11.12.20, 21:11Fot. Radek Kołakowski via: Flickr

Szczyt UE to nie tylko budżet. Będą wyższe cele redukcji emisji

Najgorętszym tematem zakończonego dziś szczytu Unii Europejskiej był budżet na lata 2021-2027, Funduszu Odbudowy i mechanizm praworządności. Jednak poza porozumieniem w tej sprawie, europejscy przywódcy osiągnęli jeszcze jedno ważne porozumienie, zwiększając cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.

- „Europa jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r.” – poinformował dziś szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Poza budżetem Unii Europejskiej i powiązaniem go z mechanizmem praworządności, przywódcy w Brukseli dyskutowali również o pandemii koronawirusa, bezpieczeństwie w kontekście ostatnich zamachów terrorystycznych i wreszcie polityce klimatycznej. Wcześniej, wobec planowanego zwiększenia celu redukcji emisji CO2 o 55 proc. do 2030 r., zastrzeżenia zgłaszała m.in. Polska.

Polska jest przykładem państwa, które aktywnie podejmuje politykę klimatyczną. Polski rząd domagał się jednak, aby przyjęte porozumienie klimatyczne uwzględniało specyfikę krajów oraz żeby znalazły się w nim zapisy o neutralności technologicznej i zapisy uznające gaz za etap przejściowy pomiędzy węglem a źródłami odnawialnymi. Kolejnym żądaniem Polski było utrzymanie Funduszu Modernizacyjnego, który wspiera w osiągnięciu neutralności klimatycznej państwa o niższych dochodach.

- „Cel 55-procentowej redukcji został ustalony na poziomie całej Unii Europejskiej” – mówił dziś w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.

Polska nie musi więc osiągnąć tego celu, jeśli wyższą neutralność osiągną inne państwa Unii.

kak/tvp.info.pl, rp.pl, 300gospodarka.pl

Komentarze

Monika2020.12.11 22:05
Cześć, mam imię Monika, poznam jakiegoś normalnego faceta, wiem czego chcę od życia, żeby było jasne - nie szukam męża, chcę się po prostu zabawić bez angażowania się w coś poważniejszego. Nie pytaj czy jestem wolna, dla mnie to nie istotne czy kogoś masz. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami, także możemy porozmawiać na portalu randkowym, sprawdź mój profil: http://panieonline.pl/monia89
Polonia Semper Fidelis2020.12.11 21:44
Pinokio bradził coś o tym, że Polska w sprawach emisji musi być traktowana wyjątkowo. Przecież w każdej sprawie wy PiSie syny domagacie się wyjątkowego traktowania. Taki już w większości jest ten naród - do spólnoty - chcemy, piniendze - chcemy - traktować nas - WYJĄTKOWO, a jeżeli nie - tośta WRÓG, BOLSZEWIA, LEWACTWO - bo jako to to tak? - nas? Polaków? wielką Polskę katolicku nie traktować wyjątkowo???
Anonim2020.12.12 10:19
Wyjątkowo, jak wyjątkowo traktuje się dzieci specjalnej troski.
Anonim2020.12.11 21:39
Pis walczył do upadłego, tylko zapomniał o co?