusja skupiła się na właściwym temacie spotkania.

Rzeczywiste negocjacje ws. budżetu mają odbyć się na planowanym 10 i 11 grudnia szczycie UE, kiedy przywódcy spotkają się w Brukseli. Po dzisiejszej wideokonferencji szef RE Charles Michel podkreślił, że państwa będą dążyć do znalezienia kompromisu w budzących spory kwestiach.

kak/PAP, RMF FM