08.01.20, 20:40

Szewach Weiss: Mosze Kantor handluje z historią. Tak się nie robi

Były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss, skrytykował konferencję organizowaną w Jerozolimie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

 

"Powiem coś niedelikatnie i niech mi wybaczą albo niech nie wybaczą. Tę konferencję zorganizował pan, który nazywa się Kantor. Przepraszam, on to zorganizował jak kantor. Handel z historią. Tego się nie robi" - powiedział na spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności żydowskich w Polsce.

"Byłem tu i nasz ambasador jest tu, by w dalszym ciągu rozszerzać mosty porozumienia między naszymi narodami. To kwestia historyczna" - stwierdził Weiss.

Były dyplomata podkreślił, że niemała część prasy izraelskiej popiera decyzję Andrzeja Dudy o rezygnacji z udziału w jerozolimskiej konferencji.

Weiss zaznaczył też, że konferencja nie była inicjatywą instytutu Jad Waszem.

bsw/wpolityce.pl

Komentarze

zbg.2020.01.14 22:20
Jad wasz-prawda nasza.
Moshe Cvel2020.01.9 12:28
Pan Szewach ma racje warto budować szerokie mosty ale nie wyjaśniła kto to jest pan Moshe Kantor a jest to kacap z byłego KGB dobry kolega pana Putina także z KGB. Panie Przedwodniczący my z KGB żadnych mostów budować nie będziemy nie chcemy judeo-komuny w Polsce. Nie chemy aby Polacy byli obrażani przez panów pokroju Netanjahu , Katz czy Kantor kukiełka w rękach międzynarodowych organizacji syjonistycznych. Tu jet Polska Nasza Ojczyzna ale nie wasza i to ogromna różnica . My chcemy słuchać i mówić a nie tylko słuchać bo słuchaj a tylko niewolnicy.
Cool2020.01.9 11:51
No a tuż obok w artykule, ambasador tłumzaczy, że Jad Waszem, to instytucja niezależna! ... hmmm ... znowu dobry i zły policjant!
jork2020.01.9 9:45
z zydami ruskimi i Niemcami lepiej być na dystans bo to jest wredne towarzystwo
STANISLAW2020.01.9 7:44
A, niechże się odbędzie ta uroczystość w Izraelu, ale także i w Polsce! Dlaczego u nas nie może się odbyć: Rocznika Upadku Obozu/ów Zagłady , chocbny była mniej ważna i mniej glośna? Przecież w obozach śmierci ginęli nie tylko Izraelici, lecz także obywatele POLSKI i innych krajów Europy. Przypomnijmy choćby tylko: św. Maksymilian Kolbe, bł. Roman Sitko (rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie). Co oni mieli wspólnego z Izraelem i Putinem? Oddajmy innym męczennikom sprawiedliwość!
Moshe Cvel2020.01.8 23:07
Rozszerzać mosty porozumienia.Ładnie to brzmi ale do rozszerzania trzeba dwojga bo jak jeden rozszerzana drugi wsadza to LGBTQ+++ I właśnie Polakom to nie pasuje. Ja bardzo przepraszam bo cenne inicjatywy Żydzi polscy przeprowadzili tyle ,że jak wiemy w handlu obie strony muszą być zadowolone bo inaczej potem nie ma klientów. To tak przy okazji.
Maria Blaszczyk2020.01.8 23:00
Fun fact: pan Mosze Kantor jest rosyjskim biznesmenem, kontroluje Acron, rosyjski koncern produkujący nawozy sztuczne. W latach 2012-2016 próbował przejąć Grupę Azoty, której współwłaścicielem jest Skarb Państwa , a tych prób dokonywał przy pomocy domu maklerskiego banku BZ WBK, którego prezesem był wówczas pan obecny premier Morawiecki. Portal Money.pl podaje, że bank Morawieckiego oferował wtedy dogodny kredyt Kantorowi. Co więcej, Kantor przyjaźni się z innym oligarchą Władimirem Jakuninem, którego powiązania z PiS obnażał między innymi pan red. Rzeczkowski w tekście o porcie w Kędzierzynie-Koźlu. No i partneruje PiSowskim kumplom z Ordo Iuris... https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bz-wbk-azoty-acron-neumann-morawiecki,190,0,2393534.html http://gabrielalenartowicz.pl/wp-content/uploads/2019/10/niedziela-27.pdf
Cool2020.01.9 11:55
Ale z tym Ordo to już cie poniosło! ... :-))
Maria Blaszczyk2020.01.9 17:28
W jakim sensie? Czy pana Jakunina, czy PiSowskich kumpli? Tak czy siak - pan Władimir Jakunin i jego żona sponsorują Światowy Kongres Rodzin: https://warisboring.com/the-kremlin-builds-an-unholy-alliance-with-america-s-christian-right/ A tu jeden z wielu dowodów na ich współpracę z OI: https://ordoiuris.pl/node/73 Co do PiSowskich kumpli, to i tak eufemizm. Lepszym określeniem byłoby "wrogie przejęcie". To nie jest think tank, tylko ludzie mający ogromny wpływ na polską politykę. Kilka przykładów? Służę: W chwili obecnej OI ma już: dwóch nowych sędziów Sądu Najwyższego, ->wiceministra spraw zagranicznych, -> krajowego konsultanta ds. genetyki, -> członka Rady Narodowego Instytutu Wolności -> członka Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, a także 33 pracowników, 16 stale współpracujących ekspertów, cztery zagraniczne organizacje partnerskie. Szkolenia dla studentów, które mają wyłonić przyszłych liderów. Krąg Przyjaciół. Nawiązywanie współpracy z samorządami. Wystarczy chwilę posprawdzać...
raf2020.01.8 22:35
Połowa Izraela to żydzi z Rosji, a połowa elit USA to żydzi - wszyscy chętni do obrabowania Polaków pod pretekstem aktu 447 i rozgrzeszeni odkryciem Putina że Polska wywołała drugą wojnę światową bardziej niż Niemcy i Soviety. Dla USA i Izraela dodatkowa kasa zrabowana na Polakach to nie będzie problem. Jaki problem w takiej sytuacji Polska może zrobić dla USA i Izraela? Otworzyć chińskie bazy wojskowe w Polsce, przestać kupować gaz i bron z USA, uruchomić chiński szlak handlowy w Polsce? Ale jak zadbać żeby chińczyki nie zrabowały Polski więcej niż żydzi w 447? Znowu prosić o pomoc USA - no to rabunek 447 będzie tak czy inaczej. chyba że te 447 to tylko strachy na lachy - ustawa bez znaczenia? wojskowy sojusz regionalny środkowej Europy (Polska, panstwa bałtyckie, Czechy, Wegry, Chorwacja,Słowacja +...) mógłby to zmienić - ale to nierealne.
Ryszard Olejniczak2020.01.8 22:21
Chyba jednak czymś więcej niż historią. Najgorsze, że nie swoją i nie swoim.
Janek2020.01.8 21:45
Szewach Weiss, dyżurny kłamca szabesgojów?
Eustachy2020.01.8 21:34
Zamiast czytać te brednie PiS-owskich, filosemickich, ukrainofilskich mediów, proponuję wejść na Youtube i wpisać w wyszukiwarce: debata Grzegorz Braun vs Szewach Weiss. Materiał jest kapitalny i pokazuje, jakim "przyjacielem" Polski jest idol PiS-owskich, filosemickich i ukrainofilskich mediów Szewach Weiss.
Janek2020.01.8 21:29
„Was Polaków nie będzie, wy będziecie zbierać jedzenie na śmietnikach, my mamy wszystko rozpracowane spokojnie, powoli, krok za krokiem, to jest zbyt bogaty kraj, abyśmy go wam zostawili, to jest nasza ziemia obiecana” – powiedział Izrael Singer, amerykański prawnik, były sekretarz generalny Światowego Kongresu Żydów.
B522020.01.8 22:27
janek czy tobą sputnik pisze
JS2020.01.9 7:51
Janek, ci co lekceważą, ignorują twoje słowa są bardzo słabo doinformowani. Ale gdzie mają szukać takiej wiedzy ? W tvn, polsacie, tvp, wp.pl, onecie ? Trzeba przypominać słowa p. Singera, bo są bardzo niebezpieczne dla nas. Pozdr.
antek.b2020.01.9 23:22
Ciekawe,poproszę o żródło.
JS2020.01.8 21:21
Podziwiam uczciwość p. Weissa, który wyraźnie przeciwstawia się czyimś interesom. Módlmy się za takich ludzi. Jeden taki człowiek jak on, który pozna Prawdę, może przynieść wiele dobrych owoców, jeżeli nie w swoim to w naszym narodzie i w innych narodach. Czasu już nie wiele zostało (:-( Króluj nam Chryste Pozdr.
Janek2020.01.8 21:31
... uczciwość ..., a to dobre? już dawno się tak nie ubawiłem?
JS2020.01.8 22:11
Uczciwość w tej sprawie. Pozdr.
Janek2020.01.8 21:16
znalezione w sieci, Wyjść jak pan Duda na żydowskich przyjaciołach „Rzecz w tym, czy wyciągniemy wnioski, a bardziej, czy pan Duda, pan Mateusz, pan Jarek i cała reszta, może nawet panowie Gliński z Gowinem (co już zakrawałoby na jakiś cud) wyciągną wnioski. Takie na przykład, że żydzi nie są i nie byli żadnymi naszymi przyjaciółmi, a już na pewno nie są braćmi. I że nie będą i nie zamierzają być naszymi przyjaciółmi. A wręcz przeciwnie – byli są i będą nastawieni wrogo.” att.neon24.pl/post/152474,wyjsc-jak-pan-duda-na-zydowskich-przyjaciolach
Janek2020.01.8 21:04
Wszyscy tacy dobrzy, jak Szczewas Weeis?
man.of.Stagira2020.01.8 20:57
KO(n)FEDERACJA C z e r s k a „A cóż to za historia nowa? Zdumiona spyta Europa Jak to? To chłopcy Mołotowa i sojusznicy Ribbentropa” Jacek Kaczmarski, „Ballada Wrześniowa” .
Lucy2020.01.8 20:45
Przecież wiemy że to prywatna konferencja Putina a Weiisowi po prostu wstyd.Ja na jego miejscu tez bym się wstydziła.