05.03.19, 09:46zdj. screen Youtube/NATO News

Szef NATO chwali Polskę. 'Wysoko ceniony kraj Sojuszu'

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pogratulował Polsce z okazji 20. rocznicy wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podziękował też za zaangażowanie w rozwój NATO, między innymi udział w misjach Sojuszu.

- Polska jest wysoko cenionym krajem członkowskim NATO. To sojusznik, który wnosi wkład w różnoraki sposób w naszą wspólną obronę. Chwalę oczywiście Polskę za to, że jest jednym z tych krajów, który przeznacza wymagane 2 procent PKB na obronę - powiedział Jens Stoltenberg.

Szef NATO poinformował, że w czwartek i piątek będzie w Polsce, gdzie spotka się z prezydentem i premierem. - Będę miał okazję, by pogratulować jeszcze raz Polsce 20. rocznicy wstąpienia do NATO - dodał.

20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Komentarze publicystów
Jens Stoltenberg powiedział, że 12 marca 1999 roku zapoczątkował nowy rozdział w historii NATO. - Rozszerzenie Sojuszu o Polskę, ale także inne kraje byłego Paktu Warszawskiego to ogromne osiągnięcie NATO w promowaniu pokoju i stabilności w Europie - podkreślił sekretarz generalny.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka rozmawiała też z Jensem Stoltenbergiem o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Spytała szefa Sojuszu czy możliwe jest zwiększenie sił NATO-wskich w przyszłości w związku z decyzjami Rosji o wzmacnianiu Kaliningradu i rozmieszczaniu tam wojsk.

- Teraz koncentrujemy się bardziej na tym w jaki sposób zapewnić zwiększenie obecności wojskowej, jeśli będzie taka potrzeba. Bo ochrona każdego sojusznika to połączenie krajowych zdolności, sił NATO-wskich i naszej umiejętności do szybkiego ich wzmocnienia - podkreślił Jens Stoltenberg.

Szef Sojuszu mówił o strategii nazywanej przez wojskowych 4x30. Zakłada ona zwiększenie gotowości bojowej wojsk w Europie. Do 2020 roku kraje NATO mają mieć w sumie do dyspozycji 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w ciągu 30 dni.

yenn/IAR, Polskie Radio