23.01.20, 18:30(fot. screen)

Szewach Weiss o o forum w Yad Vashem: Prezydent Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu

- To mi się bardzo nie podoba. Prezydent Polski powinien mieć prawo głosu podczas konferencji, która odbywa się obecnie w Izraelu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

Szewach Weiss były przewodniczący Knesetu odniósł się do trwającego w Jerozolimie Światowego Forum Holokaustu. Według niego, "Światowe Forum Holokaustu jest poświęcone pamięci zamordowanych Żydów oraz wszystkich tych, którzy zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej".

- O tym nie można nie zapominać. Mam osobiste doświadczenie jak to wyglądało, ten strach, ten diabelski świat, ten reżim strachu, morderstwa, bandytów w mundurach. To jest ogólny cel tej konferencji - aby przypomnieć o tych strasznych czasach - zaznaczył.

- Drugi cel jest związany z przyszłością. Aby robić razem wszystko co możliwe, żeby to się nie powtórzyło, nigdy więcej. (...) Taka konferencja nie może być organizowana na podstawie teraźniejszej polityki - podkreślił były ambasador Izraela w Polsce.

Jego zdaniem, "nieobecność polskiego prezydenta nie była w porządku".

- Andrzej Duda powinien mieć prawo głosu na tej konferencji. To mi się bardzo nie podobało, że prezydent Polski nie dostał tego przywileju. (...) Ta niemiecka machina śmierci - obóz Auschwitz - był na polskich ziemiach. Naród polski cierpiał okropnie - powiedział.

- Gdyby nie ogromne zwycięstwo nad armią Hitlera, w którym swój udział miała również armia radziecka, to dalsze rządy Hitlera spowodowałyby w dalszym ciągu - po Żydach - eksterminację polskiej ludności. Ta ziemia mu była potrzebna. Jego reżim systematycznie wymordowywałby Polaków - mówił.

Jak zaznaczył, "atmosfera była już jednak bardzo napięta".

- Organizatorzy wiedzieli, że jak Putin będzie przemawiał tak jak to robił ostatnio, to prezydent Polski by odpowiedział. A Andrzej Duda umie odpowiedzieć. A wtedy cała konferencja byłaby związana z konfliktem politycznym, a nie żałobą nad tragicznie zamordowanymi - stwierdził Weiss

- Polska ma bardzo złe stosunki z Rosją, zwłaszcza w ostatnich latach. Ale ten konflikt rosyjsko-polski jest głęboki - i na tle historycznym, i PRL-owskim, i politycznym. (...) Prezydent Izraela powinien powiedzieć więcej o losie polskich Żydów oraz o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - podkreślił Szewach Weiss.

 

bz/polskieradio24.pl

Komentarze

Cool (Odp.3 dla M.B.)2020.01.26 9:33
Jak zwykle siejesz demagogie, próbujesz rozmydlić i piszesz o pierdołach! Pomogę Ci jednak zrozumieć istotę zagadnienia, tak żebyś nie mogła dłużej udawać idiotki! ...OTÓŻ >>>> Polacy mordujący Żydów dla legalnego Państwa Podziemnego byli ściganymi prawem PRZESTĘPCAMI !!! ...dla okupujących Polskę SŁUŻB I ADMINISTRACJI NIEMIECKIEJ ... byli BOHATERAMI realizującymi ich NARODOWY PLAN! p.s. Z resztą takim "bohaterom" zarówno z Niemiec, Holandii, Francji, jak też kilku innych krajów okupowanej Europy ... PAŃSTWO niemieckie!... do dnia dzisiejszego wypłaca "zasłużone" emerytury!
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 14:31
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
Cool (odpowiedź dla Marii Błaszczyk)2020.01.24 8:49
O zbrodniarzach, bandytach, kolaborantach łamiących prawo stanowione przez praworządną władzę mówisz POLACY ... mimo, że na terenie IIRP mieszkało wiele narodowości, wśród nich mogli być i bez wątpienia byli Ukraińcy, Rosjanie Litwini, Niemcy, Czesi, czy sami Żydzi ... ty/wy o wszystkich tych przstępcach mówicie POLACY! ... jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele. Na domiar tego, Niemców, którzy byli organizatorami a ich armia i administracja będąca emanacją społeczeństwa niemieckiego, które swój bandycki rząd wybrało w demokratycznch wyborach i walczyło o Hitlrra nawet po jego śmierci! .... Nazywasz NAZISTAMI! NIE! .... to byli NIEMCY! ... bo naród niemiecki byli organizatorem i beneficjentem! Dodam, że choć powszechnie wiadomo, ze Zydzi dobrowolnie współpracowali z NIEMCAMI! ... nikt też nawet słowem nie wspomni, że są współwinni! Jedwabne(?) .... nieścisłości, które w normalnym rozumieniu, powinny przemawiać za "oskarżonym" są tak samo ignorowane jak świadkowie którzy nie potwierdzają takiego przebiegu tej zbrodni. Sam fakt wstrzymania badań, dla myślącego (uwierz to nie boli!) człowieka, powinien być wystarczająco wymowny. PUENTA!!! RZYGAĆ MI SIĘ CHCE NA WASZĄ PODŁOŚĆ! ...tfuuu!!! tfuuu! tfuuuu! P.s żebyś mogła odnieść się do mojego komentarza, bedę go wklejał pod nowszymi wątkami z adnotacją "odpowiedź dla Marii Błaszczyk"
KarinaNest2020.01.24 13:23
Здравствуйте! Отличный у вас сайт, спасибо! Нашла его через свой новый комп)) https://be1.ru/s/9lcef
Bozena2020.01.24 6:56
Pan Chce Wasz Hajs ma czelność mienić się naszym przyjacielem???
Mirek2020.01.23 22:10
Panie Szewach Weis . Jeżeli Żydom w ZSRR było tak wspaniale to dlaczego uciekało 2 miliony Żydów przez Warszawę do Izraela ?!!! .
ceramik2020.01.23 22:01
Yad to jest Vashem, a nie Naszem. Sączycie Yad aż was to zatruje, ale co do jednego i to będzie ostatni Vash pogrom.
Ryszard2020.01.23 21:17
Szewach Weiss wypowiedział mądre słowa
anonim2020.01.23 22:36
Szewach Weiss wypowiada różne i przeciwstawne sobie słowa dotyczące Polaków, inne w Polsce, a inne w Izraelu. Jest niewiarygodny. A szkoda, bowiem jak sam twierdzi, wiele zawdzięcza Polakom i Polsce.
anonim2020.01.23 19:57
Katarzyna Treter-Sierpińska: List Departamentu Stanu USA dotyczący żydowskich roszczeń wobec Polski youtube.com/watch?v=fFNu8PcuhhU
anonim2020.01.23 19:52
"Wyjść jak pan Duda na żydowskich przyjaciołach" „Rzecz w tym, czy wyciągniemy wnioski, a bardziej, czy pan Duda, pan Mateusz, pan Jarek i cała reszta, może nawet panowie Gliński z Gowinem (co już zakrawałoby na jakiś cud) wyciągną wnioski. Takie na przykład, że żydzi nie są i nie byli żadnymi naszymi przyjaciółmi, a już na pewno nie są braćmi. I że nie będą i nie zamierzają być naszymi przyjaciółmi. A wręcz przeciwnie – byli są i będą nastawieni wrogo.” att.neon24.pl/post/152474,wyjsc-jak-pan-duda-na-zydowskich-przyjaciolach
KONG2020.01.23 19:39
To największe osiągnięcie w Pana zyciu prezydent Polski jest w Izraelu nikim choć płaszczy się i liże w co się da mówi o Polin i braciach ...... cóż jest pan wzorem KAINA.Tak Kaini pana bracia traktują nas Polaków jest pan wzorem KAINA.
B522020.01.23 19:13
gadaj do icka
Josek2020.01.23 18:56
Gadka dla frajerów !!!!
Alojzy Cedzidło2020.01.23 19:32
Tej oceny nie byłbyś uprzejmy panie ,, Jose " uzasadnić , bo NIE BO NIE' , już się przeżyło .
Alojzy Cedzidło2020.01.23 18:54
A co to ? Pan Ambasador nie chce wracać do Ojczyzny ?.
kapral2020.01.24 1:47
Powiedział pan Weiss "Hitler wymordowywałby Polaków" ---- nie niemcy już mordowali w wstępnej fazie w obozie Polaków nie mówiąc o mordowaniu cywilnej ludności. Logiczne ze później mordowali by więcej, odkrycie na miarę kosmosu. Ręce opadają z tej żydowskiej filozofii.